Dívka č. 37

Emocemi nabitý příběh dvou generací propojených válkou, srdcem a uměním. Jeden telefonát. Jeden nalezený průkaz nacistického vojáka. A v něm jedna rukou připsaná věta, jež v roce 2019 v nitru jeho mladé nálezkyně rozpoutá doslova bouři: Hannah, dívka č. 37. G. Wolf. Jméno Wolf náhle vystoupí na povrch jako základní vodítko. Jeho prostřednictvím se Hannah ponoří do osudu své stejnojmenné babičky, která jako malá prožila druhou světovou válku v nacisty okupované Itálii a tuto rodinnou odyseu své vnučce nikdy nesvěřila. Minulost a současnost se pro Hannah střetávají v jediném městě: ve Florencii, městě mostů nad řekou Arno, jež se v roce 1944 stalo svědkem krutostí a barbarství páchaných nacisty. Bylo však i místem, kde stateční muži a ženy zachraňovali nejen životy ohrožených Židů, partyzánů a kohokoli, kdo se ocitl ve špatný čas na špatném místě, ale také vzácné umělecké památky a kulturní odkaz. Pár statečných, kteří do temnoty zuřícího válečnému konfliktu vnášeli pomyslný paprsek světla. Román překypující vášnivou láskou k životu ve strhujícím tempu vynáší na světlo zapomenutý osud německého konzula v Itálii Gerharda Wolfa a události, jejichž důsledky se i v dnešní době dají vnímat jako varování. Je současně i poctou člověku, který navzdory riziku pomáhal všem kolem sebe a před zničením zachránil také Ponte Vecchio, nejslavnější most ve Florencii....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479958/big_divka-c-37-Ngl-479958.jpg 4.428
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Metafora

Hannah, 2021

Kniha Dívka č. 37

broskev28

Téma a místo rozhodně zajímavé, citáty ze slavných literárních děl inspirativní, odkazy na hudbu pro mě doposud neznámé kapely Morgan překvapivé, ale . . .
Mám spoustu drobných výhrad, počínaje překladem a konče novodobou linkou. Není to nic zásadního, ale výsledkem je, že ve mně tato kniha vyvolala mnohem méně nadšení než v ostatních dosavadních čtenářích. Možná jsem nečetla pozorně, možná jsem jen nedovtipná, nevím.

"Možná, signora Vespucciová, ovšem já svým skromným dílem pouze dočasně zachycuji nesmrtelnou krásu vaší tváře. Jsem spíše stoupencem Danteho, který zastával názor, že tajemství šťastného života s milovaným člověkem tkví v jediném: nepokoušet se ho změnit."

Fanda74

Velmi dobrý historický román, a velmi silný příběh. Příběh G. Wolfa jsem samozřejmě neznala a i když asi nikdo neví, jestli se to takto odehrálo (spíše jde o autorovu fantazii), tak je to úplně jedno, protože takových příběhů se mohly odehrát stovky a my je neznáme. Určitě šlo o zachycení atmosféry a osudů lidí v té době žijících a toužících po životě. Myslím, že na základě takto silných příběhů se čtenář dokáže nejlépe do dané doby a situace přenést. Kniha se čte velmi dobře, napětí se stupňuje

josska

Na knihu jsem byla nalákána a byla jsem překvapena,čekala jsem asi něco trochu jiného,,Dvě časové linie,,to mám moc ráda,,jedna věta Hannah,dívka č.37 G:Wolf,,v prukazu nacistického vojáka a příběh muže začít,,místy to bylo drsné,krutost doby ale i lidskost,statečnost,,bylo to zajímavé,čtivé,,,husí kuže a slzy,,,

Mufa

Po delší době kniha, při které jsem měla slzy v očích. Tak dobře napsaná, že do roku 1944 mě vtáhla tak dokonale, že jsem v té galerii byla s s Hannah a Danielou také a zoufalství G.Wolfa z toho, jak to dopadlo, cítila velice živě.
Vymyslet příběh k historicky žijící osobnosti do takových detailů, jako jsou hry s karamelkou, chce opravdu talent.

Mermaida

Kniha, která mě učarovala od prvních stránek. Prolíná se zde současnost a minulost, a právě minulost je vsazena do období 2. světové války ve Florencii. Hlavní představitel příběhu G. Wolf byl německým konzulem ve Florencii. Tato kniha vypovídá statečnosti, lidskosti, ale bohužel i krutosti té doby. Bylo to nelehké, ale dojímavé čtení. Překvapil mě spád a čtivost knihy, díky tomu jsem tento neobyčejný příběh (který má skoro 400 stran) přečetla za necelé čtyři dny...

Mandlevest

Knihu jsem měla rozečtenou, chybělo mi jen pár stránek a já je včera nebyla schopná dočíst. Dnes jsem tedy dočetla tento válečný příběh o statečnosti, lidské sounáležitosti a krutosti doby. Když jsem ho začala číst, ani ve snu by mě nenapadlo, že ničení, strach, ztráta těch, které milujeme a beznaděj vystoupí ze stránek této moc pěkné, zvláštní knihy tak krutě do dnešní reality. Plakala jsem.

Adla173

Kniha, u níž jsem nebyla dlouho schopná říct, co si o ní vlastně myslím, stále jsem čekala na to, kdy se propojí čtyřicátá léta se současností. V určitých momentech mi chyběl spád a děsilo mě, kolik stran mám stále před sebou. Přibližně od poloviny mě však kniha pohltila a nemohla jsem se od čtení odtrhnout.
Teď zpětně hodnotím kladně především to, jak bravurně zvládl autor popsat skutečné historické události a zkombinovat je s fikcí. Všechny události měl pan Gàlvez skvěle promyšlené a i ta nejmenší věc, jako třeba karamelka, vede k zajímavé pointě a provazuje tak minulost s přítomností.
V určitých chvílích jsem se potutelně usmívala, v těch naturalističtějších jsem zatínala pěsti a odolávala nutkání knihu zavřít, v jiných jsem měla oči plné slz.
To, že jsem se dozvěděla o G. Wolfovi, jednom z mnoha hrdinů druhé světové války, bylo dalším velkým kladem. Dosud jsem o něm nikdy neslyšela, a přitom by si pozornost zasloužil.

Arsi

Velice zajímavá a troufnu si říct, že i poučná kniha. Smutná, ale krásná. Nebylo to lehké čtení, ale určitě stojí za přečtení.