Dům v Umbrii

Dům v Umbrii https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74341/bmid_dum-v-umbrii-LHi-74341.jpg 4 12 2

„Není snadné se představit. Gloria Greyová, Janine Ann Johnsová, Cora Lamorová: mohu si vybírat a mám i jiná jména.“ – Těmito slovy otevírá svůj příběh další z fascinujících ženských postav Williama Trevora. Z rodiči odloženého dítěte se stal zneužívaný sirotek, z něj mladá žena, z níž její naivita a důvěřivost udělaly prostitutku v africkém Ombubu. To ovšem nevědí turisté, jimž o řadu let později pronajímá pokoje ve svém domě v Umbrii, kde hraje roli elegantní majitelky a v skrytu usedá k psacímu stroji, aby pod různými pseudonymy tkala předivo romantických příběhů se šťastným koncem. Její sluncem zalité dny však změní v drama teroristický útok ve vlaku, jímž cestuje. Jako jediná ze čtyř přeživších nikoho neztratila, a tak ostatním třem obětem poskytne na čas azyl ve svém domě. V duchu se však nepřestává vracet k tragické události a postupně rozšifrovává její příběh. Nebo jde jen o další fikci pomýlené ženy uvězněné ve vlastní fantazii? Odpovědět si musí čtenář sám, William Trevor mu však každopádně přichystal dilema nelehké a strhující přesností jazykového vyjádření.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Lukáš a syn (Barrister & Principal)

My House in Umbria , 1991

Ladis777
08.01.2023 4 z 5

Krátká novela tvořená obrazy, které skládají dohromady určitou dějovou linku, která tam není až tak podstatná, což ukazuje závěr, kdy vše až na dům v Umbrii odvane čas, který v tom domě plyne tak nějak staticky. Závěr je zajímavě nejednoznačný.

snimcibdim
23.10.2019 4 z 5

Nenápadná, nejednoznačná - ale bohužel i trochu nevýrazná novela.
"Život se skládá z útržků" říká jedna z postav, jinde se píše o "kouscích skládačky".
Výbuch ve vlaku rozmetá na střepy život několika lidí. Pro stárnoucí Emily je to ale příležitost k tomu, aby doplnila skládačku svého života, v němž jí chybí funkční vztahy s muži. Vztahy, nichž by muži nefigurovali jen jako příživníci nebo ji dokonce nezneužívali. Což si Emily doposud kompenzovala pouze svými romantickými fantaziemi...
WT spoustu věcí nechává mezi řádky, nepojmenuje je přímo, nechává je otevřené - dává čtenáři jen indicie - skládačku si musíte doplnit sami.
Což je v pořádku - ale bohužel novele podle mě chybí silnější napětí nebo atmosféra, aby opravdu zazářila.