Denné svetlo

Denné svetlo https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108804/bmid_denne-svetlo-3A4-108804.jpg 4 31 3

Román The Light of Day je kombináciou veľmi pôsobivej „love story“ a rozprávania vyznačujúceho sa vysokým napätím, ktorej výsledkom je jedinečné a krehké literárne dielo o tom, aké popudy a aké sily vrhajú človeka do extrémnych polôh lásky a nenávisti. Hlavnou postavou románu je George Webb, bývalý policajt, ktorého – podľa jeho vlastných slov – nespravodlivo prepustili pre údajnú korupciu. Má čosi vyše päťdesiat rokov a stal sa súkromným detektívom, ktorý si zarába najmä prípadmi súvisiacimi s „nefungujúcimi“ manželstvami. V Georgeovom živote nastane prudký a trvalý obrat, keď do jeho kancelárie vkročí Sarah Nashová...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

The Light of Day , 2003

Crimble
21.04.2023 4 z 5

Zpočátku trochu chaotické, zároveň však důmyslně vystavěné vyprávění s neustále se střídajícími časovými rovinami. Musím přiznat, že předchozí autorova kniha mne vtáhla více, přesto nelze neobdivovat Swiftovu práci s jazykem a schopnost vygradovat příběh.

hatikva
27.02.2020

Tato kniha anglického prozaika mě velmi zaujala a stala se úvodem do jeho další tvorby. Sledujeme zde retrospektivně příběh vraždy vyprávěný bývalým policistou, dnes soukromým detektivem, který se živí sledováním nevěrných manželů. Jedna z jeho zákaznic však radikálně poznamená jeho život svou zakázkou na sledování manžela, který právě ukončuje svůj milostný poměr s chorvatskou dívkou, která se stala členem rodiny. I když tento milostný vztah skončil, to hlavní po dějové stránce teprve na čtenáře čeká. Stáváme se tak svědky příběhu , který se nejprve může zdát chaotický tím, jak se zde prolínají časové roviny vyprávění, postupně však celý obraz děje zapadne a nabídne tak zajímavou psychologickou sondu do duše a jednání hlavních postav.

cessy
14.05.2013 4 z 5

Pri hodnotení samotného románu dosť váham. Väčšina z neho sa mi veľmi páčila, napriek tomu mi pri niektorých záverečných pasážach odbiehali myšlienky úplne inam. Avšak Graham Swift ma upútal ako autor, od ktorého by som si rada prečítala ešte niečo ďalšie, možno práve vďaka fascinujúcemu spôsobu, akým pracuje s textom a striedaním časových rovín. V Dennom svetle viac menej absentuje dejová línia, zachytáva len jeden jediný deň v živote súkromného detektíva George Webba. Ten sa v spomienkach vracia k viacerým kľúčovým udalostiam, ktoré mali vplyv na jeho život, najmä však k jednej, ktorá je ústredným motívom románu a podstatnej časti Webbových myšlienok. Osobitosťou románu je to, že takmer od začiatku je známa zápletka i rozuzlenie, autor ho vybudoval na základe úvah, ktoré analyzujú vzniknutú situáciu. George Webb si kladie mnohé otázky, na ktoré hľadá odpoveď v snahe uľaviť vlastnému svedomiu.

„Sú obdobia, a vždy budú, keď si jednako želáte, aby ste neboli, aby ste nikdy neboli tým, kým ste. Alebo keď ste schopní takmer uveriť, že to naozaj bol niekto iný, nie vy – ako by ste to mohli byť vy? – kto urobil to, čo ste údajne urobili vy. Ale v tento deň, práve v tento deň, na výročie toho dňa, keď ste to urobili, viete, že tomu veriť nemôžete.“

Nachádzame tu teda retrospektívu, ale veľmi zvláštne poňatú. Ide o mnohé časové roviny, vďaka čomu Denné svetlo spočiatku pôsobí chaoticky a dezorientujúco. Swift sa napríklad vráti do určitého momentu v minulosti, vzápätí sa na nasledujúcej strane vráti ešte dávnejšie do minulosti. Pôsobí to takmer tak, akoby jednotlivé kapitoly autor najprv napísal a vzápätí poprehadzoval. Vety sú veľmi úsečné, minimalistické, pragmatické, sála z nich pokoj, rezignácia...