Den Šihua

Den Šihua https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532803/mid_den-sihua-65d99626ebfcd.jpg 3 1 1

Tato kniha byla napsána dvěma lidmi. Den Šihua dodával surovinu: fakta své biografie. Já knihu komponoval, dodával ze své zásoby pozorování, která se u mě nakupila za půl druhého roku mého profesorování na národní univerzitě v Pejpinu. Den Šihua byl mým studentem v ruském semináři univerzity v letech 1924 - 1925. Tahle kniha je dvacet šest let skutečného lidského života. Sergej Tretjakov, Moskva, 10.srpna 1932.... celý text

braunerova
24.02.2024 3 z 5

Čínský student moskevské Sunjatsenovy univerzity Den Šihua vyprávěl po dobu šesti měsíců svému bývalému učiteli o svém životě. Narodil se v roce 1903 v mandarinské rodině. Dětství prožil na sečuánské vesnici. Jeho otec Den Japu byl předsedou svazu Holao a spolu se Sunjatsenem bojoval v roce 1911 proti nadvládě Mandžuů. Samotný Den se zapojil do revolučního hnutí na universitě v Pekingu v neklidných 20.letech. V roce 1927 se Den vrací ze Sovětského svazu do Číny a autor s ním ztrácí kontakt.
Kniha je zajímavá podrobným líčením života na čínském venkově a vyprávěním o studentském hnutí a bouřlivých událostech té doby. Tretjakov svým studentům předával ideály ruské revoluce, samotný Den ale k jeho zklamání zůstal věrný Kuomintangu.

"Mandžuové jsou dobyvatelé, kteří nám přinesli za 300 let svého styku s námi naši halenu a mahuu, ale sami ztratili v čínském davu svůj jazyk i svou tunguzskou povahu."

Čína

Autorovy knížky