Diablova voda

Diablova voda https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219979/bmid_diablova-voda-Um7-219979.jpg 2 1 1

Dej románu sa odohráva v prvej polovici 18. storočia, v búrlivom období bojov o anglický trón. Spisovateľka predkladá čitateľovi ucelený obraz vtedajšej anglickej spoločnosti s jej sociálnymi, národnostnými i náboženskými protirečeniami. Zoznamuje nás s bratmi Radcliffovcami, ktorým patrí Dilstonský zámok v Northumberlande. Starší, James, lord z Derwentwateru, vracia sa do rodinného sídla z exilu vo Francúzsku. Charles, mladší z bratov, zúčastňuje sa pod vedením Jamesa na jakobínskej vzbure a po jej potlačení a smrti brata pokračuje v boji...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Smena

Devil Water , 1962

Venezia
30.08.2014 2 z 5

Prekladateľ poplietol dva pojmy:

Jakobité (hnutí) — politické hnutí podporující návrat Stuartovců na anglický a skotský trůn.

Jakobíni bylo původně označení členů nejvlivnějšího politického klubu, vzniklého v době Velké francouzské revoluce. Název klubu je odvozen od místa jejich setkání, dominikánského kláštera Saint-Jacques (sv. Jakub) v Paříži. V obecném významu označuje výraz pro ty přívržence Francouzské revoluce uvnitř Francie, kteří se i po popravě krále hlásili k ideálům volnost, rovnost, bratrství a usilovali o republikánské uspořádání, i v případě, kdy nebyli členy žádné politické organizace.

Anglie 18. století jakobité

Autorovy knížky