Dracula

Dracula https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56688/mid_dracula-Gf5-56688.png 4 3398 582

Román Dracula lze zařadit do žánru hororu, či gotického románu a je to klasické dílo literárního vampirismu. Je strukturován jako řada zápisů v deníku a několika dopisů jednotlivých postav. Hlavním hrdinou tohoto temného příběhu je britský právník Jonathan Harker, který odjíždí do Transylvánie na hrad hraběte Drákuly, aby s ním projednal zamýšlenou koupi několika nemovitostí v Londýně. Po několika dnech strávených v tajmném místě po boku děsivého hostitele Jonathanovi dochází, že jeho návrat domů je odložen na dobu neurčitou, ba dokonce, že se nejspíš už nikdy do Londýna ke své milované snoubence nevrátí. On i jeho nicnetušící snoubenka se tak stávájí obětí strašlivého upíra s ještě strašlivějšími úmysly.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Práce

Dracula , 1897

Witchann
22.02.2021 4 z 5

Vůbec první přečtený horor, mrazivá srdcovka, ke které jsem se několikrát vrátila, a taky prapočátek mé vášnivé záliby v upírské tematice. Kvanta filmových a jiných, různě vydařených zpracování nemohou změnit to, jak velký význam má pro mou čtenářskou dušičku dílo pana Stokera. Nebýt krvelačného hraběte, nebyla by teď dobrá třetina mojí milované knihovny zaplněna jeho více či méně vzdálenými příbuznými, k jejichž zrození jistojistě inspiroval. A to by byla sakra škoda. I když… Je fakt, že Třpytky Cullena z jisté sluníčkové ságy by až taková škoda nebyla.

ludek7426
21.02.2021 4 z 5

Mám hodně rád atmosféru této knihy, atmosféru devatenáctého století. Celý příběh je takový, neuspěchaný, poklidně vyprávěný, a vy máte čas si vychutnat pomalu narůstající znepokojení, strach a hrůzu. Tady se na vás nesnese smršť informací a akčního vyprávění jako v naší době. Tady se píší deníky, posílají telegramy, cestuje se týdny lodí a vlakem. A když na to vše přistoupíte a alespoň na chvíli vystoupíte ze zběsile pádícího času naší doby, kniha se vám odmění. Scény z hradu v Transylvánii, z lodi, i z ústavu pro choromyslné se vám dostanou pod kůži.
A samozřejmě, ještě i dnes, když se touláte po opuštěných rumunských horách, můžete si trochu atmosféry, klidu i jiného plynutí času té doby zažít. Ještě tam pár takových míst je.
Naprostá klasika,ke které se vždy rád budu vracet.

Galadwen
19.02.2021 3 z 5

Možné spoilery.
Ačkoliv upírské tématice ani hororům neholduju a Drákulu jsem znala jenom z muzikálu (který je tématem této knihy inspirovaný jenom hodně volně), rozhodla jsem se doplnit si znalost této hororové klasiky v rámci letošní výzvy.
Začátek na Draculově hradě mě docela bavil, měl atmosféru. Pak začala být kniha bohužel čím dál rozvleklejší - nepatří k těm románům 19. a počátku 20. století (a takové opravdu existují), které se čtou samy i dneska. Moc napínavý mi děj nepřipadal, spíš svědčí o tom, co mohlo děsivě působit ve viktoriánské době na uvzdychané gentlemany podobné hlavním postavám a dámy myslící v první řadě na vdavky a "svého miláčka", slovy paní Harkerové. Závěr byl zklamáním, ale nikoliv nečekaným - když dvacet stran před koncem Dracula pořád ještě nebyl v dohledu, pochopila jsem, že se žádné grand finale a dechberoucí souboj s upírem asi konat nebude. V ději je také celou dobu příliš mnoho náhod a nelogických myšlenkových pochodů, jimiž postavy dospívají ke značně pochybným závěrům, bez nichž by se ovšem dál neposunuly.
Zajímavá je forma (v 19. století poměrně oblíbená) - pohledy různých postav ve formě deníkových záznamů, dopisů apod. Chválím i překladatele, který zachoval ducha doby a vystihl i individualitu projevu některých postav, která je zřejmě v originále - např. Van Helsing, starší než ostatní hrdinové, se vyjadřuje trochu jinak, ještě knižněji než oni. Rovněž se zde objevuje řada motivů, které přebírají autoři fantastiky dodnes, a možná si toho ani nejsou vědomi.
Jsem ráda, že jsem se dovzdělala tímto směrem, ale vracet se ke knize skoro určitě nebudu. Hvězda navíc za to, že jde o klasiku a jako takovou ji je třeba brát.

Denisa.knizky
19.02.2021 5 z 5

Jednoduse povinna klasika, ktera patri do kazde domaci knihovny. Povazuji knihu za ctivou a napinavou a to i presto, ze se jedna o relativne dlouhy pribeh, s vicero hlavnimi a vedlejsimi postavami, jejichz postaveni se navic meni. Samozrejme jazyk a forma v knize pouzita je poplatna sve dobe a tak nelze ocekavat roman a styl psani dnesni doby. Ja osobne ale klasicke knihy a pribehy ve sve knihovne potrebuju, protoze me nesmirne obohacuji, jak slovne, tak uhlem pohledu, nazory apod.
Kdo ma chut na trochu klasiky se vsim vsudy s detektivni a mirne mysteriozni a hororovou zapletkou tak s drakulou urcite neudela chybu.
Zcela jiste se chci jednou do Transylvanie podivat a to nejen na hrad hrabete Drakuly, ale hlavne na prirosu a na spousty mystickych, historickych a energetickych mist v teto lokalite.
Trocha filozofie na zaver - kniha by nas mohla primet zamyslet se nejen nad krveziznivymi kniznimi upiry, ale i nad tim, kdo to vlastne tak zvany upir muze byt a na tim, ze se pohybuji kolem nas a mohou okoli, lidem ci svetu tzv. Pit krev, aniz by ji museli pit do slova..

Romžiry
18.02.2021 5 z 5

Knihu jsem dostala jako dítě a neustále se k ní vracím. Za mě top kniha.

Bad-wolf
17.02.2021 4 z 5

Nejsem sice milovníkem hororů, ale přiznávám, že příběh Drákuly mě oslovil. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy před tím neviděla ani filmové zpracování, jsem nebyla s příběhem obeznámená, a tak jsem byla celou knihu napnuta jak to vlastně skončí, čemuž napomohla forma deníkových záznamů. U knihy jsem ale měla menší problém se čtením. Kniha se mi četla hůře a na začátku jsem se celkem často ztrácela v ději i postavách. Každopádně se přiznávám, že kniha mi nepřišla vůbec hororová. To bude asi ale tím, že upír pro mě není nic neznámého, a tak mě tam vlastně nic nepřekvapilo. Škoda toho. Věřím, že ale jinak by to bylo velmi zajímavé čtení. Knihu ale doporučuji přečíst, obzvlášť pokud příběh Drákuly vůbec neznáte.

GYROTOURBILLON
12.02.2021 4 z 5

Plně souhlasím s hroubek. Autor barvitě vylíčil panství hraběte , vytvořil mystickou , tajemnou atmosféru opravdu velmi dávno a dobře. Ostatní je na naši fantazií a představivosti.
Film s W. Rider a K. Reavesem jsem vyděl již dávno , též nebyl špatný.

kasavubu
09.02.2021 4 z 5

Nestárnoucí klasika, které není co vytknout. Napínavé, do detailu propracované. Jen ten konec mě trochu zklamal, byl zbytečně unáhlený, čekala jsem, že bude Dracula přece jen klást větší odpor.

peeetta
04.02.2021 5 z 5

Před přečtením této knihy jsem znala Drákulův příběh pouze v jeho muzikálové verzi. Od přítele jsem znala parodii na Drákulu, kdy byl Jonathan Harker jeho pomocníkem, proto jsem stále čekala na zvrat v knize. Čím blíže jsem byla ke konci knihy, říkala jsem si, že už se musí něco stát. Kniha psaná většinou formou deníku byla velmi poutavá.

petulik330
30.01.2021 4 z 5

Kniha mě vtáhla do děje tak, že jsem někdy měla pocit, že vidím před očima to, co autor popisoval.
Co se mi má knize líbilo bylo to, že byly pasáže napsané jako deníky hlavních postav. Doktor Wan Helsing byla svérázná postava, která vzala od začátku svého působení v knize vedení dalších činů.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Moje úplně první setkání s upíry v dobách školní docházky. A od té doby mně tyto záhrobní bytosti provázejí do dospěláckých let a staly se i posedlostí. Od té doby jsem velkou milovnicí hororů, zombií, upírů a dalších "roztomilých" nemrtvých a podivných mátoh.........

ZuKo
25.01.2021 4 z 5

Pokoušela jsem se číst tuto knihu několikrát až jsem to nakonec dala jako audio knihu. Můžu doporučit, dá to knize uplně jiný rozměr. Je to audio nezkrácená verze.

Usire
25.01.2021 4 z 5

Trochu jsem se obával, jestli je kniha vzhledem ke svému stáří ještě pro mě. Horor je přeci jen značně fousatý, ale snad zaujme i dnešní čtenáře. Filmové zpracování známe vlastně všichni a tak jsem chtěl mít i porovnání s knihou. Je pravda, že některé pasáže jsou delší a nezáživné, ale příběh byl čtivý a stále mě bavil mě.

t_gon
23.01.2021 5 z 5

Vyprávění příběhu formou deníkových zápisku a telegramových vzkazů z pohledu několika aktérů, způsob mluvy archaický, gentlemanský a starý téměř jako hrabě sám, způsoby a společenské mravy času dávno minulých a hrdinství čistší, než český křišťál. Spolu s poctivou detektivní prací, kdy si hrdinové pomocí tehdejších výdobytků doby musí poradit s téměř všemocným nepřítelem, který staletí plánoval svůj návrat na „výsluní“, kdy jeden z mnoha jejich nepřátel je vzdálenost a čas, který potřebují informace k putování mezi postavami a hrají tak do karet hraběti. Mrazivá a tíživá atmosféra, kdy víte, že česnek, kříže, hostie ani největší modlitby možná nebudou dost proti absolutnímu zlu. Nejen tohle jsou základní ingredience, které z nesmrtelné klasiky dělají netradiční čtenářský zážitek. Jen škoda toho klidného a velmi komorního finále, které jakoby „postrádalo účast“ samotného Drákuly. Po takhle strastiplné cestě jsem přeci jen čekal větší katarzi. Všehovšudy však úchvatný počin.

MarqueeMoon
22.01.2021 4 z 5

Príbeh stojí a padá na tajomnej atmosfére, prostredí a Draculovi - jednej z najkultovejších hororových postáv v literatúre aj vo filme. Oceňujem denníkovú formu, ktorá mi vôbec neprekážala, ba práve naopak. Dracula je tak trochu Stokerov "one hit wonder" v literárnom slova zmysle, no to vôbec nevadí, Dracula sa vždy čítal, číta a bude čítať. Aj o 500 rokov. A to mu nikto nevezme.

P.S. Pozrel som si aj film z roku 1992 a bolo to katastrofické spracovanie, ktoré sa nechytalo na knihu, navyše tam bolo dosť zásadných odlišností oproti predlohe, ktoré perfektne zhovadili Stokerov odkaz - najmä čo sa charakterov postáv týka.

Noctua8
19.01.2021 5 z 5

Draculův příběh je tak známý a tolikrát umělecky zpracovaný, že by se těžko našel člověk, který by ho neznal. Možná i proto mě několikrát při čtení přepadl smutek, že už nikdy nezažiji ten ohromující pocit někoho, kdo čte příběh poprvé. Některé věci se dají bohužel zažít jen jednou... I tak jsem si při čtení opětovně užila atmosféru příběhu a alespoň jsem si připomněla, jak je kniha odlišná od audioknihy i filmů. Jasně, zápletka, postavy i rozuzlení jsou stejné, ale v knize je něco navíc.... Pokud pomineme určitý díl naivity, který je pochopitelný s ohledem na rok prvního vydání, předvede nám kniha báječnou ukázku statečnosti, věrnosti, oddanosti, přátelství a neochvějné víry v pravdu a spravedlivý skutek zároveň s ochotou obětovat pro tuto víru vlastní život. Ctnosti, které v dnešní době jakoby pozbyly významu a prostou přítomnost mezi námi. Je ale dobré si je připomínat a Dracula a jeho pronásledovatelé jsou pro to dobrá cesta. - Díky, Mr. Stoker !!

Anette99
15.01.2021 4 z 5

Chvílemi to bylo zdlouhavé, hlavně některé dialogy mezi postavami. Ale jinak se mi to líbilo, nejvíc asi začátek a konec.

hambra1
13.01.2021 4 z 5

Četla jsem v angličtině a trochu mě to zklamalo. Zdálo se mi to moc zdlouhavé.

Roseblood
05.01.2021 5 z 5

Náramně jsem si knihu užila, Draculu znám pouze z filmových zpracování, kdysi dávno jsem ho otevřela ale tenkrát jsem byla moc malá, knížku jsem nepřečetla.

Bavilo mě vše, děj, prostředí a samozřejmě postavy. Překvapilo mě, jak se to dosti liší od filmových zpracování a po přečtení knihy mám chuť zkouknout filmové verze a porovnávat.

Vřele doporučuji :)

hodnocení: 5/5*

Pasadenka
31.12.2020 4 z 5

Kdo by tento příběh neznal? Ale kdo ho zná doopravdy: Kdo si dal tu práci, aby poznal originál? No teď i já! :P

Knížka má víc, jak 100 let, a i po té době se jedná o velice zdařilé dílo. Největší problém je v tom, že se mi promíchává se všemi těmi filmovými a seriálovými adaptacemi, které si vždy něco vyzobnou a něco poupraví, tak jak se jim to zrovna hodí.

No můj celkový pocit je na 4 hvězdičky! ;) Není to knížka, ze které by mi mozek zůstal v mrazivém úžasu, no příběh mě hezky bavil celou dobu. Samozřejmě, je pro mě těžké se na knížku dívat jako takovou, no i tak si myslím, že stojí za přečtení!