Dům za duhovou zdí

Dům za duhovou zdí

Detektivní román se odehrává v 60. letech 20. století v ústavu pro duševně choré, kde je hospitalizován i bývalý německý válečný zajatec. Tento pacient za války vykrádal na příkaz svých nadřízených vzácné obrazy z různých evropských galerií a stal se v současnosti obětí zdánlivě nesmyslné vraždy. Během vyšetřování se pachatel ve strachu z odhalení dopustí ještě dalších zločinů a kapitán Bezpečnosti musí podrobně prozkoumat všechny tyto případy, aby si ze spletité situace mohl vybrat ten jediný pravý motiv. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33639/dum-za-duhovou-zdi-33639.jpg 4.112
Detektivky, Romány, Literatura česká
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Eicherik

Povedená česká detektivka, obohacená o hlubší myšlenky a odehrávající se většinou v Sudetech, za zdí psychiatrické léčebny a ukrývající tajemství z války.

"Náš svět je světem představ. Někde tu ale stojí vysoká, nepostřehnutelná zeď. Platí za ní zákony, které neznáme, a proto je nechápeme."

moničina

Kniha rovnako dobrá ako film.

marlowe

Padesát let stará klasika, která nemůže nevyvolat nostalgické vzpomínky. Dobře odvyprávěný příběh, zajímavé prostředí psychiatrické léčebny v zapomenutém pohraničí, solidní zápletka, rozuzlení, kterému (na rozdíl od mnohých současných kriminálek) čtenář bez výhrad uvěří.
Kdybych měl románu něco vytknout, byly by to jen dvě věci: na mě až příliš dlouhá expozice a naprosto neústrojné propojení realistického příběhu s přehnaně lyrickou autorskou řečí (...les vydechl a otevřel oči... -- …poslední paprsky zapadajícího slunce uléhaly do korun stromů a rozněcovaly v oknech požáry… --- …naříkavý výkřik zanikl v měkkých koutech houštin… --- …večerní mlhy ovíjely stébla trav vlhkými sítěmi a klidná, nezčeřená tůň oblohy probleskávala mezi korunami stromů…) – jako by člověk nečetl detektivku, ale První máj (nic proti Máchovi!).
Ale jinak spokojenost – 80%.

poetree
22.01.2014

Skvělá česká detektivka, dobré úvahy, nádherný popis krajiny, hned mě to láká vyjet do Jeseníků... a dostudovat si téma "Sudety"...

ronyjihlava
15.05.2012

Četl jsem knihu, mám nahraný i film natočený podle knihy, který se jmenuje "Dům ztracených duší". Vřele doporučuji, vynikající detektivka, kde se stále něco děje, stále čtenáře udržuje v napětí

jprst
09.04.2012

Kniha byla předlohou pro film Dům ztracených duší. V době svého prvního vydání jedna z úspěšných a populárních detektivek.