Domácnost bez odpadu

Domácnost bez odpadu https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322720/mid_domacnost-bez-odpadu-jak-si-zasadne-UIB-322720.png 4 136 40

Jak si zásadně zjednodušit život snížením produkce odpadu. Bee Johnson se podařilo svou knihou vyvolat v západním světě pěkné haló. Stále větší počet lidí si začíná všímat toho, že smysl života není v tom, co vlastníme. Dochází nám, že čím víc vlastníme, tím méně svobodní jsme - čím víc nakupujeme, tím více je třeba vydělávat a čím více věcí máme, tím více strachu zpravidla pociťujem. Všímáme si, že moře odpadu, které je důsledkem našeho dnešního životního stylu ničí planetu a lidské zdraví. Beinou knihou jsme dostali návod, jak na to. O popularitě knihy svědčí nejenom vyprodané sály na Beiných přednáškách, ale i to že její vydání zařízují ve většině zemí sami fanoušci. Kniha je vlastně znovu-objevováním toho, v čem mnozí z nás vyrůstali. Je ale hlavně dokonalým manuálem, příručkou, která vás provede všemi podstatnými oblastmi života tak, že nezůstane kámen na kameni. Čím víc se myšlenkám v knize otevřete, tím víc se může proměnit váš život - od vydělávání na život směrem k životu.... celý text

Dům a byt Osobní rozvoj a styl Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , PeopleComm

Zero Waste Home , 2013

pajaroh
30.07.2018 4 z 5

Styl knihy je čtivý, ale tady jde hlavně o obsah, který je zajímavý, dobře konstruovaný a přehledný. Některé rady jsou užitečné, jiné byly na mě už moc, ale jak sama autorka uvádí, "není důvod, proč by se váš život měl točit kolem péče o kefírová zrna... důležité je hledat udržitelnou rovnováhu mezi ekologií a praktičností."
Ne, Domácnost bez odpadu není nijak objevná příručka, ale je inspirující a hezky shrnující. Hodně věcí se opakuje, ale v tomto případě je to nejspíš potřeba.
Nejdůležitější je uvědomit si a přijmout onu skutečnost, že každý z nás velkým dílem přispívá k tomu, jak svět vypadá. A na každém je ta změna přístupu. Jen se obávám, že tuhle knihu nebudou číst ti, kteří by měli. Ale i tak té hrstce (a třeba i hrsti) osob, která se nad tímto tématem zamýšlí, a proto vzala knihu do ruky, pomůže najít směr a správnou rovnováhu.

roso.mak
12.06.2018 5 z 5

Přečtěte ji celou a pak si vyberte, co vám vyhovuje.

Bylo to napsáno americkou paničkou v domácnosti a přesto je to velmi dobře přenositelné. Ne, nebudu si sama doma recyklovat papír a vyrábět ruční. Nepřejdu na bidet a mytí pozadí rukou (toaleťáku třikrát sláva). Ale daří se mi odmítat brčka a plastové tašky, udržet naživu žížaly ve vermikompostu a odličovat se našitými tamponky. Obsah mé skříňky v koupelně je opravdu zbytečný, ropu si na obličej patlat nepotřebuji a po té, co jsem koupila maso v řeznictví a ne v Albertu, mé chuťové buňky bouchly šáňo a začaly oslavovat. Spoustu z těchto věcí už dneska (naštěstí) najdete na internetu, ale sláva patří autorce, že tuto cestu otevřela.

mafrid
09.06.2018 5 z 5

Nesnáším zbytečnosti. Když mi někdo chce něco dát, vždycky to odmítnu s tím, že mi tahaj krámy do baráku, A ono to funguje. Nikdo už mi nenosí krémíky, pičifuky a podobné zbytečnosti. Vždycky když jdu nakoupit, tak se sama sebe ptám: přežiješ bez toho? A zjišťuju, že jo. Sice nějakou dobu trvá, než si na ten nový systém zvyknete, ale jak se říká: Řím taky nepostavili za den...

maid
04.04.2018 5 z 5

Bible všech, co žijí (nebo se snaží žít) bez odpadu neboli zero waste. Přesto, že jsem měla už leccos o tomto hnutí načteno, tato knížka (kterou mnozí z nás začínají) mě dala stále spoustu nových informací, které jsem předtím neznala. Potěšila mě též poznámka nakladatele.

Gooverka
27.03.2018 4 z 5

Nikdy jsem se o ekologii a bezodpadovou domácnost nezajímala, ale pokud měl nějaký text nastartovat můj zájem o odpady obecně, byla to přesně tato kniha. Autorka na všech možných případech dokazuje, že skoro úplná většina věcí kolem nás jde nějakým způsobem a s menší námahou spotřebovat tak, aby z ní nebyl žádný odpad. Spoustu věcí, které autorka radí, je pro nás v ČR zatím téměř nemožná (jen málo obchodů bez obalu), ale snaha se cení a každá malá změna povede ke změně větší. Kniha pro mě byla velkou inspirací do budoucna.

LaBrume
30.01.2018 5 z 5

Jak zde bylo mnohokrát řečeno, v knize najdeme spoustu zajímavých rad a tipů, které stojí za vyzkoušení a to i v našich podmínkách (v ledasčem si dokonce myslím, že v našich podmínkách to jde líp než v Americe), nicméně to poselství je jinde: víc být než mít, minimalismus, zapojení selského rozumu,... Ledaskdo by si mohl posměšně říct, že jedna panička objevila Ameriku, a že přece spousta věcí, které Bea popisuje jako super objev, je jasných jako facka a my je tak děláme od pradávna, když se ale rozhlédneme kolem sebe, zjistíme, že to tak jasné asi pro spoustu lidí není... každopádně je super, že se myšlenka zero waste šíří a začíná přinášet ovoce.

jaroiva
24.01.2018 4 z 5

knížku jsem měla dlouho "v hledáčku", ale právě kvůli své aktuální snaze o minimalismus jsem chtěla knihu v elektronické podobě. Dalo mi dost práce, než jsem našla elektronickou verzi, nakonec přímo na stránkách vydavatele, jinde je jen papírová.
tak tedy čtu. Spoustu věcí už praktikuji, ale další nápady ráda zkusím. Vím, že některé extrémní nápady asi nezavedu, ale i tak si je ráda přečtu.

Marčullkas
21.01.2018 5 z 5

Třídíme doma poctivě odpad, ale stačí to ?

hejnak
16.01.2018 2 z 5

Třídění odpadu mě zajímá, ale tuhle knížku jsem ani nedočetla. Zajímavé nápady a myšlenky, ale dost věcí se opakuje, něco je pro mě v tuto chvíli extrém.

zazvorek
29.09.2017 5 z 5

O tom, jak americká panička z vyšší střední třídy prozřela a stala se extremistickou ekofašistkou...:-)
Nenechte se zmást touhle mou cynickou první větou. Autorčin příběh a cesta k bezodpadové domácnosti mě nedojímá, ale její příručka je opravdu skvělým návodem, jak začít víc prožívat svůj život a přestat řešit nesmysly. Apeluje na nás, ať nehromadíme majetek, ať zbytečně neplýtváme svým časem, zdroji, potravinami, materiálem... a místo toho zapojíme selský rozum a začneme být aktivní a rozvážnější. I kdyby každému čtenáři dala jen tohle, už to je pro dnešní společnost ohromný úspěch. A jak už tady bylo psáno několikrát - zavést jako povinnou četbu do škol! :-)

Svastas
20.07.2017 5 z 5

Kniha není jen o omezování odpadu. Spíše je o zjednodušení života, minimalismu. Rozhodně doporučuji každému, komu není lhostejné, co jí, jakou chemií se obklopuje a jaký dopad má jeho chování na naši planetu. Je v ní hromada tipů a rad, většina se dá aplikovat i u nás. Oceňuji "Poznámky pro české čtenáře" - i když se o toto téma zajímám, i tak jsem zde našla spoustu nových a užitečných informací. Někdo tu komentářích kritizoval vazbu - já mám knihu půjčenou z knihovny (musela jsem vyčekat dlouhý pořadník, takže ji muselo číst několik lidí přede mnou) a kniha vypadá jako nová. Ale i kdyby ne, tak důležitý je obsah :)

Nestorkea
11.07.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Je na ní vidět, že autorka vše popisuje podle vlastních zkušeností. Líbí se mi, jak sama hodnotí svůj postupný vývoj. Podle mého názoru se 99% rad dá použít i u nás, záleží jen na tom, nakolik jsme schopni odlišovat se od průměru. Osobně nevím, jestli se někdy dopracuji k tomu, že budu do masny chodit s vlastní sklenicí na maso, ale spoustu věcí už jsem začala zavádět a opravdu se mi zjednodušil život. Kéž by se co nejvíce lidí řídilo tímto životním stylem.

Dáma s hrnstjm
07.07.2017 5 z 5

Skvělá příručka pro lidi, kterým není jedno, co tu po nich zůstane... Je úžasné, že se autorka podělila o všechny vychytávky, na které během několika let přišla (a že myslela fakt na všechno!) a naservírovala nám je na stříbrném podnose. Kniha obsahuje spoustu skvělých myšlenek (např. méně věcí = víc času) a každý si určitě vybere to, co je přijatelné a smysluplné pro něj osobně, v jeho konkrétní situaci a rodině. Protože ideu "zero waste" už nějakou dobu sleduji a řeším, vyznám se trochu v pojmech i dojmech a musím pochválit český překlad, že se s tím vším úctyhodně popral. Poznámky pro české čtenáře mají své rezervy (a lepší by byly dole pod čarou než pohromadě na konci knihy!), ale jsou dostatečné. Největší výhradu mám k části o látkových plenkách, která obsahuje jak špatný překlad všeobecně zavedeného pojmu, tak zastaralé a zavádějící informace, způsobené nejspíš tím, že autorka sama s plenkami nemá zkušenost (a k této kapitolce není ani jedna poznámka pro české čtenáře, kde by se dalo leccos doplnit a ozřejmit). Doufám, že si matky-čtenářky budou schopné najít správné info jinde. Doporučuji k přečtení, možná vám v leccemž otevře oči :)
PS: Během čtení jsem zjistila, že bylo dokončeno druhé vydání, ve kterém byly vychytány různé "mouchy." Třeba i ty, o kterých píšu já :)

Candide
30.06.2017

Bála jsem se, že je to jen další ekofašismus, ale nakonec to bylo docela příjemné čtení. Autorka nebezpečně osciluje na hranici extrému a flegmatismu, naštěstí příklon na jednu či druhou stranu nechává výhradně na čtenáři. Jako podklad mu k tomu dává široké spektrum životem ozkoušených rad a tipů. Za mě celkem povedená práce, dávám 1-.

Kaihomielisyys
01.06.2017 5 z 5

Kniha bezvadná, myšlenka skvělá..ačkoliv některé věci možná pro mnohé z nás neproveditelné či dotažené do extrémů.... Jediné, co mi na knize vadí, je vazba českého vydání. Bezva nápad a má prvotní reakce byla totální nadšení, protože ji prostě po přečtení hodíte do kompostu :D ......ale to je právě kámen úrazu....po jednom přečtení je z knihy salát (a to já si na knihy dávám pozor), takže vlastně ve výsledku naprosto zbytečná hromada odpadu :D Klasická kniha běžně projde rukama spousty lidí, než je ve stavu na vyhození...takže tenhle detail mě fakt mrzí.

Marketule
29.05.2017 5 z 5

Jako jedna z mála zůstává v mé knihovně a ráda se k ní zas jednou vrátím :)

ochwey
04.05.2017 3 z 5

Nic, na co by člověk sám nepřišel selským rozumem. Takže v tomto mi to oči extrémně neotevřelo, ale možná i proto, že se prostě dost dlouho a dost intenzivně o tuto problematiku zajímám. A kompostuju odmala (což mi přišlo jak onejvětší objev autorky, co se všecko dá zkompostovat).
Knížka JE rozhodně inspirující a měl by si ji přečíst každá povinně. Děti ve škole by měly mít speciální ekovýuku!
I já jsem se inspirovala a některé rady a tipy aplikuju - ale odtial podial, samoopalovák z kakaa a rtěnku z červené řepy si dělat nebudu.

michhy
20.04.2017 5 z 5

Kniha není jen pro ekomaniaky. "Jak si zásadně zjednodušit život..." je výstižnější část názvu. Naprosto mne nadchly myšlenky/názory/aktivity/rady/... (některé jsem si už před přečtením knihy sama vyzkoušela) a mohu s nimi jen a jen souhlasit. Nové rady a tipy mě inspirovaly. Knihu by si mohl (a měl) přečíst opravdu každý. Se závěrem knihy a vývojovými fázemi "klikaté cesty bezodpadového člověka" souzním, je tak pravdivý a motivující! :-) Pohlazení na duši.

ji7967
19.02.2017 5 z 5

Kniha se dle mého názoru nedá aplikovat na 100% v našem prostředí. Nicméně mnoho dobrých rad, tipů a názorů se v ní najde... Rozhodně doporučuji každému. KAŽDÉMU! Je čas udělat něco s odpadem, plýtváním...a zamyslet se nad svou každodenní činností. Tahle kniha je v mnoha věcech jedinečná a inspirativní. Jděte do ní ;)

Hanina1
13.01.2017

Knihu jsem zhltla a jsem nadšená. Popravdě je to první kniha, která mě přesvědčila, že péče o domácnost nemusí být nekonečná otročina. Měla by to být učebnice pro základní školy a za pár let by bylo na světě víc šťastnějších lidí:-)