Dievča, ktoré sa bálo sovy

Dievča, ktoré sa bálo sovy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226436/mid_dievca-ktore-sa-balo-sovy-226436.jpg 4 48 21

Každý z nás si v sebe nosí nejaké tajomstvo, no nie každý s ním dokáže žiť. Lea Laurentová, mladá ošetrovateľka v zoo, sa dlhé roky nevie vyrovnať s ťažkou chorobou svojej mamy, ktorá ju obrala nielen o detstvo, ale aj normálne lásky a priateľov. Veď kto by prišiel do domu, kde vyvádza šialená matka odmietajúca pomoc rodiny aj lekárov? Jediný, kto Lei zostáva, je kolega Tony. Ani tomu sa však Lea nedokáže zveriť s tajomstvom rodiny a svojou bolesťou. Až keď sa spozná s príťažlivou architektkou Mandy a jej kamarátmi barmanom Dolarom, fanatickým klimatológom Kazimírom Slávikom a policajtkou Paulou, zdá sa, že konečne nachádza mladých ľudí, ktorí medzi sebou nemajú tajomstvá. No nie je to tak.... celý text

modranka
11.12.2014 3 z 5

Anotácia knihy je výstižná, veľa neprezrádza ale podchytí to podstatné. Príbeh je trochu depresívny, nie veľmi romantický, skôr zameraný na matku s psychickou poruchou. Fabula deja je vyvážená tým, že autorka vytvorila partiu mladých ľudí, ktorí brali život s humorným nadhľadom.
Mrzí ma však, že ako "slovenská" autorka sa odklonila od európskej tvorby a skĺzla k tomu, že napodobila americký štýl písania. Pre scény a postavy, ktoré sa jej nechcelo opisovať, odkázala čitateľa na americký film alebo literárnu postavu z americkej tvorby. Toho tam bolo na môj vkus požehnane. Za to som stiahla jednu hviezdičku. Druhú hviezdičku som stiahla za štýl písania, v ktorom sa striedalo rozprávanie s aktívnym prítomným časom v prvej osobe. Nečítalo sa to zle, ale nebolo to ani to pravé orechové.
Poznámka: Obálka je skvelá. Naozaj vystihuje mentálne pocity hlavnej hrdinky, miernu depresiu, nerozhodnosť, zraniteľnosť, bezmocnosť.