Dům Páně

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Román z lékařského prostředí s výraznými autobiografickými prvky, který při svém uvedení na americký knižní trh v roce 1978 způsobil doslova poprask v literárních i medicínských kruzích a je od té doby přirovnáván k Hellerovu románu Hlava 22 – tak jako Heller demýtizoval armádu, tak Shem píchl do vosího hnízda amerického zdravotnictví. Vylíčení poměrů v severoamerické nemocnici by se mohlo zdát příliš kruté, příliš syrové, příliš šokující, příliš přesexualizované, příliš přitažené za vlasy... je ale pravdivé. A dlužno podotknout, že není nijak zvlášť specifické jen pro americké poměry....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17120/dum-pane-Gvc-17120.png 4.2127
Vydáno, Argo

The House of God, 1978

Kniha Dům Páně

los
10.09.2020

skutečně, jak se píše v anotaci, už od prvních stránek mi naskočila Hellerova Hlava XXII a tohoto čtenářského dojmu jsem se nezbavil až do konce

při čtení jsem si potvrdil, že nejvíc škody lékař napáchá, když se pacienta pokouší léčit - sám stále doufám, že první lékař, který se mne dotkne, bude až patolog

jen ještě výtku k překladu, který trpí všemi nemocemi 90. let, snad při budoucím vydání nakladatelství investuje do nového, moderního překladu, protože stávající se sice jakžtakž vyrovnává s hovorovou angličtinou, ale těch logických kiksů, nepochopených obratů, ztracených narážek, idiomů...

afrolenca
15.02.2020

Četlo se mi to hůře, ale i několik týdnů po dočtení to ve mně zanechalo silný dojem a už navždy asi poznamenalo můj pohled na práci ve zdravotnictví. Napíglovat, odlifrovat, každodenní chléb :-)

madem
29.01.2020

Ač nejsem lékař, několik let jsem pracovala ve zdravotnictví a neznám knihu, která by lépe připravila na to, co čeká nováčky.
Ano je drsná, ale takové zdravotnictví je.

Razič
21.12.2019

Dům páně asi laik těžko ocení. Nečekaně věrně odráží absurdní realitu systému, ve kterém musíme fungovat. Říká, že lékařství je jedno z mála povolání, se kterým se sám lékař musí srovnat. Když ne, špatně dopadne. Vlastně dostaneme i odpověď na otázku, proč jsou doktoři tak nerudní a proč je ta práce často nebaví.

sick.boy
14.01.2019

Kolečko s Royem bylo poněkud nepravidelně narýsované, vlastně napsané.
Začetl jsem se rychle, prakticky ihned a taktéž prakticky ihned jsem dostal strach z nádechu humorné literatury. Nemám to moc rád, respektive humor v knize ala Mlýn na mumie či Mládí v hajzlu přijímám a i si ho užívám, ale téma Domu páně by mohlo být přílišným humorem znehodnoceno, potlačeno, rozplyznuto, zkaženo a tak dál.
Naštěstí mě z těchto obav vytrhnul Tlusťoch, tak jako Roye vytrhl z představ o ideálním fungování nemocnic. A to byla sprcha panečku. Je mi jasné, že stěžejní téma knihy, to jest vyhnout se marnému léčení pacientů je pro čtivost zjednodušeně vyřčeno a popsáno. I přes toto uvědomění je to hodně drsný, když vám před očima padají pacienti, ti mladí a žijí na přístrojích, ti staří. To pak chápete deprese začínajících doktorů. To jste pak rádi za ty černohumory, které občas zavanou ve všech těch odděleních, který si projdete. Protože vám dojde, že to takhle nějak fakt funguje. A že to může potkat vás i vaše okolí, kdykoli, kdekoli, cokoli.
Pak tu ale byli pasáže, které celkem nudili. Rozhovory plynoucí odnikud nikam, které mě tématicky nechytli. Nuda většinou přicházela když Roy opustil nemocnici.
Pro dobro knihy v ní ale strávil valnou většinu stran a tak je valná většina knihy čtivá a depresivní a vrtá v hlavě, ponouká k přemýšlení o tom, co je napsáno a tak to přeci máme rádi.

PS: Sice jsem se bál přehnaného humoru, ale u pacienta "SPRAVTE BOULE" jsem si s radostí uchcal smíchy.

Wertcha
05.05.2018

Knihu jsem četla na medicíně a dodnes z ní čerpám. Je to klasika, která skvěle pobaví, ale zároveň medika, plného ideálů, tak zdravě postaví nohama na zem...
Napiglovat, odlifrovat. Ortopedická poloha lůžka... Nezměříš teplotu, nezjistíš horečku. Až doženu ty stovky knižních restů, přečtu si oba díly znovu.

Shindo
09.04.2018

Keď som počul, že viacerí prirovnávajú Dům Páně k slávnej Hlave XXII, vzbudilo to vo mne isté pochybnosti. Nakoniec ale mali pravdu, obidve knihy "demytologizujú", dávajú čitatelovi slušnú facku od reality a ukazujú na absurditu v systéme. No každá je holt niečím iná.

K samotnej knihe: Málokedy sa mi stáva, že by som sa pri čítaní knihy uchechtával alebo škeril od ucha k uchu, tu to bolo časté. Nie som síce lekár, no v zdravotníctve pracujem, takže kniha ma zaujala. Pekne vidno, ako si Roy počas stáže prechádzal jednotlivými štádiami - od nadšenia cez znechutenie, apatiu až po zmierenie a prijatie (scénka s Marcelom Marceauom). Niečo podobné sa stalo aj mne.
Prekvapilo ma však, koľko bolo v knihe sexu, často opísaného dosť detailne. Nie som žiaden puritán, no ktovie, aké ohlasy vzbudila kniha v dobe vydania (1978).
Zaujímavo vyriešená obálka od Arga je len bonus.

Whisky
28.12.2017

Dala jsem palec za předchozí komentář (Limonadovyjoe).Přesně tak jsem knihu vnímala.Případy - ANO,ale ta omáčka okolo učinila z knihy rušivou a nezáživnou nudu,která mě v poslední čtvrtině nutila přeskakovat řádky a dokončit knihu jakýmsi pseudorychločtením.Původně natěšená jsem si zároveň vypůjčila z knihovny i druhý díl,který už jsem pod dojmem Domu Páně ani neotevřela.Jedině kdyby fakt,ale fakt nebylo co číst,což se naštěstí asi nikdy nestane.Jinak tuhle knihu za mě - Napiglovat a Odlifrovat.