Děti Marie Terezie

Děti Marie Terezie https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134295/mid_deti-marie-terezie-Y04-134295.jpg 4 53 12

Bylo jich celkem šestnáct a pouze jedenáct z nich přežilo dětský věk. Snadné to neměly od samého začátku. Jejich mocná a vlivná matka na ně pohlížela jako na zástavy v záludných mocenskopolitických hrách. Mnohé z nich byly už v nejranějším dětství zaslíbeny životním partnerům nebo předurčeny pro politické úřady k posílení vlivu a moci habsburského domu. Osobní vazby nebo vlastní přání přitom nehrály žádnou roli.... celý text

Ilona70
28.08.2023 5 z 5

Hltám všechny knihy o Habsburcích, tohle je takové "minimum" o dětech Marie Terezie, ale čtivé.

Noisette73
22.07.2023 5 z 5

Miluju děti a chci velkou rodinu, šestnáct je, ale hodně i na mě. :D
No, prostě matka pluku, ale chladná jako led.

sabina5156
06.01.2023 3 z 5

Ocitáme se v 18. století na Habsburském dvoře, asi jako vše, co z tohoto klanu vzešlo zavání květinami, drahými a nákladnými róbami, složitými vztahy a velmi ošklivou bradou. Marie Terezie se nám představuje v roli velmi autoritativní ženy, která spíše nežli matkou byla velmi zdatnou političkou. Což vlivem několika faktorů byla ostatně jediná role, kterou v životě měla za úkol. Nejen velmi šťastné manželství v podstatě od jeho začátku ale také určitá míra vypočítavosti a schopnosti předvídat ji navzdory velmi složité životní roli přiměla porodit šestnáct dětí. Marie Terezie tak velmi záhy zakládá nejpropracovanější sňatkovou politiku ze všech vládců do té doby - i po ní. Nejen, že se ji daří operovat se svými instinkty tak, aby v podstatě všechny děti byly ve vzájemné politické shodě, daří se jí také začlenit ty potomky, kteří se nikdy nezaslíbí. Samozřejmě přicházejí i velké ztráty v podobě úmrtí několika potomků ve velmi brzkém věku, nebo zklamání v podobě vývoje nešťastného manželství jednotlivců, těch zásadních proher se naštěstí Marie Terezie nedožije. Osudy jejích dětí jsou tak známi pouze nám a my díky této knize víme, jak zdatným panovníkem ve své době byla. Jak organizovanou a disciplinovanou lidskou bytostí byla ale také matkou, která si v konečném důsledku přála štěstí pro své potomky. Kniha je velmi věcně napsaná, je tenká, lze ji přečíst během jedné hodiny, informace jsou mnohdy velmi povrchní ale pro všeobecnou znalost zcela dostačující.

Cokomilka86
12.01.2022 5 z 5

Jako milovník rodu Habsburků mohu knihu jen doporučit, každému, kdo chce mít přehled o dětech Marie Terezie. Jsou to přehledné stručně, medailonky. Kdo, by chtěl vědět více. Doporučuji také Synové Marie Terezie a Dcery Marie Terezie.

martin č.
04.09.2020 5 z 5

Knížka to není špatná, ale pro svou maximální stručnost se zejména některé dcery postupně slévají a laik se v nich trochu ztrácí.

barynka15
19.11.2018 2 z 5

Čekala bych podrobnější informace...

zuzka9813
06.09.2018 4 z 5

hodně dobrá kniha

LenkaKa
20.03.2018 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, trochu jsem se jen v těch dětech chvílema ztrácela, ale každopádně je to pro laika, kterého zajímá historie hodně zajímavé.

MinaHawke
12.03.2017 4 z 5

Zajímavá kniha o Marii Terezii a jejích dětech.

Jonny
19.05.2015 4 z 5

Věcný přehled, který mi vnesl světlo do mého plytkého povědomí.

Francesca
12.09.2014 3 z 5

Poměrně čtivé medailonky Marie Terezie a jejích šestnácti dětí. Místy jsem měla pocit, že text sklouzává k jakémusi "historickému bulváru", nicméně autorka citovala písemné prameny včetně korespondence, deníků a zpráv vychovatelů, vychovatelek i poradců; pevně proto doufám, že smyšlenky se v knize neobjevily a všechno, co se mi zdálo "přes míru", byl jen důsledek jisté beletričnosti a autorčina vypravěčského stylu.

Majulinek
10.04.2013 5 z 5

Velmi zajímavá kniha o Marii Terezii a jejich dětech. Ale vůbec by nevadilo, kdyby tato kniha byla více rozepsána.