Decembrový dar

Decembrový dar https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457324/bmid_decembrovy-dar-caN-457324.jpg 4 141 41

Jane sa vzdala pokusov o lásku. Síce ako novinárka odhalila škandál roka, no v práci sa už mesiac vyhýba Simonovi, ktorý sa s ňou rozišiel. Blížia sa Vianoce, zatiaľ čo jej srdce má pred sebou dlhú cestu k uzdraveniu. Janina šéfka potrebuje vyslať niekoho na luxusnú služobnú cestu do Nórska, aby napísal článok o vianočnom stromčeku, ktorý bude stáť na londýnskom Trafalgar Square, a rozhodla sa vybrať práve Jane. Tá by sa pritom omnoho radšej umárala doma, než strávila dva týždne vo fjordoch s povrchnými blogerkami, uštipačnou publicistkou, nezdolne radostným fotografom a príťažlivým, no arogantným televíznym moderátorom. Keď Jane naveľa podľahne atmosfére cesty a začne si ju vychutnávať, zdá sa, že láska s ňou predsa len zamýšľa urobiť ešte jeden pokus... Žeby ju uprostred zasneženej krajiny očakával pod imelom darček?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

A Gift in December , 2019

jana79
14.07.2021 4 z 5

Hezká oddechovka na jedno odpoledne. Sice velmi rychle začnete tušit, jak to dopadne, ale to nevadí. Už podle obálky, která je krásná, neočekáváte nějaký složitý příběh. Ale mě se líbila, bylo to hezké počtení. Za mě na odpolední relax ideální

ZapisnikTerky
02.02.2021

Pěkné čtení takhle v zimě po Vánocích. Kniha mě ale nijak zvlášť nenadchla ani neurazila. Více informací v mé recenzi :).

akinomV
26.01.2021 5 z 5

Moc příjemná romantika, která se navíc trefila i do počasí, které teď máme. Hlavní hrdinka byla sympatická a prostředí Norska krásné. Navíc se mi líbila ta troška historie spojená s vánočním stromem.

Mojepočteníčko
25.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Před Vánoci všichni toužíme po odpočinku a k tomu mnohdy směřuje i výběr knih ke čtení. Na tuto novinku nás nalákala Janička s týmu nakladatelství Grada a následně bylo uspořádáno společné čtení. Já osobně tuto formu vítám, protože díky ní můžete poznat spoustu dalších lidí, kteří milují knihy stejně jako vy. Navíc je mnohdy velmi úsměvné, jak se jednotlivá hodnocení liší. A nyní už se pojďme společně podívat na to, o čem tato kniha je a jak moc se mi líbila...

Příběh vypráví o novinářce Jane, která po neúspěšné vztahu prakticky zanevře na Vánoce a veškerý mumraj, který se kolem nich každoročně odvíjí. Její šéfka ji za odměnu vyšle na pracovní cestu do Norska. Jejím úkolem je sepsat reportáž o kácení vánočního stromu, který následně poputuje do Anglie jako poděkování za pomoc v době druhé světové války. Její kamarádka ji nabádá, aby si cestu maximálně užila. Což v podstatě znamená užít si všeho, co jí cesta nabídne, nahodilého románku nevyjímaje. Mimo Jane odjíždí do Norska i velmi pestrá skupinka reportérů a bloggerů. Hlavní hrdinka tedy rozhodně nebude mít nouzi o zajímavá setkání.

Upřímně? Já ty "romanťárny" moc nemusím. Romantika v knihách mě neodrazuje, ale potřebuju v ní vidět nějakou přidanou hodnotu. Špetku něčeho navíc, jak s oblibou říkávám. Nicméně ano, přiznávám, tenhle příběh se mi vyloženě trefil do nálady a dění v něm mě kupodivu nerozčilovalo. Vlastně jsem si ho hezky užila.
Moc se mi líbily pasáže, které se odehrávaly přímo v Norsku, protože autorka skvěle zachytila tamní atmosféru. Ať už se jednalo o cestu přírodou, průběh ranního rybolovu, večeře, při kterých se podávaly norské speciality nebo dění odehrávající se v prostorách hotelů. Zimu z duše nenávidím, ale na cestu do Norska bych si v tu chvíli nejraději zabalila ihned.
Knížka se čte velmi dobře a částečně se odehrává ve dvou dějových liniích. Nemůžu však tvrdit, že bych z celkového obsahu či zápletky byla úplně paf. Taky mě mnohdy rozčilovalo myšlení a zároveň jednání hlavní hrdinky. Ale předpokládám, že tomu tak mělo být, aby ji vývoj událostí přivedl na tu správnou životní cestu.

Pokud budete příští rok hledat vánočně laděnou, oddechovou a čtenářsky nenáročnou knížku, pak vám Strom splněných přání mohu jenom doporučit.

Peťkaaa
16.01.2021 3 z 5

Jane, která se snaží dostat z nevydařeného vztahu, posílá její nadřízená na pracovní cestu do Norska. Během této cesty má Jane za úkol napsat článek o kácení vánočního stromu.

Strom splněných přání je příjemně laděná vánoční kniha s předvídatelným dějem. I přestože od začátku víte, kam příběh směřuje a jak to celé dopadne, kniha Vám navodí příjemnou vánoční atmosféru. Mě pomohla dostat se aspoň trochu do vánoční nálady, protože tenhle rok je velká katastrofa a všechno je takové podivné – však to všichni moc dobře víme. Vzhledem k tomu, že děj není nikterak složitý, čte se kniha lehce a svižně, navíc se nejedná o žádnou bichli. Kniha má příjemných necelých 280 stran, takže je to ideální odpočinkové čtení na jedno nebo dvě odpoledne.

Zasazení děje do Norska byl moc dobrý nápad. Příjemně to ozvláštnilo příběh, který jinak ničím zvláštní nebyl. Dalším plusem byl příběh z minulosti související s druhou světovou válkou – příběh Thomase a Marit. Tahle vedlejší dějová linka mě na celé knize bavila nejvíc a je škoda, že nedostala více prostoru.

Co se týká postav, hlavní hrdinka mě ničím nezaujala. Přišla mi jako taková ta typická hrdinka z romantických knížek, kterých je všude plno. Taky proto čtu romány jen výjimečně (například o Vánocích). Vedlejší postavy byly taky docela nevýrazné, abych pravdu řekla na většinu jmen si už ani nevzpomínám, a to jsem knihu dočetla před dvěma dny. Takže asi tolik k jejich nevýraznosti.

Co dodat závěrem? Jistě, jedná se o knihu, na kterou si po chvíli ani nevzpomenete, ale jako vánoční čtení Strom splněných přání určitě neurazí.

foxi_ii
15.01.2021 3 z 5

Strom splněných přání je romantický příběh, který je propletený historickou linkou, tehdy začínající války. Musím říct už teď, že ta mi příběh v knize trošku zachraňovala. Budu se tu opakovat, protože už u jedné knihy co tu mám jsem říkala, že zde najdeme klišé příběh, ale tady mi už na začátku, bylo líto jak je právě na tu onu knihu příběh i podobný. Jedná se o Kavárnu v Kodani.
A bohužel jsem pozorovala další podobnosti, né jen již zmíněný začátek.
Děj za mě byl docela předvídatelný a onen milý, se kterým má naše hlavní hrdinka najít štěstí, no.. zkrátka a dobře, jen jak se tu objevil, hned mi to bylo jasné, škoda. Protože si myslím, že by kniha nemusela být vůbec špatná a vlastně ani nechci tvrdit, že byla, ale nezaujala mě a znovu bych si ji nepřečetla, a kdyby mělo být pokračování, jako například právě u Kavárny, tak bych po něm už nesáhla.
Můžete si třeba myslet, ale tak co chceš po oddechově vyhlížející knize? Myslím si, že i ta romanťárna může být "prostě" více zajímavá. Je toho více a více, ale vše dopovím ve videu jako vždy. Nebojte už si před ten foťák sednu.
Tahle kniha ale určitě je pro láskomily, co se těchto příběhů nemohou nabažit.

LilianaFalcon
06.01.2021 3 z 5

Měla jsem trochu jiná očekávání.
Pátrání po minulosti mě v tomhle případě moc nebavilo, i když to rozuzlení stálo za to :-)

AnnaKreon
04.01.2021 3 z 5

Tuhle knihu jsem četla opět v rámci společného čtení a jsem za to moc ráda, protože mě to donutilo alespoň nějak vnímat, že budou Vánoce. Možná je to tím, že letos se mi vánoční nálady ani trochu nedostalo a tak jsem knihu četla přibližně 14 dní a byla jsem jedna z posledních, co ji přečetla.
~~~
V první řadě - kniha má naprosto krásnou hygge obálku a úplně mě uchvátila. Takže po grafické stránce se mi kniha opravdu moc líbí.
~~~
Hlavní hrdinkou je June, novinářka, která je po čerstvém rozchodu, ze kterého se ne a ne dostat a tak se její šéfová rozhodne ji poslat do Norska, aby napsala článek o Královně lesa - vánočním stromu, který Norsko každý rok vybírá jako dar Anglii za pomoc ve válce, a taky aby zapomněla na svého ex.
~~~
Jestli se jí povede napsat dobrý článek a taky zapomenou na svého bývalého musíte zjistit sami. Co vám ale řeknu já je, že jsem hlavní zápletku odhadla téměř okamžitě, což je škoda a proto bych knihu hodnotila dost průměrně.
~~~
Musím ale vyzdvihnout pár věcí. Zaprvé, vedlejší dějová linka. Příběh Thomase a Marit. Druhá světová válka. Romance. Dopisy, na které nikdy nebylo odepsáno. A naprosto skvělý závěr tohoto příběhu. Tohle se mi líbilo mnohem víc, než hlavní dějová linka. A zadruhé, prostředí. Osobně se chci do Skandinávie podívat už dost dlouho a tohle bylo tak krásné. Ty popisy lesů a samoty, to jsem si vážně moc užívala.
~~~
Celkově je tedy kniha lehce nadprůměrná a je to moc příjemná oddechovka na zimní čas.
~
*3,5/5

Ďumbierka
04.01.2021 4 z 5

Áno, už je veru po Vianociach a blížia sa posledné sviatky s nimi spojené, ale je to snáď dôvod, prečo už nesiahnuť po tejto knihe?
Určite nie :) .
Kniha je krásna a skrýva sa v nej krásny príbeh a ja som si tam našla čo to aj medzi riadkami a ku koncu som si aj poplakala a prišiel aj vďačný úsmev.
Mám na takéto knihy vždy čas a moja duša je vtedy šťastná, oddýchnutá - no čo už.
Romantika a pekné príbehy sa mi len tak nezunujú a čím som staršia, vyhľadávam ich viac ❤️.
Začiatok knihy mi však prišiel nejaký zrýchlený, dokonca hneď na začiatku výletu bol akčný Philip, vravím si - “Nie, nie, tak toto mi asi dobre nepôjde.”
Ach, ako som sa mýlila, ešteže som vytrvala. Bola to len chvíľočka a všetko sa zmenilo.
Tajomný a očarujúci pán Thomas a jeho príbeh prepojený s výletom novinárov a blogerov do Nórska, aby uvideli Kráľovnu lesa - tak sa volá strom, ktorí zotnú v Nórsku a plaví sa až do Londýna, aby sa tam pred Vianocami ozdobil a rozsietil na námestí.
Je to prejav vďaky Nórov, za to, že im Briti pomohli a poskytli útočisko aj ich kráľovi, počas druhej svetovej vojny.
Táto tradícia vznikla v roku 1947 a pokračuje dodnes...
Táto jemná historická vsuvka, ktorá sa ďalej rozvíja ma veľmi bavila a dodala príbehu aj to niečo viac.
A samozrejme, príbeh je aj o láske, nádeji, priateľstve a o nájdení seba samého, hoc, aj keď to niektorí zistia až po návrate z Nórska.
A Nórsko? Pre mňa čarovná krajina, kam by som sa raz veľmi rada pozrela a na pár týždňov skončila v nejakej chalúpke.
Ale tu som doma. A tú našu nádhernú krajinu milujem.
Nemáme tu síce fjordy, ale máme úžasné hory, krásne pramene a jazerá, lesy a čistý vzduch a tiež ten čarovný pokoj a ticho, mimo mesta.
Dej knihy sa odohráva pred Vianocami, v novembri a vôbec nebude vadiť, ak po knihe siahnete aj teraz.
Nie je to taká typická vianočná kniha, kde sa kupujú darčeky, ozdobujú stromčeky a kde sa pečie... :)
Smelo do toho. Ak ste romantické duše, podľa mňa budete spokojní / spokojné ❤️

narisa
04.01.2021 4 z 5

Příběh se mi celkem líbil. Havně ten z druhé světové války mě zaujal. Vadil mi jeden nejmenovaný reportér, to že hlavní hrdinka byla trochu natvrdlá a že tam toho bylo málo o Benovi. Ten se mi líbil moc. Takové pohodové čtení.

Ivuska.09
03.01.2021 4 z 5

Mně se příběh líbil. Bylo to klidné a milé, plné vánoční atmosféry a pohody. Nechybělo ani odhalování záhad spojených s válečnými událostmi, což bylo příjemným oživením "hygge atmosféry". A bavilo mě, že děj nakonec nebyl tak průhledný, jak se na první pohled zdálo.

ladyfromskye
03.01.2021 4 z 5

Lákavý název, anotace slibující vánoční a hygge pohodu a k tomu perfektní obálka. Jo, to zní jako něco, co si chcete o svátcích přečíst. Takže jsem neodolala ani já.
Bohužel, očekávání naplněna nebyla. Dějové linie, když se střetávaly, nepříjemně skřípaly, historie, která měla současnost jen podpořit, ji válcovala na plné čáře. Hlavní hrdinka si moc sympatií svým chováním nezískala. No a její "prozření" bylo, alespoň za mě, nereálné a úplně odtržené od všeho, co k tomu bylo napsáno předtím.
Na druhou stranu, popis Norska, jeho přírody a kuchyně, a sváteční atmosféra, ty se opravdu povedly. Že bych už měla plán na příští Vánoce?
Příběh ode mě dostává 3*, obálka Ondřeje Mikuleckého ke konečnému zúčtování přihazuje ještě jednu a jsou z toho nakonec pěkné 4*.

janyska13
30.12.2020 4 z 5

Hezká vánočně laděná kniha, ideální na čtení přes vánoční prázdniny, kdy každýmu leze salát i ušima. Začátek byl bohužel trochu pomalejší, po polovině knihy se děj více rozjel. Konec byl i trochu překvapující, romantickou linku jsem tedy tak nějak předpovídala. Rozhodně musím pochválit obálku, ta se Cosmopolisu opravdu moc povedla.
Kniha mi lehce připomínala Kavárnu v Kodani.

Libi.livres
30.12.2020 4 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala jak pro její hřejivou hygge obálku, tak i pro neméně zajímavý příběh, který sliboval lásku, cestování, dobroty ale i zápletku z minulosti prolínající se do současnosti.
Dohromady tedy musím říct, že hrdinové a vztahová linie nic velkolepého, ale co bylo senzační a určitě proto kniha stojí za přečtení, bylo překrásné prostředí Norska, popisované mňaminky a hlavně i příběh z minulosti a jeho postupné rozplétání až do nečekaného vyústění. Doporučuji jako lehký milý a odpočinkový hygge koktejl, který má od všeho něco a své nedostatky určitě vynahrazuje jinými svými plusy.
Více v mé recenzi - "Do Norska za Vánocemi, dobrotami a příběhem nejen minulým".

Arianne
29.12.2020 4 z 5

Milá, hřejivá jednohubka, ideální na zimu. Taková variace na Kavárnu v Kodani, akorát naopak a bez kavárny. Ze začátku mě trochu vyvedlo z míry, co se to děje už z kraje příběhu, ale postupně jsem si zvykla a četlo se mi jedna báseň.

Zomy
28.12.2020 3 z 5

Příběh je příjemný, skutečně hřejivý a hygge, jak slibuje obálka. Ale sama autorka to avizuje jako romantickou komedii a s tím nesouhlasím - chybí mi tam ta správná interakce ona a on, samotné romantiky je tam na můj vkus málo.

Knižní střípky
28.12.2020 3 z 5

Miluji severské země ať již v thrillerech, tak i v těchto hřejivých hygge příbězích. A tento příběh opravdu hřejivý byl a nebýt hlavní hrdinky, která mi nebyla úplně sympatická, respektive mi docela dost lezla na nervy, bych byla spokojená určitě více. Docela dost mi vadilo, že na to, jak byla zničená z rozchodu se Simonem, se jako mávnutím kouzelného proutku zamilovala na první dobrou v podstatě hned po příjezdu, no, ale budiž. Naštěstí se v knize vyskytovala i dějová linie z minulosti s velice zajímavým a poutavým příběhem, která můj celkový dojem z knihy nakonec vylepšila. Suma sumárum knihu ve finále hodnotím jako milý a pohodový příběh z atraktivního prostředí se zajímavou dějovou linií v minulosti, která alespoň v mých očích knihu zachránila.
Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

Medvědářka
28.12.2020 5 z 5

Nakladatelský dům GRADA a jejich Nakladatelství COSMOPOLIS vydali krásnou hygge knihu z prostředí norských fjordů, kde není o lásku ale i tajemství nouze.
Místy průhledný děj vás překvapí svým koncem. Už si myslíte, že víte vše a vychutnáváte si poslední stránky, když přijde jedno malé překvapení.
Kniha mi chvilkami připomínala Kavárnu v Kodani, ale opravdu jen maličko. Norsko a jeho nádhera se vás probouzí před očima a s tím i celý příběh. Není to přeslazené, i když to od knihy čekáte. Je to hřejivé. Máte zde i padoucha, u kterého doufáte, že se třeba změní a pak tu jsou postavy, které vás nakonec i příjemně překvapí.

JessieEx
28.12.2020 4 z 5

3,5*
Pro fanoušky Julie Caplin nebo třeba i Jenny Colgan a podobných nenáročných romantických příběhů je tohle velké doporučení. Já jsem udělala chybu v tom, že jsem četla příliš záhy po přečtení Kavárny v Kodani. Podobnost těchto dvou knížek je bohužel veliká. Ještě, že Strom nabízí zajímavou vedlejší linku z roku 1940.
Více v recenzi v záložkách :)

stesti.s.knihou
21.12.2020 2 z 5

Jedná se o vánoční romantický příběh (což je asi patrné na první dobrou). Hlavní hrdinkou je novinářka Jane, která je po rozchodu s partnerem emočně nevypořádaná a proto ji šéfová posílá do Norska, kde má Jane za úkol napsat reportáž o kácení vánočního stromu pro Anglii. V Norsku se Jane seznamuje s novými lidmi a, nečekaně, dochází k jejímu přerodu z vystrašené a smutné bývalky v silnou sebevědomou ženu, milostný vztah included.
A teď mé hodnocení. Já vám nevím, ale myslím si, že i romantický příběh se dá napsat dobře. Jasně, vždycky to bude tak trochu brak, ale i ten může být v jistých ohledech originální a vyvolávat ve čtenáři emoce. Což se téhle knížce vůbec nepovedlo... Zápletku a rozuzlení jsem odhadla do posledního detailu v polovině knihy, atmosféra Vánoc na mě vůbec nedýchla a o emocích se krom antipatiích s hlavní hrdinkou také nedá moc mluvit. Možná, že kdybych před měsícem nečetla Hotýlek na Islandu, nepřipadalo by mi to tak hrozně patetické a nudné, ale Strom splněných přání mi bohužel ve finále připadal jako chudý příbuzný Hotýlku.