Dracula

Dracula https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30562/mid_dracula-p0y-30562.png 4 3398 3398

Legendárny román Brama Stokera privádza čitateľa hlboko do kapratských lesov, ale aj londýnskych uličiek, v ktorých čoskoro zavládne strach a hrôza. Nocou sa totiž blíži najdesivejšie monštrum stvorené zo samotnej temnoty - Dracula. Svetoznámy príbeh grófa Draculu, Jonathana Harkera, doktora van Helsinga a iných chronicky známych postáv, preložil a upravil Jozef Kot, v prvom vydaní (318 strán) boli použité fotografie z filmu F.W.Murnaua - Upír Nosferatu, ktorý, tak ako táto kniha patrí ku klasike... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Dracula , 1897

Pitbullka
28.09.2013 2 z 5

Ačkoliv jsem se na tuto knihu velice těšila, zklamala mě. Začátek knihy byl úžasný plný akce, ponuré atmosféry. Nicméně, potom jako když utne. Děj postupně ztrácel jakoukoliv dynamiku a na mě se valila jen nekončící nuda, která občas byla proložena nějakou malou chvilkovou akcí. Zdlouhavé a pro mě zbytečné pasáže věnované Lucy a Mině mi děj značně znepříjemňovaly. Kniha mě zklamala. První hvězdičku dávám za začátek knihy, tu druhou za zbytek čitelných pasáží knihy. I když je Dracula klasika, je to kniha, ke které se, bohužel, již zřejmě vracet nebudu. Škoda. Nicméně, co mě na knize nadchlo a proč jsem ji dočetla byla určitě mluva, ta byla jedním slovem nádherná!

smiu
21.09.2013 4 z 5

Zajímavá kniha. Sice některé části zbytečně zdlouhavé, ale určitě doporučuji přečíst.

Rawen616
17.09.2013 3 z 5

Klasika, ale zkrátka už hodně zestárla. Bát se nebudete a Dracula tu není kdovíjak ďábelským protivníkem. Nejazjímavější je první část knihy a Harkerovo deníky popisující Transylvánii. Ovšem kouzlo to má. Taková kapku naivní ale krásná starožitnost.

Blekí
11.09.2013 4 z 5

Hrabě Dracula a Van Helsing. Snad každý o nich slyšel. Ale kolik lidí četlo kniho? Za sebe můžu hrdě říct, že jsem ji četla. A jsem jí nadšená.
Klasika, jeden z nejznámějších hororů, ač dnes už asi moc lidí nevyděsí. Deníkové zápisy se mi četly moc dobře, mám tenhle styl psaní knih ráda- pokud to autor umí. A že Stoker to opradu umí! A ten jazyk, slova a mluva. Chování mužů k ženám a i žen samotných. Byla jsem z toho nadšená a užívala si každou větu.
Co se postav týče, všechny vás zaujmou, každá má svůj charakter. Mám často tendenci "fandit" záporákům, ale v téhle knize to prostě nešlo. Draculova postava sama o sobě moc rozepsaná není, což je podle mě dobře. Kdyby jste si přečetli nějaký Draculův pohnutý osud a smutnou minulost, asi těžko už by mohl být takovým Draculou, jakým je. Naopak, z doktora Van Helsinga jsem byla nadšená. Zprvu jsem jím byla hodně překvapená- chápejte, vyrostla jsem na filmu Van Helsing- ale oblibovala jsem si ho čím dál tím více. A Mina, všemi zbožňovaná Mina. Nešlo ji nemít v oblibě.
Snad jen poněkud rozpačitá jsem byla z konce. Příliš rychlý, nemastný neslaný. Nemohla jsem uvěřit, že by se dal Dracula tak lehce převést.

kniholka
05.09.2013 5 z 5

Nedocenitelná klasika, která sice dnes už asi nikoho příliš nevyděsí, ale dobře se čte a co se hororů týče, je to základ.

Tešo
27.08.2013 5 z 5

Kniha ktorá ma vtiahla a asi do str. 200 proste úžastná, no ku koncu sa mi dej zdal stereotypný. Pútavo napísané no nie až tak strašidelné.

Hespik
27.08.2013 5 z 5

knihu mám v deníkové verzi, na tuto klasiku si vždy najdu čas

janno69
17.08.2013 5 z 5

Kdysi asi tak před 25lety jsem tuto knihu četla ve slovenštině a byla naprosto úžasná, nyní jsem si ji přečetla znovu v češtině a mám na ní ten samý názor. Prostě super....

Eneo
17.08.2013 5 z 5

Neocenitelná klasika, kterou si musí projít každý fantasy čtenář.

tytyna95
30.07.2013 5 z 5

Je pravda, že jsem čekala monstrózní konec s happy-endem (zdá se, že na mě mají americké filmy stále horší vliv :-)), proto jsem byla trochu v rozpacích, že se nechal Dracula tak snadno převést. Každopádně jsem pochopila, proč se kniha stala klasikou mezi horory a postava Draculy se stala spolu s Van Helsingem notoricky známou. Rozhodně neradím v dnešní době ke knize přistupovat: "Budu se bát!", poněvadž tento tento aspekt už v knize není přece jen aktuální. Ale i tak skvělé čtení, deníková forma zpestřující a relax zaručen!

Valentine
24.07.2013 4 z 5

Jelikož už jsem byla od Kinga zvyklá na poněkud "silnější kafe" nijak mě tato kniha nevyděsila. Četla se skvěle, ale chyběla jí tak trochu šťáva - je poznat, že v době jejího vzniku byli lidé zvyklí na o dost menší hrůzy než jsme dneska my. I tak, velice příjemné čtení s legendárním námětem. Výborně zpracované a myslím, že nebýt téhle knihy, bychom se v dnešní době ochudili o spoustu skvělých hororů.

trynitrix
20.07.2013 4 z 5

Tak tomu to se říká klasika :-) I když ze začátku jsem nějak z toho příběhu byla mimo a než jsem si zvykla a nějaké pasáže nehorázně nudné :-D sem se fakt nutila přečíst aspoň 10str ale pak přišel ten zlom pulce že už vše mělo tak nějak hlavu i patu a už se mi četlo lépe a těšila jsem si jak to všechno vyřeší a jak to dopadne. Ale co se týká celkově Drakuly jak jeho (nesedl mi tam ten jeho knír :-D ) a knihy jsem měla asi jinou představu, ale to už je tím že jsem hodně přesycený tou novodobou fatasy horor. Ale na tu dobu kdy kniha vyšla měla svoje kouzlo jsem ráda že jsem si ji přečetla :-)

Malin
11.07.2013 4 z 5

Čekala jsem, že mi bude mráz běhat po zádech, nic takového se ale (vlastně k mé spokojenosti) nekonalo. Asi jsem už tak nějak otupěná dnešní kulturou.
Nicméně se to celé moc dobře četlo, deníková forma ještě přidala na zajímavosti. Jenom mě celkem dost rozčilovalo, jak se všechny postavy strašně pateticky chovaly. Vím, že honit upíry asi není úplně příjemná zábavička, ale stejně.

ewisek22
25.06.2013 5 z 5

Na knihu jsem náhodou narazila ve vaší sekci Diskuzi, kdy jí někdo doporučoval jako jednu z nejlepších knih o upírech...A ten někdo vůůbec nelhal...:)) Původně zakoupena knížka na dovču, padla ještě před dovolenou. Ohromně návyková záležitost:)) Forma deníkových zápisků mi vůbec nevadila, ba právě naopak shledalo ji mé oko velice přitažlivou...Jen jediné mi radost trošku zkazilo...konec a zabití Draculy. Autor to dle mého úsudku dost odflákl...Každopádně 5 hvězdiček dávám a neměním.

lusila
23.06.2013 5 z 5

Fil je film, kniha je kniha. Toto ma fakt bavilo,úžasná...

awitja
21.06.2013 4 z 5

Dracula :-) velmi povedená knížka, snadno se čte, děj se nikde nezdržuje, takže člověk ani dvakrát nemrkne a je na konci knížky.. Bod dolů má u mě pouze za závěr, na můj vkus byl trochu "odfláklý", protože celou dobu se pořád něco děje a tempo se ke konci dost zvýší a pak najednou BUM a je po všem na dvou řádkách..

Lady Dracula
19.06.2013 3 z 5

Ano,ano,i já četla jedno z kultovních děl vampirismu (jak bylo na jedné stránce napsáno) a ne jednou. Velmi povedená knížka formou deníkových zápisků. O tom,že Vlad III. skutečně je předlohou pro román,jak jsem psala výše,lze polemizovat a podle nových poznatků,předlohou vůbec nemusel být....
Spolu s hlavní dějovou linií Dracula - Haker,sledujeme ještě jednu a to v psychiatrické léčebně. Obě se pak příjezdem Draculy do Londýna spojí a vytvoří pouze jednu.
Celkově velmi povedené dílko,které není náročné na čtení a měl by si ho podle mě přečíst každý,kdo se alespoň trochu zajímá o upíry a mystično,i když tohle dílo pohled na to trochu (víc) zkresluje:-)

Karcoolka2210
18.06.2013 5 z 5

Kniha Dracula sa mi lubila. Pacil sa mi styl dennikovych zapiskov. Aj ked to nebolo az take hororove pre mna. Teda zaciatok, ked som sa vzila do situacie Jonathana Harkera, no tak keby som sa ocitla v jeho situacii, tak neviem neviem. Vizia upirov v 21.storoci ma pre mna skor vtipny charakter (vdaka niektorym kniham a serialom). Ale inac ok, pacili sa mi opisy krajin. Autor velmi pekne opisuje zenske hrdinky a celkovo vztah muzov k zenam, ktori sa k nim spravaju s utcou a respektom. Take gentlemantske:) Som rada, ze som si tuto knihu precitala.

Dith
17.06.2013 5 z 5

Tohle je klasika! Všichni fanoušci hororu povinně přečíst...

Bookslover
14.06.2013 5 z 5

Zajmavý a tajuplný horor, který je napsán velmi čtivě - formou deníku různých postav. Kniha, kterou jsem dlouho odkládala, ale nakonec jsem byla smutná, že byla tak krátká. Jen jsem zatím nenašla žádné filmové zpracování, které bych chtěla vidět. Buď to podle mě nemá absolutně nic společného s knihou (1992, aneb jak udělat z Miny drákulovu milenku), či jde o film ve stylu "co nejbrutálnější." Ani o jednom ale kniha není.