Druhý dech

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Druhý dech napsal Jan Beneš již v roce 1963, kniha je obrazem poměrů k komunistickém takzvaném nápravně pracovním táboře na konci na konci padesátých let.

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38947/druhy-dech-38947.jpg 3.97
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Melantrich
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Druhý dech

Přidat komentář
jprst
17.12.2011

Poprvé tato kniha vyšla v roce 1969 v nakladatelství Melantrich, ale její distribuce byla zakázána. Pak byla vydána česky v Curychu v roce 1974 a přeložena do několika cizích jazyků. Spisovatel Graham Greene ji dokonce označil za lepší příběh z komunistických pracovních táborů než Solženicinův Jeden den Ivana Denisoviče.

hladko
15.12.2010

Krátký pohled do šedivého světa muklů asi nepřekvapí, ale také neurazí. Komunistický pracovní tábor je viděn pohledem střízlívím a lze jím spatřit celé spektrum povahových archetypů, počínajíc protirežimními nepřizpůsobivci a morálními otužilci a konče oči si zakrývajícími prospěcháři a dehonestátory lidského života.
Jan Beneš se zaobírá pouze poměrně krátkou etapou pracovního tábora, ve které se zvedá první vlna nevole reagující na tvrdé a nepravomocné nakládání s vězni, přičemž komunistický byrokratický aparát, už tak postavený na nestabilním základě, pomalu začíná skřípět a vrzat pod náporem své vlastní váhy.


Autor a jeho další knihy

Jan Beneš
česká, 1936 - 2007

všech 22 knih autora

Kniha Druhý dech je v

Přečtených8x
Knihotéce10x
Chystám se číst5x
Chci si koupit1x