Ďábel v zeleném

Ďábel v zeleném https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2995/bmid_dabel-v-zelenem-662f6af77e7c2.jpg 3 19 1

Doba temna série

Zemi zachvátila nová doba temna a pověr. Moderní společnost se tváří v tvář návratu magie, prastarých bohů a mýtických tvorů zhroutila... * Rok po událostech z trilogie Věk rozvratu se poslední pozůstatky někdejší křesťanské církve shromáždily v salisburské katedrále, kterou si zvolily za své poslední útočiště. Jejich jedinou nadějí jsou noví templáři. Mezi rekruty je i Mallory, jenž nevěří v nic a prchá před svou minulostí, kterou by raději zapomněl. Osudem je mu však určeno, aby se stal jedním z nových Bratří draků. * Alternativou ke křesťanství se stává tzv. Keltský národ, volný spolek neopohanů. Mezi nimi žije i Sofie Tallentová – která se stane jednou ze Sester draků. Mallory a Sofie se krátce setkají, ale Mallory se přidá k záchranné výpravě, jež skončí tragicky. Po návratu zjistí, že se salisburská katedrála proměnila v noční můru... 1. kniha série Doba temna, přeložil Josef Hořejší.... celý text

Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

The Devil in Green , 2002

pet-kyval
03.06.2011 3 z 5

[050/11] Neměla jsem ani nejmenší pochyby o tom, že to bude skvělé, báječné a vůbec dokonalý sukces a místo toho jsem si neuvěřitelně natloukla ústa.

(147) ,,Bůh bdí nad pitomci."

Je to sekaná nadstavovaná něčím odporným. I když struktura je z (opravdu) velké části podobná původní sérii, nedosahuje její kvality ani za mák. Neumím si to vysvětlit jinak, než že si do toho autor nechal pindat, práci provedl zbrkle a omámen mamonem úspěchu to jednoduše odfláknul. Churchil čé če mi prostě chybí. Byl to charakter, kterého si člověk vážil, ale Mallory je jen chabý dvojník přidrzlé Laury a při tom ona sama měla mé sympatie, což se o new hrdinovi říci nedá. Nejenom, že je naivní na to, jaký má být cynik, ale zároveň ta jeho přidrzlost není ani nic příjemného pro třetí stranu (čili čtenáře). O ostatních postavách nemluvě. Jediný, kdo si snad uchovává svoje kvality, které hodně připomínají šamana Sheviho, je Sophie.

Zatímco v původní sérii se celkové vztahy tak nějak vyvíjely a postavy měly jednoduše čas na to, aby na sebe mohly vzájemně psychologicky reagovat, zde je to vyloženě sobecká smršť, ve které jsou mantinely vystavěny ještě před tím, než je položen základní kámen. Na víc tam jsou (což byl pro mě šok) nesmyslné chyby v detailech. Když mám vzít jeden bez spoileru, vyberu si případ, kdy Mallory krade dodávku a vytáhne švýcarský nůž, který by – čistě logicky – vůbec neměl mít. (Jestli jsem jen jeho přítomnost nezaregistrovala, omlouvám se.)

Nejvíc mi ale čtení znepříjemnil samotný příběh. V původní sérii se o křesťanství autor zmiňuje v příjemných mezích a čte se to velmi dobře, ale tady se zaměřuje na vyústění v sektářství a to už je na mě trochu moc. Ta stádovost a neschopnost myslet ve větším rozsahu. Strach z jiných lidí, jiných myšlenek, jiných kultur a názorů. Strach z pohlavárů a papalášů zbabělých oveček… Ale vždyť ona to je vlastně realita. Kdyby papež řekl před všemilujícím davem, aby mu každý políbil palec u nohy, že bude tímto požehnán, většina to udělá a ani nad tím nerozjímá.