Dievča z majera

Dievča z majera https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103886/dievca-z-majera-103886.jpg 4 5 2

Eva, citlivé, plaché dievča z majera akoby do tohto sveta nepatrila. Kým jej rovesníci prijímajú život ako nevyhnutnosť, ako niečo, čo je dané a čo už nemožno zmeniť, ona má iné sny a túžby. Chce sa učiť, chodiť do školy, ale všetko, čo chce, zdá sa byť neuskutočniteľné. Dosiahne Eva svoj cieľ a splnia sa jej túžby? Pomaly a pútavo sa dej rozvíja, vstupujú do neho nové postavy: kláštorné sestry a chovanky, statkár Perneš a jeho syn, Viliam, partizán Martin. Zoznámite sa s ľuďmi, ktorí majú plné ústa vlastenectva a hrdinstva a z ktorých sa napokon vykľujú zbabelci, ale aj s tými, ktorí sú skutočnými hrdinami, hoci o tom nehovoria.... celý text

Starmoon
21.12.2020 4 z 5

Kniha, ktorej dej a vyznenie dosť zaváňa dobou svojho vzniku, napriek tomu mala pre mňa isté čaro. Akiste sa oňho postarala najmä hlavná hrdinka, jej citlivá až clivá duša, a tiež kolorit rôznych ľudí a situácii, s ktorými sa musí vyrovnať. Ani neviem, komu - a či vôbec - by som toto dielo odporúčala. Ak áno, tak s dodatkom, aby si vyextrahoval podstatu, vychutnal atmosféru majera, kláštora či celkovo sveta 30. rokov, ale aby to bral ako subjektívny dokument, tak trošku (vlastne trošku viac) ovplyvnený optikou neskorších desaťročí.

Denny45
15.06.2018 2 z 5

Nevedel som vôbec, o čom táto kniha je. Vlastne som ju začal čítať omylom. A dúfam, že taký omyl už nikdy nespravím.
Asi je to tým, že je to sladučký dievčenský román.

Elena Čepčeková
slovenská, 1922 - 1992
1973  85%Meduška
1971  70%Veľký kráľ a malá myš
1969  90%Poklady Zorničky
1978  100%Kiki a Miki
1987  80%Zrkadielka

Kniha Dievča z majera je v