Arabella z Marsu

Arabella z Marsu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372705/bmid_arabella-z-marsu-gin-372705.jpg 4 106 36

Od doby, kdy Newton pozoroval bublinu, která stoupala z jeho vany, lidstvo objevuje hvězdy. Když král William III. pověřil kapitána Williama Kidda, aby na konci sedmnáctého století uskutečnil první expedici na Mars, ukázalo se, že vesmírné mise jsou proveditelné, ale i velmi výnosné. Nyní, o jedno století později, funguje na Marsu prosperující britská kolonie. Je domovem Arabelly Ashby, mladé ženy, která je v místních drsných podmínkách maximálně spokojená. Ale správná anglická dáma se chová jinak: netráví čas s otcem na stavbě složitých automatických strojů, ani nešmíruje svého bratra a marťanskou chůvu. A tohle chce její matka okamžitě napravit – plánuje ji přemístit do exotického světa, který Arabella nikdy neviděla: do Londýna v jakési Anglii. Nicméně když nečekané události ohrožují její domov na Marsu, Arabella se rozhodne, že udělat správnou věc je mnohem důležitější než chování podle šablony.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Omega

Arabella of Mars , 2016

DreamerX9
02.12.2019 3 z 5

Zvláštní, napínavé,velice krásně napsané a rozhodně originální. Jsem ráda i za dávku inteligence, kterou kniha poskytuje. Zároveň je to i oddechovka. Arabella byla odvážná, chytrá, laskavá a konec byl prostě zahřátí u srdce. Těším se na pokračování :)

baroo
16.10.2019 4 z 5

Zajímavá kombinace, je to dobrodružná sci-fi, zároveň historická kniha. Viděla jsem ji na plakátech v metru, což obvykle není úplně známka dobré knihy a u označení "moderní verneovka" se mi trochu protáčely panenky. Jsem ale ráda, že jsem ji dala šanci, protože jsem ji zhltla asi za den a nemohla se odtrhnout. Za mě dobrý a až vyjde pokračování, určitě se do něj pustím.

Olaf74
23.09.2019 5 z 5

1☆☆☆☆☆☆

Kami97
05.09.2019 5 z 5

Tak tohle mě bavilo, i přesto, že vůbec nečtu sci-fi. Dobrodružství Arabelly na lodi Diana bylo skvělé. Kniha se četla skoro sama a pokud výjde i druhý díl, tak si jej ráda přečtu.

jana5868
22.08.2019 2 z 5

Začátek vypadal slibně, po sto stránkách průměrně, kniha končí jako totální brak. Hrdinka je tak vlezle úžasná, asi jako Pipi dlouhá punčocha. Přistihla jsem se, že během čtení se nad tím až šklebím :-D Palec dolů

Merry001
20.08.2019 5 z 5

Novodobá Verneovka! Krasne sci-fi, které nenudi dlouhosahlymi popisy. Dej má spad, některé události jsou nepředvídatelné, některé naopak předvídatelný jsou. Ale proč ne? Dobrodružná výprava s milostným příběhem. Možná jen kvůli tomu jsem ze začátku váhal, zda jako zástupce mužského pokolení jsem sahnul po správne knize... Ale jo, dobra oddechovka.

Magrata15
20.08.2019 5 z 5

Může existovat historická dobrodružná sci-fi?
Může! Protože přesně tohle je Arabella z Marsu.
Děj byl tak strhující, že jsem si musela poručit, abych odložila knihu a nepřečetla ji na jeden zátah.

Boby17
19.08.2019 3 z 5

(SPOILER) Tak jsem na rozpacích. Začátek příběhu na Marsu byl slibný, ale velmi krátký. Než jsem se s rudou planetou a jejími obyvateli trochu sžil, již jsem byl přesunut na anglický venkov. Útěk do Londýna a vesmírná cesta k Marsu byly zábavnou částí knihy osvědčující fantazii autora. Trochu nás čtenáře ale podceňuje, že by nikdo neodhalil pravou podstatu Arabelly. No a závěr knihy s domorodým povstáním byl vyloženě nepodařenou částí. Nechce se mi věřit, že by prostě Marťané rázem (s koncem viníka) ukončili revoltu a vrátili se mávnutím kouzelného proutku do postavení podřízeného anglickým kolonistům. Přitom se zcela s přehledem domorodci projevili jako silní válečníci. A Angličané jaksi "co jsme si, to jsme si" se vrátí zpět ke svým předešlým koloniálním způsobům. Vůbec nebyla osvětlena příčina smrti otce, ani vypořádání se s viníky vzpoury na lodi, ani fungovaní společnosti na Marsu a ani více přiblížena válka s Francií. Proto knihu z velké části vnímám jako promarněnou příležitost představit propracovaný steampunkový meziplanetární příběh a nemohu dát více než slabé tři hvězdy.

petuzla5591
14.08.2019 5 z 5

Dokonalost! Jinak se tato kniha popsat nedá. Arabellu jsem si zamilovala a stejně tak kapitána. Kniha mne skutečně prekvapila. Je napínavá, obsahuje romantiku a také skvělou hlavně hrdinku.

Tranny
11.07.2019 4 z 5

Zajímavý nápad i příběh, kdy se v 17.století vcelku běžně léta na Mars. Netradiční sci-fi s dobrým příběhem, který byl poutavý a těžko se mi od knihy odcházelo. I přesto, že konec byl pro mně ne moc povedený tak knihu hodnotím jako velmi dobrou.

Ann1307
24.06.2019 4 z 5

Ach jo! Musím začít takhle povzdechem, protože ten konec mě děsně zklamal a je to můj nejčerstvější pocit. A je to škoda, protože jinak ten děj byl skvělý a fakt mě to moc bavilo!

Kniha vypráví o 17leté Arabelle, která je lidskou dívkou narozenou na Marsu. V tomto světě totiž někteří lidé na Marsu bydlí v symbióze s marťany, kteří jim třeba jako v případě Arabelly a jejích sourozenců dělají chůvy, sluhy apod.
Jednoho dne se však Arabellina matka rozhodne, že Arabella na Marsu vlčí a zachránit jí může jen přestěhování na Zemi, kde se naučí jak se má chovat pravá britská dáma.
Arabella se tedy s matkou a dvěma sestrami přestěhuje na Zemi a na Marsu nechají otce a bratra, aby nadále obhospodařovávali jejich tamní plantáž.

Po nemilých událostech je však Arabella nucena se vydat zpět na Mars a my s ní prožíváme veškeré útrapy s touto cestou spojené. Je to napínavé a zkrátka paráda. Dokonce je zde i náznak romantiky, která se ale jeví býti jednostrannou.
A na konci ta láska nějak bouchne. Pan autor podle mě není specialista na romantickou linku a jen to chtěl nějak uzavřít, nebo nevím proč to tak natlačil. Ale bylo to špatné, ten konec fakt ne-e.

Ale jelikož jinak to bylo super, tak další díly si rozhodně přečtu. Snad i doufám, že tam té romantiky moc nebude a to ji normálně vyžaduji. Ale tady v tom případě snad radši ne. ????

Marťa 79
16.06.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Jajibloguje
02.06.2019 5 z 5

Arabella z Marsu je prvou časťou sľubnej série. Ako to už býva zvykom, dosť to „schytá“, keďže je úvodom niečoho väčšieho. V Dcére ľudstva skôr tie začiatočné reči potlačili do úzadia gradáciu deja, ale tu to bolo na moje prekvapenie iné. Bavilo ma každé slovo od začiatku až po koniec a každá súčasť knihy zapadala presne tam, kde bola.

Taktiež chcem pochváliť prácu prekladateľa a celej redakcie vydavateľstva. V knihe som sa stretla s toľkými neznámymi výrazmi a fakt, že všetky mi dávali zmysel (smiech). Neraz sa hovorí, že títo talentovaní ľudia nemôžu robiť len svoju prácu, ale musia byť aj dobrými spisovateľmi a tu sa to len osvedčilo. Čitatelia sa tak stretnú nielen s jazykom obyvateľov Marsu, ale aj ich zvykmi a na chvíľu sa staneme pozemskými diplomatmi.

Arabella je kniha, s akou som sa doteraz moc nestretla. Nachádza sa v nej romantika a dobrodružstvo, ale pohľad, akým pozeráme na alternatívny svet je zaujímavý a páči sa mi. Hoci sa tu stretávame s niektorými pasážami, kde by som si radšej obúchala knihu o hlavu (sem tam je hlavná hrdinka tak naivná, až ma to bolelo), príbeh ako taký sa mi páčil a nesmierne sa teším na pokračovanie.

milunka21
19.05.2019 5 z 5

Tak tohle byla naprostá bomba. Nemůžu se dočkat druhého dílu.

Alee
11.05.2019 5 z 5

Já prostě steampunk můžu. Mám ráda dobrodružné příběhy ze světa britských dam a gentlemanů, protože ač se může zdát, že je tento žánr velmi úzce vymezen, je tu prostor pro spoustu zábavných prvků a nových nápadů. První díl této série od Davida D. Levina je toho důkazem. Na knize je téměř hned poznat, že autorem je muž. Pánové totiž mají většinou přímější a stručnější styl vypravování a nepotrpí si na sáhodlouhé melodramatické citové výlevy na každé druhé stránce. Děj je poměrně svižný, kniha se čte velmi dobře. Trochu pomalejší mi přišla střední část knihy (cesta). Nebylo to ale nic hrozného, jen si myslím, že by v této části neškodilo trochu víc rozpracovat charaktery vedlejších postav. Alespoň kapitána Singha, vzhledem k tomu, že dále v knize se v podstatě stává další hlavní postavou.
Příběh byl sám o sobě vlastně dobrý. Nic úplně převratného pod sluncem, ale to jsem ani nečekala. Přesto mě bavil. Co ale na této knize oceňuji nejvíc je nápad. Celá kniha má úžasnou atmosféru a fanoušek steampunku si tu bude chrochtat radostí nad každou vzducholodí, robotem a dalšími vychytávkami, které autor skvěle zapracoval do příběhu. Je to taková moderní verneovka pro mladé čtenáře.

elzary
18.04.2019 5 z 5

Po dlouhé době pěkný nápaditý svižně se odehrávající děj. Těším se na další díl.

steampunk pro dospívající mládež (young adult) sufražetky

Autorovy knížky

David D. Levine