Divoké labutě

Divoké labutě https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7869/bmid_divoke-labute-BXc-7869.jpg 5 454 132

Kniha začíná rokem 1909, kdy se do tradičních poměrů mandžuského maloměsta narodila autorčina babička a končí rokem 1978, kdy se autorce podařilo odjet studovat do Anglie.

Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Knižní klub

Wild Swans: Three Daughters of China , 1991

Acamar
12.02.2019 5 z 5

Beletristicky podané zásadní události čínských dějin převážné části 20.století, skrze pohled tří generací ženské linie autorky. Konec staré Číny, moci úředníků a známostí, konkubín, nepochopitelných rituálů, ale i kultury...období nadvlády Japonska, druhé světové války...a těžiště biografie, prosazování komunismu a jeho moc až do období 80.let, jakoby přímo z centra dění, očima dcery dvou vysokých komunistických funkcionářů...kdy počáteční nadšení a víru v lepší systém i ochotu osobních obětí pro jeho myšlenky jen velmi pomalu a plíživě střídá těžká deziluze.
Velmi hutné a samozřejmě značně neveselé čtení, nabité spoustou informací, vyžadující soustředění.

Evina.Cetba
30.09.2018 4 z 5

Příběhy o třech čínských ženách, pocházejících ze tří různých generací. Autobiografický román začíná životní peripetií spisovatelčiny krásné babičky, která byla rodinou provdána (výstižněji řečeno prodána)jako konkubína starému generálovi. Dále se dozvíme o osudech její matky a pak samotné autorky. Dobře vylíčený svět Číny, její historie a politika od počátku 20.stol. až do 80.let 20.století. Zvyklosti země, krásné popisy exotických krajin, ale i nehezké informace o politických čistkách, hladomoru, o kultu vůdce atd. Celkem zajímavé.

Metroušek
21.04.2018 5 z 5

Brutálně upřímná obžaloba komunistické víry a pravdivý popis jejího dopadu na tři generace čínské rodiny spisovatelky a potažmo na čínskou společnost, kde tato víra v prospěšnost násilných, nepřirozených změn dočasně zvítězila a kde napáchala - spolu s Kambodžou, Sovětským svazem a Severní Koreou - největší škody. Jenže ani tato kniha, ani sto miliónů obětí komunistických režimů ve 20. století nepřesvědčí řadu lidí, aby pořád nevěřili v prospěšnost sociálního inženýrství a v možnost dodání zářných zítřků na klíč pod vedením dalších fanatických, velkohubých a sebestředných kormidelníků, kteří stále rozvrtávají a mrší přirozený řád věcí. A přitom by stačilo jen málo. Nikoli Mao, ale TAO. Žít a nechat žít, pracovat na sobě a ne na druhých, sledovat dlouhodobý zájem společnosti a spolupráci win-win, nechat vše dobré a osvědčené plynout, a jenom občas podle potřeby ťuknout do kormidla sem nebo tam.

martin9134
15.04.2018 4 z 5

Zajímavé, obsáhlé – ale je třeba zdůraznit, že nejde o nějaký pořádný příběh se zápletkou, ale tak trochu o převyprávění historie poutavým stylem.

Naias
08.04.2018 5 z 5

Niektoré veci mi boli dôverne známe, trebárs snaha vyvolať dojem, že to, čo sa deje, je prianím ľudu, nie príkaz zhora – okamžite mi naskočil „kůl v plotě“ – alebo snaha odnaučiť ľudí samostatne myslieť, zákaz individualizmu a povinnosť zapájať sa do kolektívu, a to nadšene. S tým mám bohaté skúsenosti z mladosti, hoci inak som z príkorí socializmu na vlastnej koži okúsila len málo, napríklad neslobodu slova (ešte si pamätám tú chuť zakázaného ovocia, keď sme si na školskom dvore rozprávali politické vtipy obzerajúc sa na všetky strany, aj ten šok, keď som po dorozprávaní vtipu zistila, že mám tesne za chrbtom učiteľku). No tie najhoršie časy, počas ktorých si nikto nemohol byť istý majetkom, slobodou ani životom, som našťastie nezažila. Na to, aby človek vzbudil podozrenie, stačilo byť sám sebou. Číňania si to ešte okorenili ľpením na svojich nezmyselných a krutých tradíciach, ktoré predovšetkým ženám robili zo života peklo. Všetky tie zväzujúce pravidlá, ktorými sa riadil každý krok, gesto, výraz tváre, každé slovo, oslovenie... Žiadna voľnosť ani v rodinnom kruhu. A k tomu ich v období, počas ktorého sa odohráva táto kniha, trýznili Japonci, Rusi, Kuomintang a napokon Mao Ce-tung. Všetci kradli, klamali, vydierali, mučili, zneužívali svoju právomoc, ľudia biedili, hladovali, báli sa, a po každom oslobodení a nadšení z nádeje na lepší život prišla tá istá svojvôľa, rozčarovanie a zúfalstvo. Podrobný popis Veľkého skoku (rozumej vzad) a Kultúrnej revolúcie (podstatne výstižnejší výraz by bol Protikultúrnej) bol veľmi zaujímavý a veľmi desivý. Jung Chang skvelo opísala, ako vtedy ľudia žili a zmýšľali, ako to, že bolo možné dostať do područia taký veľký národ. Nedá sa nepýtať spolu s ňou, ak toto mal byť raj, aké by potom bolo peklo?

Rihatama
24.01.2018 5 z 5

Mimořádně literárně ztvárněný životopis tří generací v daleké/nedaleké Číně! Díky životnímu příběhu tří "labutí" a jejich rodin poznáváme život normálních lidí, kteří žijí, pro nás, ve zcela nenormálních podmínkách. Ty jim dávají příležitost projevit svou odvahu (a ukázat slabost a zbabělost druhých), věřím ale, že by daly přednost normálním člověčím starostem. O hrůzách Maovy kulturní revoluce ví snad každý, přesto je užitečné čas od času si takovou dobu připomenout. Na rozdíl od šíleného svazování chodidel a nesvobodného života konkubín, což už je opravdu snad už jen historií, kulturní revoluce v různých obměnách hrozí i v současném světě. A vůbec ne daleko od nás. Historie nás utváří, proto je dobré ji znát, ani na ni nezapomínat. Tohle bych si chtěla jednou přečíst znovu.

georgearrow
29.12.2017 5 z 5

Nejlepší kniha o Číně, kterou jsem kdy četl. Pochopíte čínského člověka, jeho neochotu se projevit, jeho kývání. Poznáte kulturní revoluci a kulturu, kterou nastolila.

Myslím, že do Číny bychom se opravdu měli jezdit učit demokracii. Jinak tady tu Čínu budeme mít brzy též. Ale na tu cestu se raději vydám s Jung Chang než třeba v letadle nejmenovaného miliardáře ;-)

ivdol
19.12.2017

Takové krásné hodnocení od předchozích čtenářů a já to prostě nedám. Dostala jsem se k 74.stránce a dál nemohu. Možná jsem jí začala číst úplně špatně - v předvánočním čase, ale spíš to není nic pro mě.

Matematicka
10.12.2017 5 z 5

Strhující kniha. Dozvíte se nejen, co se dělo v Číně 20. století očima tří žen a jejich rodiny. Komunistický režim, navíc ve zcela odlišné kultuře. Smýšlení běžných Číňanů je skutečně dost odlišné od našeho, proto i komunistický režim tam měl jiné možnosti. Co mě fascinovalo nejvíc, bylo, jaké hodnoty si vytvořila autorka a jak se dívala na svět kolem sebe. V prostředí, ve kterém vyrůstala, to bylo obdivuhodné. Uprostřed všeho marasmu objevuje lidskost, svobodu a poctivost jako nutnost pro naplněný život, byť je kolem sebe spatřuje jen vzácně. Obdivovala jsem i soudržnost jejich rodiny, která v tehdejší Číně také nebyla samozřejmostí a která je "držela nad vodou" i v těžkých časech.
Ještě upozornění: První jsem poslouchala audioknihu. Úžasně načtená, ale je v ní z knihy cca 50 %, spousta je toho vypuštěna. Doporučuji přečíst celou knihu, byť je to pro vytrvalé. Ale stojí to za to.
"Čichají k prdům cizinců a tvrdí o nich, že voní."

Jana283
08.09.2017 5 z 5

Jedna z knih mého života. Bolelo ji číst, nachápala jsem a zároveň soucítila.Prosím, přečtěte si ji !!!

marlowe
29.04.2017 5 z 5

"Mao Ce-tung dobře rozuměl nehezkým lidským pudům jako je závist a zášť a věděl, jak je zmobilizovat, aby dosáhl svých cílů. Vládl tak, že lidi donutil, aby jeden druhého nenáviděli…
Tím, že v lidech probudil a živil to nejhorší, co v nich bylo, vytvořil morální poušť.
Zanechal po sobě národ lidí, kteří se proměnili ve zvířata…"

"Jestli je tohle ráj, jak potom vypadá peklo?"

bondula
30.03.2017 5 z 5

Beletrizované dejiny Číny 20.teho storočia. Navyše spracované tak, aby boli ľahšie stráviteľné aj pre čitateľa zo Západu. Životy trochu žien, babičky, mamy a rozprávačky by mali v autobiografií tvoriť kostru diela a história iba rámec, v ktorom sa udalosti ich životov odohrávajú. V Divokých labutiach to tak, na moju veľkú radosť, nie je. Vysvetľovanie dejinných udalostí a ozrejmovanie kontextu zaberá podľa môjho odhadu tak polovicu rozsahu knihy. Príbehy či príhody postáv akoby boli len prípadovými štúdiami, ktoré ukazujú, ako mali veľké dejiny vplyv na jednotlivého človeka. A že to miestami hodne pripomínalo distopické fikcie! Knižku si odkladám a vyberiem až moje deti po puberte postihne ľavicové blúznenie. Toto bude vhodná medicína!

chamyl
22.03.2017 5 z 5

„…na koho to slovo padne, ten musí jít z kola pryč!“
Mao Ce-tung měl své čistky velmi dobře zpracované a kdo nedodal povinných 10 procent sympatizantů Kuomintangu, tak se mezi ně automaticky zařadil sám. Ber, kde ber – desetina pravičáků je norma a hotovo!
Vyprávění tří generací čínských žen je velmi zajímavé a to mimo jiné i s ohledem na vývoj jejich politických názorů během jejich životů. Pro Evropana je poučný i pohled na běh čínských dějin ve 20. století. Jestli se vše ubíralo správným směrem či nikoliv není předmětem této knihy ani mého komentáře. Prostě to tak bylo a popis Jung Chang je přes zachycené hrůzy odlehčený a dobře se čte.

hanap
11.11.2016 4 z 5

Koupila jsem jako audioknihu v podáni Hany Maciuchové. Tento pohled na Čínu byl pro mě úplně nový. O tom jaká se tam děli a dějí zvěrstva jsem něco věděla, ale z vyprávění hlavní hrdinky a autorky knihy mě mrazí. Rozhodně kniha stojí za přečtení ( poslech).

Rosana
13.10.2016 1 z 5

Půjčila jsem si tuto knihu v knihovně a nejsem schopná se do ní začíst. Čte se mi hrozně špatně a také se mi pletou jména osob a názvy atd., kterých je opravdu až moc a v dlouhých větách a odstavcích ztrácím děj a kdo o kom vlastně mluví. Kniha bude asi zajímavá a poučná, to nepopírám, ale já na ni prostě nemám. Opravdu mě neoslovila. Zítra ji jdu vrátit do knihovny.

chip
29.07.2015 5 z 5

Poučné, zároveň pěkné čtení. Popsána historie která dala vzniknout teroru. Život v Číně nikdy nebyl jednoduchý, ale je těžké k pochopení, jak se zrůdnou teorií nechali zmanipulovat stovky milionů lidí. Všem doporučuji přečíst.

lidunka1
22.07.2015 5 z 5

Kniha mi dala opravdu moc - kdo se chce dozvědět o čínské historii ve 20.století a poznat zrůdnost komunistické ideologie, ať si knihu přečte. A autorka píše výborně.

Babo
28.05.2015 5 z 5

Tak jsem se dnes z našich médií dověděla jak se u nás mají chudí a jak jich přibývá. Mám pro ně radu :vypnout mobil, zrušit internet ,tipnout cigaretu a přečíst si Divoké labutě.Ať si udělají čas i když chápu , v případě,že jsou od rána do večera v práci nebude to jednoduché .
Možná by je potěšilo , že mít jednou denně maso , nemít na kroužky pro děti a co víc , nemít na nové oblečení fakt není důvod považovat se za chudé.Obávám se,že právě naši "chudí" by si představovali život úplně jinak a to jim může zaručit jediná správná strana.
Pokud má někdo pocit,že píšu něco co na tuto stránku nepatří,tak se omlouvám,ale ať přemýšlím jak přemýšlím ,co že mi tato kniha dala,tak mě nenapadá nic jiného než, že takovou hrůzu nikdo z nás nezažil a ani si ji neumí představit. Samozřejmě to nikomu ani sobě nepřeju.
A to si myslím,že 200gramů masa na měsíc , jednobarevné , neforemné oblečení , rozdělené rodiny a snad i ta nelidská práce , bylo to snesitelnější z celé doby.
Neumím si všechnu tu nenávist mezi lidmi, neustálý strach z obviňování , bití a týrání představit
Řekla bych,že nikdo z nás .A abychom si to mohli jen představovat je potřeba takové knihy číst a nezapomínat.
Vždyť takový šílenec se může kdykoliv objevit. Obávám se, že i kdekoliv.

Zorka
12.04.2014 4 z 5

Historicky cenná kniha, která poodkrývá manipulaci s lidskými životy za vlády Mao Ce-tunga. Je až neuvěřitelné,v jaké nevědomosti lidé žili, jak se nechali ovládat hrstkou lidí a příkazy vůdce pro ně byly dogmatem, o němž se nepochybovalo, přestože mnohé byly naprosto nesmyslné (vytrhávání trávy). Hladomor, mučení, bití, pronásledování učitelů, pálení knih, pracovní tábory, trestání nevinných, nejistota, strach, to byla tzv. Kulturní revoluce, jíž autorka v díle popisuje.

flycat
20.03.2014

Výborná knížka o něčem co je pro nás dost těžko pochopitelné v dnešní době,jen se mi trochu pod názvy pletly ženy muži města:o)