Deník Michelangela blázna

Jedná se o fiktivní deník, který Michelangelo nikdy nenapsal. Nejedná se také však o pouhý životopis či zbeletrozovaný katalog umělcových děl. Autor zvolil formu, která stojí někde uprostřed mezi literaturou faktu a románem. Setkáme se zde také s originálním výkladem řady psychologických momentů -např. Michelangelova vztahu k Leonardovi da Vinci, Raffaelovi nebo Juliu II. Poznáme umělcovy povahové rysy včetně jeho tzv. podivínství a bláznoství. I děje načisto vnější , jako jsou mocenské zápasy jednotlivých papežů, intriky na jejich dvoře, politické zájmy Medicejských a jejich odpůrců republikánů a jiné dobové kulisy, dostávají dík autorově deníkově metodě zcela zvláštní ladění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60890/denik-michelangela-blazna-w2m-60890.jpg 4.235
Literatura světová, Umění, Historické romány
Vydáno, Práce

Diario di Michelangelo il pazzo, 1968

Kniha Deník Michelangela blázna

Hobo

Nu, Schulzův Kámen a bolest to není, to asi nelze překročit, nicméně i tento popis Michelangelova života má svou hodnotu. Forma vlastního deníku samozřejmě omezuje autorovy možnosti v líčení, ale i tak stojí za přečtení. V každém případě je čtenáři nabídnut celý umělcův život, což má svou hodnotu. Ale zase: zvolená forma neumožňuje do hloubky vykreslit všechny historické okolnosti a osobnosti, podat plný obraz doby, jak to udělal Karel Schulz... Plus knihy je v oné sondě do uvažování, jak o tom píše JoeSurikata.

JoeSurikata
05.03.2019

Znamenitá kniha, zažehla ve mně zájem o italské renesanční umění. Bravurní sonda do uvažování umělce, navíc napsaná svěžím stylem, takže se to nádherně čte.

historikola
18.03.2015

Děj knížky popisuje život Michelangela. Děj je zajímavý. Dozvěděl jsem se zase více o dějinách umění. Bohužel, že spisovatel nepřiložil do knížky i obrázky. Hned by se lépe četlo a mohl jsem si pořádně prohlédnout díla mistrů té doby.

hystericwidow
05.02.2015

Knížku jsem si přečetla na popud Kamenu a bolesti. A třebaže vím, že se jedná o dva rozdílné literární útvary, po rozmlsání Schulzovým románovým opusem Deník Michelangela blázna hodnotím jako průměr. Koho daná problematika zajímá, ať se určitě ale do četby pustí. Fiktivní deník doplní právě to, co Kámen a bolest smrtí svého autora už dopovědět nestačil a vůbec čtenáře obohatí o spoustu zajímavostí a informací z Michelangelova života.

bleska
24.05.2014

Strhující od začátku do konce! Dokonce jsem v jednu chvíli nepochybovala o tom, že vše psal skutečně Michelangelo! Nádherný vhled do nitra umělce, který svá díla "rodil velmi těžce".

hory2
20.07.2012

Vynikající historický román (fiktivní deník renesančního umělce Michelangela) italského spisovatele a historika umění R. Cristofanelliho. Kromě tohoto díla u nás vyšla od téhož autora kniha Chlapec Raffael (též vynikající). Divím se, že se tyto knihy u nás nedočkaly dalších vydání. Osobně řadím Cristofanelliho ještě o něco výše než známějšího italského spisovatele U. Ecca.