Dies irae

Další příběhy s hrdiny drsné military SF Carpe diem: „Semper fi. To heslo neznamená jen poslušnost vůči federaci, koloniální armádě nebo nejbližšímu nadřízenému. Zahrnuje i závazky k nám samým; hlavně k jednotce a ke kamarádům. A to je pouto mnohem pevnější než cokoliv jinýho.“ --- Porter "Jenže teď přichází Dies irae! Den hněvu! Bude věrnost vůbec stačit pro přežití jednotky?" Dies ira – (lat.) Den hněvu; den Božího hněvu a soudu, onen den, kdy skončí lidský čas a lidské dějiny, kdy nastane konec světa ---(proroctví)" „Zabíjíme. Umíme to. Jsme na to vybavení. Tahle činnost je pro nás obživou, povoláním. Vykonáváme ji tak, abychom uspěli. Kalkulujeme, zvažujeme rizika. Nemícháme do toho city...“ --- poručík Ashworth...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/204193/dies-irae-z5k-204193.jpg 3.689

Carpe Diem (3.)

Romány, Válečné, Sci-fi
Vydáno:, Straky na vrbě

Kniha Dies irae

hanak_v_exilu
18.06.2018

Co na to říct? Fabian kombinoval, kombinoval, až překombinoval. Je potěšující, že své knihy skloubil dohromady. Úplně by mi stačilo, kdyby všechny patřily do jednoho chytlavě vymyšleného a stále plastičtěji vykreslovaného vesmíru. On šel ještě dál, propojil je a dal jim určitý přesah. Ovšem způsob jakým to udělal, je těžkopádný a občas trochu křečovitý. Ani se nedivím, že autor nechal vyprávění otevřené. Navázat na Dies Irae nebude jednoduché.

witko
29.01.2018

Nebylo to zas až tak hrozné, jak jsem se obával. Akce by mohlo být více, snad se jí dočkáme v pokračování. Některé pasáže však byly opravdu trochu nudné a dlouhé.

tartan
07.12.2017

Zatiaľ najslabšia a najrozporuplnejšia Fabianova kniha. Príliš dlhé čakanie – od vydania Semper fi, ktoré dejovo tejto knihe priamo predchádza, uplynulo 5 rokov a od Planety mezi dvěma slunci, ktorá jej predchádza takisto, uplynulo dokonca 13 rokov (1. vydanie) – šponovalo očakávania od Dies irae skutočne vysoko. Možno až príliš. Isté obavy vzbudzoval aj autorov príklon k metafyzickému a transcendentálnemu na úkor military akcie, ako naznačila aj „Ľadová cesta“ (bonusová novela k reedícii Carpe diem), ktorá mimochodom skutočne zohráva (resp. jej znalosť) svoju úlohu aj v tomto najnovšom príbehu z Fabianovho vesmíru. A v ňom to ide od desiatich k piatim nielen s mariňáckym družstvom Charlie, o jediných preživších stroskotancoch z Planety mezi dvěma slunci Brentovi s Owenom ani nehovoriac, ale hlavne s atraktivitou a napätím (hoci nejaké záblesky tu sú, viď Dobsova akcia v útrobách pretoriánskej fregaty) príbehu, a pre poriadnu akciu sa treba vrátiť k starším knihám RF. A keď ku koncu letí čitateľ spolu s vojakmi v prízračnej kapsli cez rovnako prízračné Mesto na hádam vyše 50 stranách knihy bez toho, aby sa tam niečo významné dialo, čo by sa nedalo podať na 10× menšom počte strán, to už je ťažký trip aj na otrlého fanúšika. Posledná veta románu je „Uvidíš.“ Tak uvidíme v ďalšom románe...

BFilip
29.03.2017

Podľa mňa neskutočná pecka. Už od Carpe Diem, cez Semper Fi až po Dies Irae, som takmer nevedel odtrhnúť zrak od kníh. Nenudila ma ani jedna pasáž a bolo úžasné ako bol príbeh po celý čas tajomný a zároveň gradoval. Skvele dielógy a postavy ma o to viac vtiahli do deja. Otvorený koniec mi len dává nádej, že raz bude pokračovanie.

spider74
08.12.2016

Naprosto souhlas, první polovina výborná a druhá.......... napsána po požití halucinogenu a pro čtenáře utrpení. Nicméně konec otevřený a velké zklamání, že skoro po třech letech ani "ň" , že by se psalo nějaké pokračování. A to je vzhledem k né úplnému konci příběhu ke čtenářům trochu unfér.

Křovák
10.08.2016

Autor si nastavil vysokou laťku, kdyby to byla něčí prvotina, byl bych nadšený... Ale takhle jsem nebyl. Neuvěřitelně ubíjející byl nekonečný popis nekonečného letu skrze vesmírné želé, závěr byl také až moc přitažený za chlup.

otroson
09.04.2016

Tahle fantastika už na mě byla moc. Myslím že by se to vešlo i na méně stránek. Zbytek bych třeba nechal o tom, jak se snaží Porter přefiknout Boltonovou... Je to škoda.

ferda
05.04.2016

Jen opakuji co ostatní, půlka vynikající ovšem tolik stránek cestovat kamsi a bojovat s čímsi co "oni" zajali...Bylo to strašně zdlouhavé a nudné.Kdyby to skončilo alespoň pořádnou bitvou, ale zase nic a konec v nedohlednu.

bb69
25.03.2016

Prvá polovica knihy je skvelá, dostatok akcie, desivou atmosférou podfarbený dej, bez mihnutia oka by som hodnotil 5 hviezdami. Druhá polka diametrálne odlišná, aj keď desivá atmosféra zotrvá, akciu nahradia dosť rozsiahle analýzy postáv a prostredia, ale zlé to nebolo. Celkovo za 4 hviezdy.

Fantasysvet
07.01.2016

Zřejmě nejsilnější Fabianovou zbraní jsou popisy, které jsou napsány velmi zručně a poutavě. Ať už jde o prostředí, futuristické mimozemské stavby či bojovou techniku, tak samotné válečné a vojenské postupy. Ty jsou popsány naprosto uvěřitelně a přesně evokují myšlenky moderního vedení války. Líbí se mi pasáže, které někomu možná přijdou nudné – vojáci se „zakopou“ na strategickém místě a vyčkávají – avšak ve své podstatě právě tyto kroky jsou jedinou správnou alternativou, kterou lze v neznámém prostředí při očekávání útoku použít. A navíc se tím získává další prostor pro vnitřní vývoj postav a jejich psychologii. Zcela samostatnou kapitolu tvoří popisy akce, soubojů a hlavně pak přeměn a proměn jednotlivých postav, s nimiž se během čtení potkáváme. A je jedno, zda se jedná o přeměny fyzické – velmi naturalisticky ztvárněné a popsané – či psychické. Výsledný dojem je naprosto famózní.

Je možné, že se objeví několik škarohlídů, kteří budou tvrdit, že toto není Fabian, na jakého jsme zvyklí, avšak s takovýmto vyjádřením nemohu souhlasit. S Dies irae dostáváme vydatnou porci všeho, na co jsme zvyklí, plus něco navíc. A jak moc to ve výsledku bude zvládnuté můžeme soudit až po přečtení pokračování, protože kniha tvoří velmi slušný rozjezd. A už nyní je jedno jisté – pokračování se bude nést ve stejném duchu akce, akce a další akce. Přesně tak, jak se nám to líbí.

Rawen616
03.01.2016

Další výtečná Fabianovka. Avšak narozdíl od Mariňáků a Carpe diem už se tady vydáváme trochu jiným směrem. První polovina knihy je ještě stále v duchu Mariňáků a sledujeme jak se jednotka vypořádává s tím, že byla vysazena v neznámém prostředí a prakticky od začátku je pod útokem agresivních tvorů. V této fázi oceňuji nepředvídatelnost, protože až do půlky budete opravdu tápat co se to děje. Poté se ale začne cestovat galaxií a z knihy se na chvilku stává něco na způsob Vesmírné Odysei. V této části by rozhodně neuškodilo ubrat stránky a přidat tempo. Né, že by to nebylo dobře napsané, ale je to prostě hodně jiné. No a na konci nás čeká jeden velmi zajímavý a dramatický střet, který zase tempo trochu nažene. Konec dává tušit, že Fabian začíná budovat docela zajímavou vesmírnou ságu. Z Mariňáckého buzerplacu až po epický boj hrstky vyvolených s odvěkým zlem které chce zničit galaxii? Já nevím jak vy, ale já jsem pro.

Mimochodem jediná Fabianovka s koukatelnou obálkou:-) Vojáci na ní se sice ani vzdáleně nepodobají tomu jak je Fabian popisuje, ale vypadají dobře.

cori
28.06.2015

Nekonečná cesta za nejasným posláním. Stále je něco někam přenáší, aby je to druhé něco zlikvidovalo. Členové týmu umírají tentokrát opravdu hnusnou smrtí. Popisy prostředí byly celkem nudné. Čekala jsem, že se o minulosti mariňáků dozvím víc. Doufám, že se pokračování nebude odehrávat zase v naprosto cizím světě, kam dosud člověk nevstoupil. To by ta kniha měla díky popisům snad 800 stran.

Brace
23.04.2015

Souhlasím s některými komentáři: počet stran je rozhodně ubíjející, nebál bych se 150 - 200 ubrat, zvlášť když děj na nich připomíná mlácení prázdné slámy. Přiznám se, že už Semper Fi na mě působilo nastavovanou kaší, ale Dies Irae mě rozhodně dorazil. Dvě hvězdy jsou z mé strany střízlivé hodnocení. A mám velké obavy z následujícího pokračování, které autor slibuje dopsat. Upřímně nevím, zda se na něj vůbec těším.

Tazz1
15.02.2015

Jak patří Robert Fabian k mým top autorům, tak toto je jedno velké zklamání. Příjde mi jako by byl autor na tripu a pak viděl všechny ty amorfní tvary, šedé čmouhy, barvy, záblesky a podobně. Na desítkách stránek popis psychedelického stavu. Tohle opravdu není military scifi. Jak byli Mariňáci a Carpe Diem naprostá bomba, tak tohle je krok vedle. Začalo to Planetou mezi dvěma slunci, ale myslel jsem, že to nemá s družstvem Charlie nic společného, takže proč ne. Ale v Dies Irae se do tohoto zamotalo i družstvo Charlie a ach jo. Snad se autor zase najde a vrátí se k dobrému a osvědčenému popisu bojů, techniky a prostě všemu co k dobré military scifi patří...
Původně jsem chtěl dát jen dvě hvězdy, ale jsou tam i světlé okamžiky a marná snaha Robert Fabian je pan vypravěč, který umí...takže za autora jedna hvězda navíc...

Petr-N-UL
28.08.2014

Mariňáci jsou posíláni "od čerta k ďáblu", ani neví jak a proč, pak se zas bez vlastního přičinění nebo díky záhadné intuici přesunou jinam. Cestování je zbytečně rozvleklé, na úkor akce. Už se těším na pokračování slibující pořádný boj a akci. :-)

Nalivaj
11.08.2014

Neví někdo kdy vyjde Dies Irae jako e-kniha?

Herodes
25.07.2014

Rozvleklé, klidně ubrat 50 stránek a nic by se nestalo.

Hannibal29
14.07.2014

minus ma u mna za ten 100stranovy nekonecny let a Rhodanovske zlo(tiez ten koncept cely prebral, )

Lubakus
10.06.2014

Fabian se posunul trochu jiným směrem než jsou Mariňáci nebo Carpe Diem. Nářez je to však stále pořád. "Mír je pro buzny. Oorah!!!!"

Ládja
01.05.2014

Konečně, další kniha od Fabiana. Dlouhé bylo čekání a vyplatilo se. Další pokračování ve Fabiánově vesmíru od počátku v Carpe Diem. Je to jedna velká jízda, která vlastně ani nijak nepolevuje. Napětí, záhady, boj, boj, boj. Co více si od Fabiana přát. Kdo čeká nějaké velké filozofické otázky, tak bude zklamán, ale ten kdo by je čekal, tak by nečetl Fabiana. Stylem bych knihu přirovnal něco mezi Planetou a Mariňáky. Ale celkově jedna z těch lepších. Teď už je jen opět další čekání na pokračování...