Druhá šance

Druhá šance https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484706/bmid_druha-sance-KUD-484706.png 4 423 423

Nekonečné putování za nadějí a jedním velkým tajemstvím. Všichni chtěli začít znovu, až nezůstal vůbec nikdo. Muž se svou malou dcerou hledají odpovědi a doufají, že jednoho dne konečně zapadne slunce. Ze své minulosti si pamatují málo, ale pomalu nacházejí další díly skládačky. Vydejte se s nimi na cestu za hranice své fantazie, protože čas a prostor změnily svůj význam. Román Druhá šance vás zavede jak do naší minulosti, tak vzdálené budoucnosti. Je příběhem o nezkrotné touze po lepším životě i jiskřičce naděje, kterou má v sobě každý z nás.... celý text

Desdemona18
23.06.2021 2 z 5

Muselo to dát hodně práce. A přitom taková blbost.

knihomolkajanca
22.06.2021 4 z 5

Na čtení této knihy jsem se těšila, a to nejen proto, že jsem její vznik sledovala v Knižních závislácích na fb. Tato multižánrová záležitost se totiž zaměřením poměrně přesně strefuje do mého vkusu.

Mysteriózní prvky Adam servíruje už pěkně od začátku knihy, kde mi styl psaní hodně silně připomínal Kinga. V tu chvíli jsem trochu zpozorněla, jelikož já a pan King to spolu máme jako na houpačce a úplně jsem si tady Druhou šancí nebyla jistá. Naštěstí čím dále jsem v příběhu postupovala, tím tato podobnost slábla a já si začala užívat čistě Adamův vlastní styl psaní.

Připravte se na skoky v čase – budoucnost, minulost, přítomnost se tady střídá a prolíná od začátku do konce a tento prvek mě rozhodně bavil. Líbilo se mi sbírat střípky informací, které v jednotlivých linkách byly ukryty. Věřím, že pro někoho může být kniha trochu náročnější na čtení, mně se ale četla dobře a neměla jsem pocit, že bych se jí musela nějak prokousávat.

Jak funguje Druhá šance mi docvaklo rychle, ale dómy si získaly mou pozornost. Počáteční myšlenka dómů byla moc pěkná, ale pokud už v tomto žánru máte něco načteno, je vám jasné, že to asi nebude jen tak. Taky nebylo a za to, jak se to všechno pěkně zvrtlo, má Adam mou pochvalu.

Příběhem vás provází několik postav, z nichž každá je jiná a má svou úlohu, avšak pár věcí mi u některých není jasné ani po dočtení. To je asi to, co bych Druhé šanci vytkla. Otázky se mi množily v hlavě v průběhu celé knihy a na některé z nich jsem v závěru nedostala odpověď. To ve mně vyvolalo dojem, jako kdyby kniha nebyla kompletní. Asi bych to přirovnala ke skládání puzzlí. Všechno do sebe pěkně zapadlo, jenže pak jsem zjistila, že mi některé dílky chybí a ten pocit, že je vše, jak má být, nepřišel. Knize by neuškodilo takových 20 stran navíc, aby na závěr bylo dost prostoru. Přesto si ale myslím, že se jedná o dílo s osvěžující atmosférou, ke kterému se někdy vrátím.

Hodnocení: 80%
Kniha přečtena v rámci spolupráce s Knihy Dobrovský.

klarinka9974
21.06.2021 4 z 5

Kniha má krásnou a poutavou obálku, která vás navnadí. Samotná anotace neprozrazuje nic velkého a proto člověk neví co ho v knize čeká.
Na začátku jsem byla lehce zmatená, nevěděla jsem o kom čtu, kdo to je a jak se ocitl tam kde se nacházel. Text dost často přeskakoval od jedné postavy k druhé a občas jsem se ztrácela v samotném ději. Ale i tak musím říct, že se kniha skvěle čte a když už se začtete, je pak těžké knihu odložit. Některé kapitoly byli skvěle popsané, kdy prožíváte jistou situaci s postavou. Je to takové scifi-fantasy pro čtenáře, kteří se v tomto žánru vidí a baví je. Každý máme ale jiné oblíbené žánry a proto nejspíš, jsem se do čtení občas nutila. Každý by si měl udělat svůj názor a je jasný, že ne každý bude kladný.
Kniha je obohacená o playlist, který si můžete při čtení pustit a konec děje vás mile překvapí.

Efeméra
20.06.2021 5 z 5

Tak tohle bylo obrovské překvapení! Přiznám se, od Druhé šance jsem toho zase tolik nečekala, přece jen se jedná o prvotinu. Místo toho jsem však dostala příběh jako z pera protřelého amerického autora, který mě dokázal pohltit a odvíjel se mi před očima jako film.

Příběh je směsicí sci-fi s mysteriózními prvky. Autor děj umisťuje do postapokalyptického světa a pohrává si v něm i s časem. Pokud se do Druhé šance chcete pustit, myslím, že je nejlepší, když o knížce nebudete vědět víc než tohle. Protože právě to, jak mě předem nepřipravenou autor hodil přímo do děje a já se musela pídit po tom, co se vlastně stalo, děje a co to znamená, bylo naprosto skvělé.

Hlavním hrdinou je Pětka, který na začátku se svojí dcerou putuje vyprahlou pustinou. Ztratil paměť a teď se snaží rozpomenout a všechno pochopit, zrovna tak jako čtenář. Autor však docela často přeskakuje a příběh vypráví z pohledu náhodných i méně náhodných postav. Druhá šance je tak jedna velká skládačka, kterou postupně se správně dávkovanými informacemi dáváte dohromady. Každou chvíli jsem v knize listovala zpátky, abych si spojila fakta dohromady, a hrozně mě to bavilo. A ještě víc mě nadchlo, když jsem zjistila, že cizí pohledy, které autor občas využíval, nebyly tak docela smyšlené - ve skutečnosti do příběhu zakomponoval nevysvětlené záhady, které se opravdu staly.

Před blížícím se závěrem nabrala Druhá šance na spádu a po tom plynulém předchozím tempu pro mě příběh možná skončil až příliš rychle. Určitě by mi nevadilo víc vysvětlení (trochu jsem tápala v postavě Elly), víc pocitů Pětky, možná i víc ždímání citů. Ale ani to příliš neovlivnilo můj závěrečný dojem z knihy. Druhá šance mě nadchla a jsem ohromně zvědavá na další autorovy knihy.

KatkaSvanda
20.06.2021 5 z 5

Druhou šanci jsem koupila v našem malém knihkupectví. Vždy je chválím, protože mají dobrý výběr novinek a člověk si nemusí knihy objednávat na e-shopech. Překvapila mě obálkou a jménem autora, které bylo české. Očekávala bych spíše zahraničního autora, což byla jedna ze stěžejních myšlenek, která mě neopouštěla při čtení. Má zásoba knih k přečtení je téměř nekonečná, ale řekla jsem si, že to vyzkouším a uvidím.

Jedná se o zajímavou kombinaci žánrů. Fantastika je zřejmá, konec světa je spíše v pozadí a celkově se jedná koncert různých nápadů, myšlenek, míst a postav. Od začátku jsem se nechala unášet kupředu a měla pocit, že sleduji film či lépe nějaký seriál, který směřuje k jasně načrtnutému cíli, který se ještě nemám dozvědět.

Příběh čtenáře zavede do minulosti i daleké budoucnosti, byť nikdy není přesně řečený rok. Motiv otce a dcery je zpracovaný velmi pěkně a má i nějaké další vrstvy, které postupně autor odhaluje. Bylo to zábavné a já měla knihu za 3 dny přečtenou, což bych obecně doporučila. Když budete příběh prokládat jinou četbou či prací, tak vám unikne hodně drobností a zbytečně si dílo pokazíte.

V mé poličce tuzemských pisálků je tedy nová kniha a mě opravdu potěšila. Takto určitě ano!

olusas
18.06.2021 5 z 5

Na knihu jsem se neuvěřitelně těšila a protože patřím mezi "knižní závisláky" , tak jsem už předem tušila, že to bude příběh přesně podle mého gusta. A jsem ráda, že mě tušení nezklamalo. V knize lze najít sci-fi, postapo, tajemno, napětí i důvod k zamyšlení. Není to vyloženě odpočinkové čtení, vyžaduje vaši pozornost a soustředění, jinak se začnete v dějových linkách a postavách ztrácet. Jinými slovy pokud začnete knihu hltat, jako chvílemi já, když jsem se nedovedla v noci odtrhnout (ještě kousek a už půjdu spát, tak dobře, ještě další kousek... :-D ), budete se vracet zpátky, aby vám neunikaly souvislosti. V průběhu čtení už začínáte leccos tušit, ale všechno se vám hezky pospojuje vlastně až v samém závěru knihy a tak to má být. Napětí až do konce. ;-) Já osobně jsem nadšená a až vydá autor další knihu, určitě ještě nějak najdu ve své knihovně další místo (ačkoliv tam momentálně už opravdu žádné není :-D ) Za mě plný počet hvězd.

stanislav0373
18.06.2021 4 z 5

Shodou velice šťastných okolností se ke mě dostal recenzní výtisk. Proto jsem nemohl odolat a ihned, jak to bylo možné se pustil do čtení. Ale k věci:

Příběh je napříč svému rozsahu poměrně hodně hutný, skoky mezi postavami, časy a prostorem jsou trošku nezvyklé, ale neměl jsem pocit, že bych se kdy ztratil. Spíš jsem na celek pohlížel z omezených úhlů, z podivného detailu.
Postavy jsou mi záhadou, tedy v dobrém slova smyslu. Máte k nim od začátku určitý vztah, dokážete si je zařadit na osu Hrdina - Záporák, ale stejně víte prd, co jsou vlastně zač...

Celkově hodnotím kladně za dobře zpracovaný příběh, promyšlený svět, šílenou plejádu podivností a zajímavé rozuzlení.

terryaknihy
17.06.2021 4 z 5

Je pravdou, že tentokrát mě prvně místo anotace nalákal sám autor, ale přečtení rozhodně nelituji.
Příběh bych doporučila spíše pro zkušenější čtenáře, kteří ocení multižánrový příběh, plný více postav a prolínající se v různých časových rovinách.
Stejně jako většině mi příběh zprvu dal opravdu zabrat, ale nesmírně oceňuji jazyk, jakým autor píše. Sama mám ráda klasické odpočinkové knihy, ale občas takový spletitý sci-fi příběh, to můžu :)
Kniha je navíc nádherně graficky zpracovaná a obsahuje i playlist! :)
Upřímně mě mrzí pár komentářů tady, ale jediné co na to můžu říci je - dejte knize šanci :)

Ellinek
17.06.2021 2 z 5

Okomentovat tuto knihu je veskrze složité, protože...vlastně nevíte, co si o knize máte myslet. I když tenhle žánr běžně nečtu, celkově toho mám načteno už dost a v příbězích dokážu najít ty vzorce, podle nichž jsou psány. Tedy ani Druhá šance mě nemohla svým propojením a závěrem překvapit, byť se to prý stát mělo.

S knihou jsem hrozně bojovala. Kdyby byla delší, asi bych si ji už omlátila o hlavu, ale na druhou stranu by to kvůli některým aspektům nějaké to větší rozepsání sneslo. Dějová linka se větví a větví, u některých částí si doteď nejsem jistá, proč tam vlastně byly, na konci se sice valná část vysvětlila, ale pořád tam visí nějaké otazníky. Proč, k čemu? Z hromady částí a kapitol jsem nabyla dojmu, že pro mě byly stěžejní jen první a závěrečná část, se zbytkem jsem se mořila strašně dlouho a měla jsem z toho už normálně migrény, protože otázek přibývalo, ale aspoň zrnko odpovědí nikde. Vše se začalo projasňovat až někde ve tři čtvrtině knihy a to je za mě hrozně pozdě. Vždycky musíte čtenáři nahodit aspoň nějaký střípek, něco na navnadění pro další čtení, ale tady se tak nestalo a kdybych knihu nemusela dočíst kvůli recenzi, nejspíš bych ji pohřbila někde hluboko ve své knihovně.

A navíc, proč jste té knize dělali tak docela nepěkný přebal, když pod ním je to naprosto úchvatné? Ta černá vazba by se neměla schovávat, hned bych si tu knihu z fleku koupila jen kvůli tomu provedení. Tohle se vážně povedlo, je to nádherné a já brečím, že místo toho je všude ten podivný obal, kde je černovlasá Jenny, o které skoro na každé druhé stránce čtete, že je to bloncka s modrýma očima.

Netuším, komu bych knihu doporučila, takže asi jen takhle: pokud ujíždíte na autorovi, tak do toho určitě půjdete. Fanouškovskou základnu má silnou, takže kniha patrně nedostatkem trpět nebude.

Danka22
17.06.2021 odpad!

Nedá se to číst!!!! Škoda papíru

miroslava6560
17.06.2021 5 z 5

Čekala jsem na tu knihu dlouho, dlouho jsem o ní četla a byla jsem hodně zvědavá, zda mě bude bavit. A, jsem nadšená. Ze začátků jsem netušila, co můžu čekat, byla jsem dost zmatená, ale mám ráda, když nad příběhem můžu přemýšlet a tato kniha je rozhodně o přemýšlení a o představivosti čtenáře. Je dobře napsaná a dobře se čte. Za mě Super.

Veju007
16.06.2021 5 z 5

Druhá šance je něco, co se jen tak nevidí. Dlouho jsem vzpomínala, jestli jsem četla něco alespoň trochu podobného, ale nic se mi nevybavilo.
O ději se toho asi nedá rozepisovat moc, abych neprozradila nějaký spoiler a je to tak skvěle zamotaný příběh, že to si prostě musíte přečíst!
Je tu naprosto všechno od postapo světa přes cestování v čase po super sci-fi budoucnost, až vám oči přechází.
Ovšem drobné varování: ten příběh je složitý a opravdu vyžaduje maximální pozornost, abyste se nikde neztratili, mně se to četlo pomalu (což ale nevadilo) a až to do sebe všechno zapadne, no tak to si sednete na zadek!
Naprosto neuvěřitelná kniha, která že začátku lehce připomínala Kinga, pak jsem tam viděla Atlas mraků a drobné náznaky AHS. Já tam prostě měla úplně všechno.
Rozhodně si ale knihu brzy přečtu znovu, aby to do sebe všechno ještě lépe zapadlo, protože tohle je opravdu neuvěřitelná skládačka!
Adame, bravo! Po dočtení jsem seděla dalších 10 minut v tichu a obdivovala jsem, co jsi dokázal vytvořit.

bookbug_cz
15.06.2021 4 z 5

Adam Pýcha: Druhá šance
Četli jste někdy knihu, u které jste si víc než polovinu jejího rozsahu říkali: „O co tady sakra jde?“ A přesto, že vaše zmatenost směřovala k nebeským výšinám, jste ji prostě nedokázali odložit? Druhá šance je prostě několik různě velkých dílků, které do sebe postupně zapadnou jako puzzle. Ale musíte vydržet!!! Styl psaní není zase až tak složitý nebo náročný, ale musíte dost dobře číst mezi řádky. Je třeba do hry zapojit větší část mozku. Na tuhle knihu si zkrátka vymezte pár týdnů času – není to taková jednohubka, kterou slupnete za jediný večer.
Anotace slibovala hru minulosti s budoucností, příběh o touze po lepším životě (o možnosti jakési druhé šance). Hlavními postavy tu je Pětka s dcerou Jenny. Chtějí začít nový život, hledají odpovědi na otázky své minulosti, přítomnosti i budoucnosti. Každá kapitola je svým způsobem šokující. Prakticky jsem byla každou kapitolou zmatenější a zmatenější. Je to cesta různých dimenzí a časů. Naprosto skvělé a detailní popisy postav a prostředí, ve kterém se tyto postavy nachází, vás zkrátka nutí číst dál a dál, i když tomu, co se tam děje moc nerozumíte. Půlku knihu jsem měla občas pocit, že ztrácím sama sebe. Příběh je napsán krásným jazykem, autor využívá krás spisovné češtiny a za to palec nahoru. V jednu chvíli mi tam přišlo těch postav až moc, musela jsem se opravdu velmi silně soustředit, aby mi něco důležitého neuniklo. Zajímavá byla například postava Daniela, kterého provází temnota a zcela ho ovládá a stejně jako ostatní se snaží nalézt všechny díly skládačky a opět ovládnout svůj vlastní život. Každá postava má v tomto příběhu svůj neobyčejně obyčejný význam. Mísí se zde několik žánrů, což může být pro některé konzervativní čtenáře dosti náročné. Je to opravdu dobrý příběh s prvky scifi, postapo, zkrátka něčeho, co je pro váš mozek docela těžké přijmout jako realitu. A o to víc je to zábava!
Konkrétnější obrazy obsahové části zde nejsou žádoucí – tímhle si musíte projít sami. Takže směle do toho!

hobitek.98
14.06.2021 odpad!

kniha bude mít své fanoušky, ale já mezi ně rozhodně nepatřím a mé hodnocení by bylo i vyšší snad kvůli kvalitně zpracovanému designu knihy a přebalu, ale kniha se nemá soudit podle obalu, ale obsahu, nedočteno

eva3992
13.06.2021 3 z 5

Kniha o putování za nadějí a za tajemstvím. Vydáte se na cestu společně s Pětkou a jeho dcerou, nebude to však jen tak ledajaké putování. Je to výprava napříč časem a prostorem, propletené osudy, které nám na konci snad odpoví na všechny otázky.

Touto knihou jsem vystoupila ze své komfortní čtecí zóny, neboť sci-fi vůbec nečtu a fantasy úplně výjimečně. Ale musím říci, že kniha mě hned od začátku chytla, vtáhla do děje a já musela číst dál, jak to bylo napínavé. Možná, kdybych četla knihu v jednom tahu, budu nadšená po celou dobu, ale já ji skoro na týden odložila a pak se k ní vrátila. Po té pauze už jsem tak nadšená nebyla, připadalo mi, že tam toho je až moc a je to až překombinované. Ale i tak je děj napínavý a vy při čtení chcete vědět, jak to všechno dopadne.

U čtení je potřeba se soustředit, neboť se skáče z místa na místo i v čase. Jsou tu různé postavy. Zdá se, jako by to byly samostatné příběhy, ale postupně se Vám to poskládá a vše se Vám spojí dohromady. Musím říci, že autor má opravdu bujnou fantazii, ale vše dobře promyslel, aby to dostalo hlavu a patu.

Nedokáži přesně říci, zda je to dobře napsané ve svém žánru a těším se, až si přečtu recenzi někoho, kdo tento druh knížek čte běžně, ale četlo se mi to dobře.

Na konci knihy je uvedený i playlist ke čtení, který musím říci je už od pohledu hodně zajímavý, při čtení jsem ho však nevyužila, neboť jsem se musela soustředit na děj, aby mi něco neuniklo.

Myslím si, že tato kniha není pro každého, ale rozhodně si své čtenáře najde. Pokud čtete právě fantasy a sci-fi anebo pokud chcete něco, u čeho je potřeba více přemýšlet, určitě směle do toho

JirkaNovosky
10.06.2021 5 z 5

Pod tlakem mediální masáže jsem zaregistroval toto dílo. Přistupoval jsem k němu s výrazným odstupem a asi i skepsí. Nicméně jsem byl velmi velmi spokojen, což jsem tedy neočekával. Po prvních stranách jsem začal příběh hltat a následně jsem byl plně ponořen do odhalování zákoutí fantastického světa, který nepřipomínal nic a vlastně trochu všechno. Byť se jedná o literární debut, tak určitě stojí za pozornost všech čtenářů, kteří mají rádi komplexní vyprávění a náročnější příběh, který si vyžaduje čtenářovu pozornost.

Co na knize chválím:
+ krásné zpracování obálky i desek
+ líbivá sazba textu
+ zasazení do historických událostí, byť to jde snadno přehlédnout
+ čtivý jazyk

Co mohlo být lepší:
- větší rozsah
- větší propojení jednotlivých částí a jít čtenáři trochu naproti

Celkově hodnotím velmi velmi pozitivně. Od tuzemského autora jsem nikdy nic podobného nečetl. Osvěžující závan nové vlny. 5* z 5*

jonyrico
07.06.2021 4 z 5

Celý příběh je až neskutečně čtivý a forma vyprávění je nápaditá a zajímavá. Byly pasáže, od kterých jsem se nemohl odtrhnout, a i pasáže, které nebyly příliš záživné, se četly snadno. Mnohokrát jsem si říkal, že to nemůže být první autorova kniha. Jazyk má zmáknutý a nic se nikde "nezasekávalo". Co však občas poněkud pokulhávalo, byla kontinuita děje a skoky mezi přítomností, budoucností a minulostí, jež mohou být leckdy matoucí. Když navíc někde plyne čas jinak než jinde, je pak čtenář skutečně poněkud mimo. Přesto je nápad s procházením skrz reality výborný, je to něco jiného, neotřelého a abych byl upřímný - mohlo to dopadnout mnohem hůře. Je třeba mít na paměti, že na konci se vše vyjeví, obávám se však trochu, že se najdou čtenáři, kteří se konci nepřiblíží, což mi přijde škoda.