Dcera Osvětimi

Dcera Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518327/bmid_dcera-osvetimi-m1y-518327.jpg 4 16 2

Silné memoáry Tovy Friedmanové, jedné z nejmladších přeživších z Osvětimi, sledují cestu jejího dětství během holokaustu, protkanou zážitky blízké smrti v židovském ghettu i v nacistickém pracovním a koncentračním táboře. Tova Friedmanová je jednou z nejmladších, kteří se z Osvětimi dostali živí. Přežila likvidaci židovského ghetta ve středním Polsku, kde pobývala jako batole, ve čtyřech letech ji s rodiči odeslali do nacistického pracovního tábora a v necelých šesti letech ji s matkou nahnali do přecpaného dobytčího vagónu a odeslali do Osvětimi II, rovněž známého jako vyhlazovací tábor Birkenau, zatímco jejího otce odtransportovali do Dachau. Během šestiměsíčního věznění v Birkenau byla Tova svědkem zvěrstev, na která nemůže nikdy zapomenout. Mnohokrát unikla smrti. Je jednou z hrstky Židů, kteří přežili odchod do plynové komory. V lednu 1945, kdy nacisté Birkenau opouštěli a v táboře řádila jejich vražedná komanda, se Tova s matkou ukryly mezi mrtvými. Po letech její memoáry odkrývají hrůzy války, o kterých má dnes málokdo ponětí.... celý text

Literatura světová Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: , Pangea
Originální název:

The Daughter of Auschwitz , 2022


více info...

Přidat komentář

sloncekhk
16.04.2024 5 z 5

Člověku se vážně nechce věřit, co všechno se dělo za zdmi koncentračních táborů, ale je to bohužel pravda. A smutné je, že další a další generace zapomínají.....

mary2019
12.11.2023 5 z 5

Nejprve chci poděkovat @Knihydobrovsky za tento recenzní výtisk a mít tak možnost ho recenzovat.

Musím se přiznat, že mi čtení zabralo dost času. Vůbec to nebylo tím, že by se četla ,, špatně ". Šlo o utřídění myšlenek. Už jsem četla víc knih s touto tématikou. Každá mě šokovala. Což je logické. Ale tahle mi přišla od těch předešlých v něčem jiná. Možná to je dobou, ve které vznikla. Nevím.

Je těžký hodnotit takové knihy. Co vlastně hodnotíme?

Pokaždé, když jsem knížku odložila, bála jsem se, co napíšu do recenze. Bála jsem se, že se nechám unést svými pocity a dojmy. To, co se v Osvětimi (a jinde) dělo, to víme, tušíme... Mám-li ale něco ke knize napsat, musím tedy sdělit své pocity ze získaných informací samotné hrdinky.

Je obdivuhodné, jak se o Tolu její matka postarala. Jak ji vedla. Učila.
O to víc mě zaskočilo, když se Tola rozhodla odcestovat v době, kdy ji matka nejvíce potřebovala. Těžko se vžít do situace, kterou jsem neprošla, ale já osobně bych to asi neudělala. Její smrt bych si vyčítala po zbytek života.
Nepochopila jsem toto rozhodnutí. Ne u někoho, kdo zažil Osvětim, hlad, zimu, strach... čekala bych větší skromnost.

To samé jsem cítila, když jsem četla o jejím otci. Také ho ,,opustila" když umíral.

Celá kniha je příšerná, ale konkrétně tyhle dvě situace mě rozplakaly.

Tyto knihy s touto tématikou by měl číst každý. Každý by měl vědět, co se dělo.
Jak se se Židy zacházelo.
Všechny knihy jsou šokující, děsivé, ale pravdivé. A to je důležité.

Možná časem tuto recenzi ještě doplním, pozemním. Až se z toho trochu otřepu a srovnám si myšlenky.


Autoři knihy

Tova Friedman
polská, 1938
Malcolm Brabant
anglická, 1965

Kniha Dcera Osvětimi je v

Právě čtených2x
Přečtených21x
Čtenářské výzvě7x
Knihotéce63x
Chystám se číst54x
Chci si koupit10x
dalších seznamech1x