Družina červené stužky

Družina červené stužky https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505998/druzina-cervene-stuzky2nsso1-NV6-.jpg 4 2 2

Terror
30.03.2022 3 z 5

Lehce úsměvné, lehce naivní, ale vcelku milé čtení. Kniha o dětech a pro děti. Vše podstatné je v anotaci a ve skvělém "pitevním" komentáři mistra Turlogha. :)

Turlogh
12.02.2021 5 z 5

A další z výborných knih pana učitele Vítězslava Šmejce pro děti a mládež. Škoda, že toho nenapsal tento muž ještě více neboť to mohl být takový učitelský Jaroslav Foglar! Každopádně Černou knihu, Kluky žabáky a teď i Družinu červené stužky vřele doporučuji k přečtení! Přiznám se Vám, že jsem se trochu obával toho názvu...nikde žádný komentář ani recenze na tuto knihu, takže jsem si říkal, aby to nebylo nějaké ideologické plácání o dělnických dětech, které kráčejí vstříc lepším zítřkům... , ale věřil jsem autorovi, že snad takto neklesl, byť rok vydání a název tímto hrozil. A dobře jsem udělal! O politice nikde ani zmínka a v knížce zažívá skupinka dětí, kluků i děvčat pod vedením svého oblíbeného učitele Herana mnoho dobrodružství a poznání na asi 800 km dlouhé cyklistické trase vedoucí z rodných Bučkovic u Čáslavi přes Čechy a Moravu na Slovensko severovýchodním směrem a pak zpět směrem jihozápadním. Samozřejmě zažijí spousta veselých i dramatických příhod a vrátí se šťastně a zoceleni po šestitýdenní cestě zpět ke svým rodinám domů. Zde bych upozornil, že cestu uskuteční na kolech ve 30. letech 20. století a jedou přes Jeseníky, Tatry, a další pohoří. A tehdy nebyly žádné přehazovačky a podobné vynálezy. Kola byla poctivá kovářská práce, pěkně těžká (srovnatelná snad jen s kolem značky Ukrajina, pamětníci let 70. a 80. vědí o čem mluvím.) Takže všechno to stoupání, ty horské sjezdy musely dítka poctivě odřít... a dokázaly to! A přitom poznaly kus naší vlasti, přírodu, průmysl i lidi. Smekám klobouk a vřele doporučuji s pěti hvězdami. Howgh.