Divoké labutě

Divoké labutě https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7869/bmid_divoke-labute-BXc-7869.jpg 5 454 132

Kniha začíná rokem 1909, kdy se do tradičních poměrů mandžuského maloměsta narodila autorčina babička a končí rokem 1978, kdy se autorce podařilo odjet studovat do Anglie.

Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Knižní klub

Wild Swans: Three Daughters of China , 1991

Mikkinnen
16.02.2022 5 z 5

Člověk by si myslel, že ho komunismus už nemůže překvapit a že o něm ví dost. Tato kniha vyvádí čtenáře z omylu. Literárně to není žádný diamant, ale po informativní stránce z pohledu insidera se jedná o poklad pro budoucí generace, nebo pro ty co už zapomněli.

Petra186
23.01.2022 5 z 5

Neuvěřitelná knížka! Odrazoval mě počet stránek, ale komentáře mě přesvědčily a kniha poté také! Pokaždé jsem si říkala, že už nemůže být hůř a ono bylo :(. Zároveň jsem si rozšířila obzory o Číně. Doporučuji každému přečíst!

Maku.17
12.12.2021 5 z 5

Tahle knížka by měla být povinnou četbou ve školách.

rozina351
04.12.2021 5 z 5

Moje topka a srdcovka, četla jsem několikrát. Výborné čtení, pokud chcete porozumět jakékoli totalitní společnosti vystavěné na principu ideologie. Dobré i pro pochopení principu fungování církví a sekt. Tři silné charakterní ženy, tři dcery Číny reprezentují dramatický osud své země, který se dotýká nejintimnějších oblastí jejich života. Nejsilnější věta knihy pro mě bylo vyjádření otce autorky, když po několika desetiletích prozřel zrůdnost komunistické ideologie: "Přijmi mou omluvu, která se zpozdila o celý lidský život."

gladya
01.12.2021 5 z 5

Někdy hvězdy nedávám za literární úroveň, ale za to, jak na mě kniha zapůsobila. Tak je to i v tomto případě. Je to zajímavý pohled na Čínu. Přemýšlela jsem při čtení a částečně poslechu (nestihla jsem celou četbu, takže jsem si pořídila i knížku) o totalitních režimech. Jasně, totalita je totalita. Ale v různých kulturních podmínkách může vypadat jinak. Podle mě jsou některé kultury k totalitě náchylnější. V žádné zemi se asi totalitní tendence nedají úplně vyloučit, ale některé země mají proti totalitě lepší imunitu, jen lepší, ne dokonalou imunitu.
V knížce je krásně vidět, že v Čině vlastně svobodu v evropském pojetí nezažili, i v rodinných a soukromých vztazích byli vždycky až neskutečně svázáni pravidly, tradicemi a konvencemi. To sice komunisté do určité míry odstranili, ale nahradili to jinými a mnohem horšími formami. Vzájemné špiclování, hlídání i toho nejnepatrnějšího projevu samostatného myšlení, zásahy strany do soukromí, to tam bylo horší než u nás v padesátých letech. A něco z toho určitě zůstalo i dnes.

L.Helena
19.11.2021 4 z 5

Jako knihu ke čtení bych ji asi nezvolila, ale začala jsem poslouchat z archívu na ČRo2 a dala jsem ji celou téměř v jednom kuse. Hodně zajímavý náhled do historie čínského komunistického režimu.

Kiu
16.11.2021 4 z 5

Zvolila jsem formu audioknihy od ČRo dvojka. Kniha mě ze začátku uchvátila. Život babičky byl velmi poutavý a já se nemohla odtrhnout. Když však už bydleli v Číně a vypravěčka byla na světě, musela jsem často vypínat. Jde o tu část kdy se nejvíce popisuje komunistický systém. Chápu, že to zde muselo být, ale já se nemohla zaposlouchat. Konec knihy jsem opět hltala. Velmi poutavá a důležitá kniha. Do téhle doby jsem o komunistické Číně nic nečetla.

Čičolina
12.11.2021 5 z 5

Mám s Čínou stejný problém jako s Ruskem. Opovrhuji jejich ideologii, tak se nezajímám a kromě Velké zdi, zničené mandaly tibetských mnichů a vyžrané ksichty prasidentových kámošů toho moc nevím. Zase mi unikli lidé, kteří v tom rudém ráji musí žít.
Fascinuje mě, jak tato zrůdná ideologie všude po světě dělá stejné svinstvo. Teror, ožebračení všech, obvinění všech, vraždění všech. Hnus. Proč tomu lidé pořád věří a proč se jim po takovém svinstvu stýská?

nai.ivka
10.11.2021 5 z 5

Čína je pro nás dost nepochopitelný svět, neuvěřitelné kolik toho ti lidi snesou a kolikrát ještě si ten komunistický ráj budou muset zopakovat. Momentálně tam mají totalitu dotaženou až do podoby, se kterou my si snad kvůli nudě pohráváme ve filmech a knížkách. A co my, poučili jsme se a nebo spíš máme jen kliku, že jsme Evropané?

Amazonka72
09.11.2021 5 z 5

audio kniha na ČR Dvojce
Tohle byla opět "jízda". Navíc v podáná paní Hany Maciuchové - velmi doporučuji poslech, pokud je možné ještě celou knihu na ČR stáhnout.
Netíhnu k východní kultuře, nikdy mi tato část světa nebyla blízká. Ale je velmi důležité vnímat a snažit se pochopit, jak zrůdný může komunistický režim být, pokud se celá filozofie komunismu převrátí do naprostého fanatismu a kultu osobnosti. Celý příběh byl opravdu drastický, vůbec si nedovedu představit, že bych v takové atmosféře vyrůstala. Zrůdné na tom je také to, že ti prostí lidé tomu dlouho opravdu věřili. Opět se ukázalo, že vzdělaná společnost je pro jakýkoli totalitní režim naprosto nepřípustná. Že je potřeba pracovat pouze s masami lidí, pokud možno bez vlastního názoru... Ještě teď mám husí kůži, když si vzpomenu, čím vším musela rodina autorky projít.
Je to další z knih, která by se měla "číst" a měla by být součástí každé školní knihovny. Pokud zapomeneme na hrůzy, které se kolem nás v době nedávné děly, budeme se stále dopouštět stejných chyb.

Chesterton
02.11.2021 4 z 5

[audiokniha]
[četba ČRo Dvojka]
Za mě klíčová kniha pro pochopení samé podstaty zrůdnosti komunistické mentality. Dokonalý popis historie mrzačení čínských duší, které je (jak sami dobře víme) daleko zhoubnější než týrání fyzická.
Jsou tam i chvilky, kdy dokážete určitý příklon ke komunismu pochopit. Geniální.
Zaplať Bůh, že mi doma Pionýra zakázali a švagr mi dodnes říká "paní kněžna sestoupila mezi prostý lid" :o)

"Na údiv v mém věku nemám čas a byla by to zpozdilost."
Řekla o tématu jedna z nejvíc noblesních dam českého herectví, nedávno zesnulá, Hana Maciuchová, která načetla zkrácenou verzi knihy.
Velmi doporučuji!
8/10

helenkan
28.10.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem si poslechla jako Četbu na pokračování na Dvojce. Musím říct,že v podání paní Hany Maciuchové to byl skvělý zážitek. Kniha samotná byla hodně zajímavá a zároveň "příšerná". Mělo by si to přečíst nebo poslechnout co nejvíce lidí. Takový život si nedokážu ani představit,natož ho žít.

Taťka Hraboš
26.10.2021 5 z 5

Není to dávno, co jsem četl knihu Madeleine Thienové Neříkej, že nemáme nic, která se zabývá v podstatě týmž tématem, a neubráním se srovnání obou knih. Divoké labutě bezpochyby nemohou knize od Thienové konkurovat po stránce umělecké, jejich styl psaní je na to příliš jednoduchý, vnucuje se mi výraz školský (otázkou ovšem je, nakolik se na tom podepsal překlad). Na druhé straně je to kniha mnohem komplexnější, doslova nabitá informacemi, které jsou podávány jasným, přehledným a pro každého srozumitelným způsobem. Možná i proto se tahle kniha prosadila v celosvětovém měřítku. Asi málokterá jiná kniha dokázala maoistický komunistický režim tak dobře odhalit v jeho plné a strašlivé nahotě. Člověku se skoro nechce věřit ani ne tomu, co se v tehdejší Číně všechno dělo (i když některé absurdity asi v jiných režimech svoji obdobu nemají), ale hlavně jak dlouho se to v různých obměnách – podle Maových momentálních nálad a plánů – dělo, jak dlouho to tamní lidé mohli vydržet, a přesto Maovi a straně věřit. Můj obdiv má autorka hlavně proto, že jí muselo dát nesmírně mnoho práce shromáždit všechny tyto (zcela jistě běžně nepřístupné) informace a nenásilně je skloubit se svým osobním příběhem a příběhem své rodiny.

Fidoo
14.10.2021 5 z 5

Na životní příběh tří "Divokých Labutí" budu myslet ještě dlouho.

Je nepopiratelným faktem, že vláda sotva gramotného Mao Ce-tunga, uvedla zemi v jeden velký chaos. Způsobila totální rozpad společenského systému, zlikvidovala hospodářství, školství, zničila většinu kulturního dědictví a v neposlední řadě zabila desítky milionů! lidí v důsledku hladomoru, nucených prací, poprav, ale i sebevražd.

Přesto si však dodnes údajně většina obyvatel myslí, že zásluhy Mao Ce-tunga převažují nad jeho "chybami".

V souvislosti s přísnou výchovou, tradicemi a silnou vírou v komunistickou doktrínu ve mě tento příběh vzbudil spoustu otázek a filozofování.

Rozhodně doporučuji.

Balenka
27.09.2021 4 z 5

Veľmi zaujímavý a neuveriteľný príbeh. Nedokážem si ani predstaviť, že by som sa ocitla v danom čase a mieste a vyrastala v Číne. Trocha to podľa mňa pokazil záver knihy, keďže v podstate tomu, ako sa autorka dostala z Číny bolo venovaných iba pár posledných stránok knihy..

iveta3689
17.09.2021 5 z 5

Neuvěřitelný, šílený příběh. Autorka sama připouští, že je z privilegované rodiny a že normální lidé to mají mnohdy těžší. I tak je neskutečné, jakými útrapy si lidé projdou jen kvůli rozmaru skupiny jiných lidí. Autorka popisuje tradice a kořeny Číňanů, změny v politickém vývoji a v myšlení lidí. Také ukazuje slepou oddanost k rodině, kdy kvůli pověsti lidé páchají sebevraždy nebo poslušnosti k režimu, kdy bezhlavě následují vůdce revolucí. A také jak se vše může snadno zvrhnout.

Nenu
20.08.2021 5 z 5

Tahle knížka by měla být povinnou četbou pro každého, kdo si stěžuje. Neuvěřitelné, co si museli Číňané vytrpět, ani se jim nedivím, že se chovají, tak jak se chovají...

Kryštofka
13.08.2021 5 z 5

S touhle knihou jsem nespěchala a četla ji po kouscích a dlouho, abych ji dokázala dobře vstřebat. Je to totiž živá učebnice historie.
Velikášské nápady chorého mozku. A všechny ty absurdity. Plašení vrabců coby třídních nepřátel. "Výroba" oceli s cílem předstihnout USA. Absurdní kastovní systém. A pád z vrcholu společenského žebříčku na dno. Věznění, veřejné obžaloby. Zavřené školy a potulující se mládež. A tak bych mohla pokračovat.
Silný příběh.

SputnikV
08.08.2021

rád připomenu, že maoismus možná pod vlivem komunistických myšlenek vznikl, ale vpravdě v počátcích je rychle opustil a šel svou cestou kolektivního utrpení. a o tom je i tato kniha

lernami
03.08.2021 4 z 5

Dějepis skrz lidské příběhy. Některé části byly dost drsné a jako vytržené z Orwellova románu 1984 (myšlenkové reformy, veřejné obžaloby apod.).
Celkově je kniha psaná čtivě a zachycuje deziluzi komunismu - kdy i nejdůležitější osobnosti režimu jsou nakonec semlety, nemluvě o lidech, kteří do Strany vstoupili ze svých ideálů.