Deník dřevorubce

Deník dřevorubce https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132874/denik-drevorubce-132874.jpg 4 2 2

Deníkové záznamy začal Jaroslav Švestka psát v listopadu 1976. Na předsádce prvního sešitu je vlepen malý výstřižek: "Psát si deník? Dnes? Jak neprozřetelné!" Švestkův deník je svědectvím třiceti let života mezi léty 1976 až 2006, z nichž vybral editor záznamy z let 1946 až 1984. Kniha, s předmluvou Daniela Havránka, vychází při příležitosti výstavy autorových fotografií v předvečer nedožitých sedmdesátin autora.... celý text

hrebmi
03.03.2019 4 z 5

Kniha je skvělým detailním popisem každodenních problémů reálného socialismu. Autor komunisty opravdu v lásce neměl, takže se soustředil na každičkou slabinu, kterou s gustem popisuje.
Pan Švestka byl názornou ukázkou člověka, který moc dobře věděl, proč chce být dobrovolně raději "u lopaty", aby si udržel vnitřní svobodu a intelektuálně se mohl realizovat v soukromí. Byl jsem zcela fascinován, jak důvtipně a analyticky si ověřoval informace, jak přemýšlel. Teď zpětně se vše zdá tak jasné - a on si na spoustu věcí přišel sám už tehdy - poctivou kritickou četbou denního tisku (kdo z komunistů skutečně četl Rudé právo, či dokonce Tvorbu?) v kombinaci s pravidelným poslechem "štvavých" vysílaček.
Pokud chcete dnešním mladým vyprávět, jak jsme žili v 70.-80. letech, můžete jim klidně podat tuto knihu se slovy "tohle si přečti...".
Kniha zakoupena bez problémů v roce 2019 přímo v knihovně Libri prohibiti v Praze na Senovážném náměstí za skvělých 200,- Kč.

Bohouš48
12.07.2015 4 z 5

Kniha se těžko shání,ale je velice autentická.Pan Švestka skutečně prožil nevšední život a projevil se jako statečný chlap.

Autorovy knížky

Jaroslav Švestka