Denník blázna Michelangela

Denník blázna Michelangela

O veľkom renesančnom maliarovi, sochárovi, architektovi a básnikovi Michelangelovi jestvuje naozaj veľa životopisov. Cristofanelliho Denník pocháb-ľa Michelangela sa však vymyká z bežného rámca toho, čo bolo o tomto umelcovi doposiaľ napísané. Autor nám tu vo forme fiktívneho denníka, fingovaných zápiskov, ktoré mohol napísať sám umelec, nielen dokresľuje túto veľkú osobnosť, ale usiluje sa zároveň, pravdaže, na základe štúdia archívnych materiálov, preniknúť aj do jeho intimity ľudskej i umeleckej. Doba, v ktorej Michelangelo žil a tvoril, bola, ako je známe, veľmi búrlivá, plná zmätkov i nádejí. No a Cristofanelli nám predstavuje v nej Michelangela ako človeka práve tak hlboko milujúceho ľud ako umenie, o slobodu ľudu aj umenia zá-pasiaceho a víťaziaceho. Z tohto hľadiska kritizuje nielen florentských tyranov a pápežov, ale aj Savonarolu, Leonarda, Rafaela, vôbec všetko, čo prekáža človeku v slobodnom živote a v úsilí o orginálny, svojrázny a svojský umelecký výraz. Je pozoruhodné, ako prirodzene vie autor udržiavať našu zvedavosť, aj udržiavať nás v napätí, hoci sa pohybuje v hĺbkach duše génia a kráča po vrcholoch jeho tvorivých zápasov. Z tohto hľadiska nastavil zrkadlo nielen umeleckej renesancii, ale aj životu ľudí v nej. Preto je toto dielo nielen zaujímavé, ale aj poučné. Vydanie druhé...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29202/dennik-blazna-michelangela-29202.jpg 4.127

Diario di Michelangelo il pazzo

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Slovenský spisovateľ

historikola
18.03.2015

Děj knížky popisuje život Michelangela. Děj je zajímavý. Dozvěděl jsem se zase více o dějinách umění. Bohužel, že spisovatel nepřiložil do knížky i obrázky. Hned by se lépe četlo a mohl jsem si pořádně prohlédnout díla mistrů té doby.

hystericwidow
05.02.2015

Knížku jsem si přečetla na popud Kamenu a bolesti. A třebaže vím, že se jedná o dva rozdílné literární útvary, po rozmlsání Schulzovým románovým opusem Deník Michelangela blázna hodnotím jako průměr. Koho daná problematika zajímá, ať se určitě ale do četby pustí. Fiktivní deník doplní právě to, co Kámen a bolest smrtí svého autora už dopovědět nestačil a vůbec čtenáře obohatí o spoustu zajímavostí a informací z Michelangelova života.

bleska
24.05.2014

Strhující od začátku do konce! Dokonce jsem v jednu chvíli nepochybovala o tom, že vše psal skutečně Michelangelo! Nádherný vhled do nitra umělce, který svá díla "rodil velmi těžce".

hory2
20.07.2012

Vynikající historický román (fiktivní deník renesančního umělce Michelangela) italského spisovatele a historika umění R. Cristofanelliho. Kromě tohoto díla u nás vyšla od téhož autora kniha Chlapec Raffael (též vynikající). Divím se, že se tyto knihy u nás nedočkaly dalších vydání. Osobně řadím Cristofanelliho ještě o něco výše než známějšího italského spisovatele U. Ecca.