Dobré úmysly nestačí: Jak smysluplně pomáhat díky efektivnímu altruismu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Stává se to často: rozhodli jsme se pomoci, ale místo abychom nejdříve shromažďovali fakta a naplánovali co nejúčinnější strategii, necháme se strhnout silnými emocemi. Dobré úmysly samy o sobě nepřinášejí kýžený výsledek, a někdy v nejlepší víře dokonce naděláme více škody než užitku. Autor přichází s konceptem efektivního altruismu, praktickým a na datech založeným způsobem, jak být co platný bez ohledu na skromnost svých zdrojů. Efektivní altruista nejedná impulsivně, začne tím, že si položí sadu klíčových otázek, které mu umožní organizovat následnou akci tak, aby měla žádoucí dopad pro co největší počet lidí. Když zapojíme srdce i rozum, máme možnost vykonat mnoho dobrého....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475990/big_dobre-umysly-nestaci-jak-smysluplne-foN-475990.png 4.69
Žánr:
Literatura světová, Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Argo
Originální název:

Doing Good Better: How Effective Altruism Can Help You Make a Difference, 2015


více info...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Dobré úmysly nestačí: Jak smysluplně pomáhat díky efektivnímu altruismu

DreamerX9
15.12.2022

Kniha je velmi povedene zpracovaná. Odborná a plná užitečných rad i statisticky provedených výzkumů. Řekla bych že toto známé všichni. Přijde za námi několik lidí ze chtějí penezne přispět a to i třeba malým obnosem. Kolikrát se ale zeptame jak bude s penězi naloženo?
Za mě skvělá a především lidsky podana kniha.

vladku
05.09.2022

Skvělá kniha. Stručně: charita efektivně, věcně, pokud možno "bez" emocí, "kapitalisticky". Nejen, že dobré úmysl nestačí, mohou být v některých případech kontraproduktivní (např. PlayPump). Prostě i u charity je vhodné přemýšlet, porovnávat, protože i zde je něco jako regrese k průměru (když si vybírali do pořadu mládež v problémech a mysleli si jak pomáhají, když sledovali pokles jejich kriminality, bohužel ten pokles kriminality byl menší než u jiné mládeže, která nebyla v pořadu). Prostě se stát efektivním altruistou.
Každý to má jinak, každý má jiné schopnosti. Tedy někdy může být efektivní vydělávat ve svém oboru a věnovat "pouhé" peníze na ty správné charity, než opustit své místo a jít pomáhat do Afriky. Protože situaci můžete zhoršit, protože tam třeba nepojede někdo platnější.
V kapitole od strany 97 máte vysvětleno proč má význam chodit k volbám, i když váš hlas málokdy "rozhodne" (každé riziko i šanci lze přirovnat ke ztracenému času nebo naopak času navíc, který zjednodušeně spočítáte jako hrozící ztráta vydělená pravděpodobností) Dozvíte se proč zvolit jinou dobročinnost než pomáhat při živelných katastrofách. Nebo proč pomáhat spíše v chudých zemích než doma, v západních zemích. Proč kupovat zboží z robotáren není (nemusí být) nemorální. Otázky efektivního altruisty:
Kolika lidem to prospěje a jakou měrou? Jedná se onejefektivnější, co se dá učinit? Je daná oblast opomíjena? Co by se stalo jinak? Jaká je pravděpodobnost úspěchu a kolik dobrého by přinesl?
I když charity se obtížně porovnávají, lze je porovnávat. A pak si dle svých priorit zvolit tu svou. Kniha vás provede i prakticky výběrem a seznámí s pár charitami, které jsou efektivní. Např. Givedirectly nebo deworm the world initiative.


momo67
07.06.2022

Že dobré úmysly môžu mať katastrofálne následky spieva už Ivo Jahelka v "Baladě o pozitivním dopadu školení z bezpečnosti práce". A všeobecne platí, že tí čo môžu najviac rozdať najmenej rozumejú tomu čo by najviac zlepšilo situáciu tých najchudobnejších.

adekcz
22.01.2022

Myslím, že Dobré úmysly nestačí je nejškaredější kniha s nejzajímavějším obsahem, kterou jsem poslední dobou četl. Přijde mi, že přináší světlo rozumu do oblasti charit a neziskovek, kde jsem dlouhodobě postrádal analytické argumenty.
Hlavní myšlenky, že lze najíst intervence, které jsou řádově lepší než průměr. Že porovnávat intervence je těžké, ale jde to. Že je velmi snadné lidem v rozvojových zemích drasticky zlepšit život atd atd. Mají velkou sílu, přestože o některých detailech by šlo dlouze diskutovat. A zároveň se za pět let od anglického vydání knihy efektivní altruismus trochu posunul od doporučování vydělávání peněz k doporučování kariéry s co největším dopadem. Nicméně to neznamená, že myšlenky z knihy neplatí, jen že dnes už nejlepší argumenty dochází k jiným závěrům.
Ale pro mediánově bohatého čecha, který nechce trávit moc času a mentální energie zkoumáním charit a zároveň chce mít co největší dopad, pořád dává perfektní smysl kouknout na stránky GiveWellu a poslechnout jejich doporučení.