Dokonalý zločin

Dokonalý zločin https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67346/dokonaly-zlocin-67346.jpg 4 12 2

Kniha Dokonalý zločin je dvojeneckou knihou s Transparencí zla, obě byly publikovány v rozmezí let 1990-1995. Zločinem je zavraždění reality, zločinnou zbraní jsou určité ideje, které se podílejí na vyhlazení vitální a radikální iluze světa.

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Periplum

Le crime parfait , 1995

Katrinreading
25.01.2024 5 z 5

Velké myšlenky, těžké čtení.

janha
07.07.2011 5 z 5

J. Baudrillard rozvíjí myšlenky o procesu simulace či fikcionalizace. Podle něj reálné mizí nikoli ve prospěch imaginárního, ale ve prospěch toho, co je reálnější než realita – hyperreálného. Znak se stává simulakrem, které nemá žádný vztah k realitě. Středem úvah se jeví v této perspektivě otázka: „Nakolik skutečná je skutečnost?“
V Dokonalém zločinu píše: „Žijeme ve světě, kde nejvyšší funkcí znaku je umožnit realitě, aby zmizela, a toto zmizení současně ještě maskovat.“

Tato četba mi potvrdila hypotézu, že se stále častěji setkáváme s problém nemožnosti konfrontace znaků s realitou. Jsme omezeni na pouhé srovnávání znaku se znakem. Patrné je to především u zpravodajství. Již dávno nesrovnáváme zprávy se skutečností, nýbrž zprávy se zprávami, tedy znakové struktury s jinými znakovými strukturami. Nejsme již očitými svědky či účastníky konkrétních událostí, stali jsme se podle Baudrillarda obscénními voyeury ve světě, kde jsou významy odpojovány od skutečnosti či dokonce hodnot.

Jean Baudrillard
francouzská, 1929 - 2007