Dospělé děti alkoholiků

Když se v 80. letech minulého století začala autorka zabývat rodinami lidí závislých na alkoholu, vstupovala na neznámé území a trvalo ještě několik let, než se z její knihy Dospělé děti alkoholiků stal bestseller. Janet Woititz dospěla k určitým charakteristikám těchto lidí. V důsledku absence rodičovské vřelosti a jasně definovaných hranic v dětství si například nejsou jisti tím, jaké chování je normální, lžou v situacích, kdy to vůbec není potřeba, posuzují se bez slitování, mají problémy s důvěrnými vztahy, mají sklon buď k mimořádné zodpovědnosti, nebo k mimořádné nezodpovědnosti, jsou impulzivní. Knihu, která se tyto osoby snaží podpořit v jejich sebeúctě, lze využít i u dětí z jiných typů dysfunkčních rodin. Není přitom podstatné, kolik takovýmto „dětem“ vlastně je: Dané vzorce přetrvávají, dokud se z nich jejich nositelům nepodaří vyrůst. Tehdy také překonají začarovaný kruh a mohou svým dětem předat lepší poselství, než si z dětství odnesli oni sami....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466348/big_dospele-deti-alkoholiku-a6e-466348.png 4.419
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Portál

Adult Children of Alcoholics

Kniha Dospělé děti alkoholiků

Šárkaxx

Četla jsem vydání od Portálu z 2021.
Knihu určitě doporučuju jak lidem, kterých se to týká, tak i odborníkům (psycholog, psychiatr), i když ze 13 typických témat pro děti rodiče/alkoholika nemusí splňovat všechny, jak se na terapii s těmito lidmi ukazuje. Nicméně pro mě jako odborníka to je jedna z těch knih, která mi skutečně něco dala, protože mi to v kontextu jejich příběhu dává větší smysl, než kdybych tu knihu nečetla a věnovala se jednotlivým problémům jako na sobě nezávislým.
Co je bohužel u nás horší než v Americe, jsou méně dostupné podpůrné skupiny (pokud vůbec existují) typu AA apod., takže kniha může sloužit jako začátek porozumění tomu, co se se mnou děje (+ praktické kroky, jak to překonat), avšak pokud by člověk chtěl pokračovat v sebe-vývoji, asi nejpřístupnější je pak vyhledat nějakou formu terapie.

niki-chan

Velmi přínosná kniha, při jejímž čtení mrazí, zvláště, pokud osobně situaci znáte. Velmi pozitivně hodnotím popis, jak prolomit kruh a jít sám svou cestou.

Shindo

V dobe svojho vzniku možno bestseller, dnes lepšia populárna psychológia napísaná mierne sugestívne. Oceňujem však kapitoly o komunikácii alkoholizmu s deťmi a o možnostiach uzdravenia.

Verím, že od 80. rokov, kedy kniha vyšla sme sa posunuli a vieme o téme omnoho viac.

Ako dieťa alkoholika, ktoré vyrastalo s neužitočným pravidelne ožratým otcom a ustráchanou puťkou v roli matky, ma však pri čítaní knihy miestami mrazilo.

Alisce
03.08.2021

Must read pro každé dítě alkoholika. Možná jsem od toho čekala něco víc, ale užitečná kniha rozhodně je. Až mě trochu vyděsilo kolik toho tato kniha vysvětluje. Ono když konečně zjistíte, že vaše vzorce chování, které někdy nechápete ani vy sami, nevychází z vás, ale úplně z něčeho jinýho a vy s tím můžete dokonce něco udělat, tak je to docela síla.

hankafor
02.08.2021

Knihu vydalo v r. 2021 nakl. Portál

bersek
23.03.2018

Uzasna kniha doporucuji. Prectena za dva dny.

salamandrina
17.12.2017

Knihu nutno brát s rezervou, protože byla napsaná v 70.letech a od té doby se pohledy společnosti trošku změnily. Občas je to také trochu zjednodušující, což byla ale patrně nutnost - popsat všechny možné modely rodin alkoholiků není v silách nikoho. Základní principy jsou ale popsány velmi trefně, až mě, coby "dítě alkoholika" zamrazilo. Rozhodně mi to dalo hodně podnětů k přemýšlení a k dalším krokům co se sebou.

Popko
24.10.2017

Z psychologického hlediska velmi zajímavá kniha. Za dva dny přečtená.