Důstojník a špeh

Důstojník a špeh https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269621/bmid_dustojnik-a-speh-W9d-269621.jpg 4 84 25

Leden 1895. Armádní důstojník Georges Picquart je za mrazivého rána v centru Paříže svědkem veřejného ponížení usvědčeného špiona - kapitána Alfreda Dreyfuse. Důstojník je odměněn povýšením; Dreyfus poslán nadosmrti na Ďáblův ostrov. Jeho případ se zdá uzavřený navždy... Román Důstojník a špeh vyprávěný Picquartem je strhující přetlumočení skandálu, který se stal nejproslulejším justičním omylem v dějinách. Působivé jsou i ozvěny zaznívající v našem moderním světě: spravedlnost korumpovaná ve jménu národní bezpečnosti a prastarý instinkt, který vede mocné k tomu, aby skrývali své zločiny.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

An Officer and a Spy , 2013

Red_
25.09.2016 4 z 5

O Dreyfusově aféře jsem toho moc nevěděl - pouze to, že kauza vstoupila do dějin jako jeden z největších justičních omylů. Proto jsem hledal knihu, která by mi nenásilnou formou tuto historickou událost více osvětlila. A to kniha splnila nad moje očekávání. Kniha je vyprávěna z pohledu plukovníka Georgse Picquarta, který původně stál u odsouzení kapitána Dreyfuse. Dílo je velmi čtivé a musím říct, že jsem se nestačil divit, čeho byli vrcholní představitelé francouzské armády schopni, aby pravda nikdy nevyšla najevo.

ZaS
13.08.2016 3 z 5

Precizní dílo zkušeného autora. Záhadou jen zůstává volba tématu - tenhle případ je notoricky známý (byť třeba ne do takového detailu) a hlavně je přes sto let starý. Stačí se ale zamyslet např. nad Harrisovým popisem sebevraždy Lemercier-Picarda a srovnat ji s kteroukoliv podivnou sebevraždou z poslední doby (třeba dr. Davida Kellyho) a je jasné, že podstata tématu - manipulace s veřejným míněním, likvidace nepohodlných jedinců ve "vyšším" státním zájmu a další mafiánské praktiky státního aparátu, jsou aktuálnější než v době kapitána Picquarta. Nakonec Edward Snowden není nic jiného než Picquart současnosti, jen znásobený tisíckrát.

čef
27.04.2016 5 z 5

Přiznávám, že jsem si knihu vypůjčil ve spěchu. Kdybych měl víc času, asi bych Dreyfusovou aférou pohrdl, vždyť Zolovo J'accuse a všechno to další je přeci notoricky tak známé. No, nelituji. Jednak jsem zjistil, že jsem zdaleka všechno ani netušil, za další, že z pohledu mnoha aktérů děje to byl opravdu nejenom politický horor, ale šlo zde především o život a také, že Harris dokáže napsat napínavou a vůbec všelijak skvělou knihu. Škoda, že hrdinů jako Georges Picquart je tak málo a politiky jako např. generál Mercier nebo Billot se zbabělými pohůnky typu majora Henryho, jako by shazovali.

tereza2317
05.02.2016 4 z 5

Historický román popisující Dreyfusovu aféru. Druhá část velmi napínavá, čtivá jednoduše má spád. Jedná se zejména o popis soudního procesu. Úvodní část je trochu popisnější a zdlouhavější, ale skvěle zachycuje atmosféru tehdější Paříže a života v koloniích a také (ne)funkčnost armády. Jako historickou knihu z konce 19. století určitě doporučuji.
Vive la conscience tranquille!

zipporah
24.09.2015 3 z 5

krysy by lepšie riadili tento svet než *vážení páni*