Druhý vatikánský koncil: Doposiaľ nenapísané dejiny

Druhý vatikánský koncil: Doposiaľ nenapísané dejiny https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429137/bmid_druhy-vatikansky-koncil-doposial-ne-vLo-429137.jpg 4 2 1

Kniha významného talianskeho historika Roberta de Matteiho: Druhý vatikánsky koncil –Doposiaľ nenapísané dejiny prináša ucelený pohľad na udalosť, ktorá zásadným spôsobom ovplyvnila život katolíckej Cirkvi v druhej polovici 20. storočia. Profesor de Mattei sa nezoberá len priebehom koncilu ale skúma aj jeho príčiny, dejinné súvislosti, ktoré ho formovali, ideové pozadie jeho hlavných aktérov a jednotlivých názorových frakcií. Jeho pozornosť sa zamerala aj na dôsledky koncilu, jeho dopad na liturgickú prax Cirkvi, krízu v radoch kňazov i laikov a na celkové reakcie veriacich na túto udalosť. Kniha vyniká vysokou odbornou erudovanosťou. Jednotlivé kapitoly sú doplnené o rozsiahly poznámkový aparát, s ktorým sa doposiaľ nemali kde slovenský čitatelia zoznámiť. Jedná sa v podstate o prvú syntetickú prácu tohto druhu, s takým rozsahom informácií, pojednávajúcu o tejto udalostia vychádzajúcu na Slovensku. Kniha je doplnená o úvodné slovo trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha, v ktorom oceňuje rigorózny charakter tohto diela a odporúča ho. Turbulentná doba a vysoké očakávania, ktoré boli vznášané vzhľadom ku koncilu, zapríčinili často nekritický obdiv a idealizáciu tak jeho predstaviteľov ako aj celkového priebehu a následkov. Profesor de Mattei prenáša s objektivitou historika túto udalosť zo sveta očakávaní a idealizácie do sveta reality.... celý text

zuvacka
03.11.2021 4 z 5

Rozhodne zaujímavá kniha neskrývajúca kritický pohľad. Informácie v nej boli natoľko neštandardné, že som si niektoré neveriaco musela overiť. Sedelo to. A nebolo to celkom príjemné zistenie.
Uvediem citát k pokoncilovej Vatikánskej Ostpolitik, ktorú považujem za jednu z najvážnejších omylov:
Biskup, neskôr kardinál, Ján Korec, po páde komunizmu takto hodnotil východnú politiku: "V našej krajine bolo veľmi povážlivé, že hodili cez palubu to najcennejšie, čo sme mali, takzvanú podzemnú Cirkev. Aj ja som dostal odkaz, aby som prestal tajne svätiť kňazov. Bola to pre nás priam pohroma - takmer akoby nás úplne odhodili (...) Bolo to však to najťažšie v mojom živote. Verejnú pastoráciu Cirkvi mali komunisti totiž úplne v rukách. Ak sa kňaz vo farnosti venoval miništrantom, vzali mu štátny súhlas, bez ktorého žiaden kňaz nemohol vykonávať kňazské povolanie. Cirkev bola odsúdená najprv len do kostolov, potom na vymretie (...) Našou nádejou bola podzemná Cirkev, ktorá ticho spolupracovala aj s kňazmi vo farnostiach. V tejto časti Cirkvi študovali a stávali sa kňazmi obetaví mladí muži, profesoti, inžinieri, lekári. Vysvätil som ich asi 120. Tí ticho pracovali medzi mládežou a rodinami spolu s laikmi vydávali časopisy a knihy. Toto všetko Ostpolitik v skutočnostiu nás zapredala za neurčité a neisté komunistické prísľuby."

Autorovy knížky

2019  80%Druhý vatikánský koncil: Doposiaľ nenapísané dejiny