Dům číslo 6

Dům číslo 6 https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145883/bmid_dum-cislo-6-wQa-145883.jpg 4 317 122

Novela zavádí čtenáře na periferii města, do polorozpadlého domu schovaného kdesi uprostřed bývalého továrního areálu mezi vysokými pecemi vítkovických železáren. Stejně jako zchátraly, zrezivěly a rozpadly se výrobní haly továrny, sešli také lidé, kteří v domě ještě přežívají. Příběh s detektivní zápletkou popisuje osudy čtyř sousedů, kteří se při hledání zdánlivě nejjednodušší životní cesty dopustí zločinu. Všechny hrdiny spojuje minulost prožitá v kleci fabriky, neschopnost změnit svůj život k lepšímu, neschopnost představit si sebe samé jako strůjce vlastního osudu. Společně tak vegetují mezi panelákovými zdmi, daleko od zraku lidí a zájmu úřadů. Za tichého přihlížení se stávají svědky, a nakonec i aktéry zločinu. Každý, kdo by je chtěl vytrhnout z pohodlí jejich řádu, se pro ně stává nebezpečným. Není nic jednoduššího než se nepohodlného člověka zbavit…... celý text

blanka5427
15.08.2020 5 z 5

hrozně moc se mi líbila - mám kladný vztah k Ostravě :D - poslouchala jsem ji jako audioknihu a chytla mě od první "stránky" - řekla bych, že je faaakt hustáá

Artep25
10.06.2020 4 z 5

Já jsem byla překvapená,jak zdařilá prvotina to je .Jako detektivku bych jí asi nehodnotila,mně osobně se líbí trochu jiný typ detektivek .Ale moc se mi líbilo vykreslení a popis prostředí včetně dialektu .Jako detektivka to bylo trošku předvídatelné ,ale rozhodně kniha za přečtení stojí a já jsem se u ní nenudila .Asi nejvyšší počet bodů za mně by dostala atmosféra knihy .Ta mně fakt dostala .

allebra
23.04.2020 4 z 5

Tuto knížku jsem si chyslala do výzvy už loni, ale neměli ji v knihovně. Později jsem si knihu koupila a zařadila ji do výzvy 2020, k tématu č. 10. Kniha autora, od kterého jsme ještě nic nečetli. Jsem ráda, že jsem objevila další zajímavou autorku, která si umí krásně pohrát s českým jazykem. Ostravský dialekt mě potěšil, připomněl mi dobu, kdy jsem jako dítě jezdila s rodinou na návštěvu k příbuzným do Havířova, Ostravy a Orlové. Musím se přiznat, že nejvíce mi k srdci přirostl Havířov. Ostrava mi vždycky připadala taková šedivá, přesně jako je popsaná v knize, takže moje fantazie mohla pracovat na plné obrátky. Autorka také perfektně vystihla charaktery postav a seznámila nás s jejich osudy, čímž nám pomohla lépe pochopit některá jejich jednání. Na to, že je Dům číslo 6 prvotinou Nely Rywikové, musím uznat, že velmi zdařilou. Ráda si přečtu i Děti hněvu.

borupet
22.01.2020 5 z 5

Neotřelá detektivka s originální zápletkou v nevlídném ostravském prostředí. Nelu Rywikovou a její Děti hněvu jsem četla loni kvůli výzvě a jsem z ní nadšená. Na Dům číslo 6 jsem se vyloženě těšila a nezklamal. Ostravský dialekt je třešničkou na dortu. Za mě super, zase něco úplně jiného, čte se samo a já se moc těším na další knihu!

Aprilek
13.01.2020 5 z 5

Zajímavá zápletka

Květinka008
08.01.2020 5 z 5

Nejlepší, co jsem četla v posledních dvou letech! Dějově, jazykově, technicky... všechno spolu krásně ladí. Moc mě bavily přirozené přechody objektivního popisu situace do subjektivního líčení života některé z postav. Neotřelé a i díky tomu se kniha četla sama. Bez čtenářské výzvy bych knihu nepoznala, takže DÍKY! :-)

Bramborak81
30.12.2019 4 z 5

Poslední tečka za čtenářskou výzvou roku 2019 a milé překvapení k tomu. Další česká autorka, jejíž tvorbu budu ráda sledovat. Nechybělo napětí ani humor. Příběh se odehrává v Ostravě, okořeněno ostravským dialektem. Za mě velmi příjemná jednohubka.

Mirin1349
23.12.2019 4 z 5

Děkuji čtenářské výzvě, protože jinak bych se k téhle knížce pravděpodobně nedostala. Začetla jsem se rychle, příběh jednotlivých obyvatel se v průběhu pěkně rozplétal a byla jsem zvědavá na závěrečné rozuzlení. Chudák Ostrava je tam vykreslena značně nevlídně, stejně jako dům číslo 6. Obyvatelé jsou divní pavouci a každý jeden z nich byl vykreslen velice dobře a zajímavě. Body navíc za ostravskou mluvu, ta mě v dialozích pobavila. Až na pár hrubek v textu (viz potencionální místo potenciální) asi nemám knize co vytknout a určitě budu mít autorku v hledáčku i dál.

mataj
14.12.2019 4 z 5

Do knihy jsem se pustila kvůli výzvě, nicméně byla jsem mile překvapena. Ani ne tak tím, že by to byla vynikající detektivka, ale spíše díky výborně popsaným charakterům jednotlivých postav a prostředí. Poslouchala jsem jako audio knihu a hádky ale i rozhovory obyvatelů domu v ostravském dialektu byly perfektně namluveny.

esfinge
14.12.2019 4 z 5

Pro mně zajímavá a ctiva detektivka. Vybraná díky ČV.

jannik
13.12.2019 3 z 5

Hodne jina detektivka, zhruba uprostred jsem se trochu nutila ke cteni, ale konec me strhnul. Mozna celou dobu budete tusit, ale i tak rozhodne stoji za precteni.

TamaraKrejčí
11.12.2019 5 z 5

Nela Rywiková se stala mou oblíbenou spisovatelkou už po přečtení Děti hněvu a to jen díky výzvy, protože krimi nemám ráda. A právě jsem přečetla Dům číslo 6, sice chce se mi až zvracet nad debilitou, nebo jak to napsat, že dokáže člověk, člověka zabít pro tak primitivní důvody!!! Vím, je to jen knížka, vymyšlený příběh, ale tak dobře napsaný, že jsem cítila nejeden "smrad" z těch gizdů zajebaných...

Faila
13.11.2019 4 z 5

Skvělá detektivka s nepříjemnou a zkaženou atmosférou ostravské periférie.

jitka6072
09.11.2019 5 z 5

Knihu jsem četla už několikrát. Hlavně se mi líbí ostravské nářečí a vzpomínky na minulost před revolucí.

lenkaabooks
08.11.2019 3 z 5

Knihu jsem si vybrala do Výzvy a zpočátku jsem byla mile překvapená. Bohužel konec o jednu hvězdičku přišel. Použitý ostravský dialekt mě dost bavil, bylo to osvěžující. Rozpadající se dům uprostřed opuštěného areálu vítkovických železáren a v něm přežívá pár obyčejných lidiček, poznamenaných samotou, zlobou a výčitkami. Do tohoto prostředí se nastěhuje jeden urputný policista, hledající vraha.

Zdenas5
06.11.2019 3 z 5

Vybráno kvůli výzvě, ale byla jsem celkem spokojená, i když to nebyla detektivka podle mého gusta, byla čtivá, libily se mi příběhy jednotlivých postav a vykreslení zivota v Ostravě, i použití nářečí.

veverka@ořech
31.10.2019 3 z 5

Kniha se líbila. Oceňuji především dobře vykreslené prostředí Ostravy, Je jasné, že autorka těžila ze svým osobních zážitků, že hodně za svůj život v Ostravě odpozorovala. Ty postavy opravdu typově do tohoto specifického prostředí zapadají.
Mrzela mne jedna věc - informace o knize napsané na zadní straně obálky. Proč je v ní spojler?! To by vydavatelství nemělo čtenářům dělat! Zvláště když se jedná o román s detektivní zápletkou. Někdy méně informací je více.

edith79
18.10.2019 4 z 5

Velké překvapení. Jako mnoho čtenářů zde jsem po této knize sáhla v rámci Čtenářské výzvy a jsem moc ráda. Knížka mě bavila, místy byla až tajuplně děsivá, místy zase vtipná. Té detektivní práce tam popravdě moc nebylo, ale příběhu to vůbec nevadilo. Charaktery obyvatel domu číslo 6, i ostatních postav byly vykresleny dokonale. Úplně jsem ty osoby před sebou viděla. Opravdu moc dobré.

Marta08
15.10.2019 4 z 5

Knihu jsem četla kvůli čtenářské výzvě a byla jsem příjemně překvapena. Poslouchala jsem ji ve formě audioknihy a moc mě bavila (i díky skvělému načtení ostravského dialektu). Charaktery jednotlivých postav i atmosféra zchátralého továrního areálu byly skvěle vykreslené. Knihu určitě můžu doporučit.

Potolu
14.10.2019 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a musím říct, že mě mile překvapila. Autorka moc dobře vystihla atmosféru továrního areálu i charaktery jednotlivých obyvatel v době. Do poslední chvíle jsem nevěděla, kdo je nakonec vrah. :-) Detektivky tak úplně nečtu, ale tato byla skutečně dobrá. Takže vřele doporučuju! :-)

Ostrava krimi pohřešovaní české detektivky sousedské vztahy

Nela Rywiková
česká, 1979