Dary se přece nevracejí

Dary se přece nevracejí https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78017/dary-se-prece-nevraceji-78017.jpg 4 68 30

Podtitul: Příběh atypické pěstounské rodiny Působivé vyprávění o dvou dívkách ze sociálně slabé rodiny a jejich následné péči v rodině náhradní. Náhodné setkání s desetiletou zanedbanou dívkou přivedlo autorku do její rodiny. Matka zemřela, o Báru a o její, o osm let starší, mentálně postiženou sestru Kateřinu, se staral jejich otec, těžký alkoholik. Otřesné podmínky v rodině, kde dětem chyběly základní hygienické a stravovací návyky a citové zázemí se ani přes její roční výpomoc nepodařilo zlepšit. Snažila se dívky získat do své péče, což se jí nakonec, i přes obtížná jednání s jejich agresivním otcem, podařilo. Autorka popisuje velmi složitou a náročnou výchovu dívek - silně pasivní Kačky, která neuměla číst ani psát, a hyperaktivní, agresivní a nesoustředěné Báry. Musela čelit jejich zkratovému jednání ve stresových situacích. Přesto se snažila dát jim maximum lásky a pocit jistoty domova. Potýkala se s nedostatkem financí i nepříznivou reakcí lidí ze svého okolí, když se rozhodla vzít si děti do vlastní péče. Knihu provází ilustrace obou dívek.... celý text

buccaneerka
30.08.2016 4 z 5

Obdiv autorce a pěstounské mamince, která má takové srdce, že jí není lhostejný osud těch, kdo by jí mohli být vlastně úplně fuk (jako mnohým jiným).

VladkaBU
19.08.2016 5 z 5

... čtivý příběh, já bych se svou povahou už asi kapitulovala. Je to strašně těžký, podle toho, co autorka píše, vychovat holky a naučit je tomu základnímu, co pro nás je normální. Paní Lída má můj velký obdiv a přeju jí i holkám, ať se daří

IvanaB
10.08.2016 5 z 5

Z některých knížek mám bolení srdce a slzy v očí, a tohle je jedna z nich.

Gabika9
11.07.2016 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, stejně jako její druhý díl. Byl to pro mě přínos, získala jsem úplně jiný pohled na rodičovství a pěstounskou péči. Taková jiná kniha o tom jak láska nezná meze.

MartulkaS
05.12.2015 2 z 5

Zajímavá kniha z prostředí skutečné pěstounské rodiny. Na knížce mi vadilo, že se neustále opakovala stejná slova dokola, jinak určitě stojí za to si ji přečíst.

MichelleS
07.11.2015 3 z 5

Knížka je trochu chaotická a plno věcí se opakuje pořád dokola. Přesto, pokud pomůže komukoli v podobné situaci ve chvílích nejistoty a pochybností, má smysl. Jsem ráda, že jsem ji otevřela, má co nabídnout i "normálním" rodičům.

amysa
02.06.2015 4 z 5

Jsem ráda, že jsem měla možnost nahlédnout do skutečného života pěstounské rodiny a autorce tímto děkuji nejen za to, že ji pro nás sepsala, ale především za to, že se těchto dvou slečen ujala... Věřím, že se jim poté, co společně zabojovaly proti nepříznivému osudu, konečně podaří užívat si jen samé příjemné věci, milé starosti a radostné chvilky, zkrátka, že se budou mít jako v pohádce:-)
Držím všem moc palce a pokud se někdy objeví nějaké pokračování, moc ráda si ho přečtu:-)

Enmea
21.09.2014 5 z 5

Autorku znám osobně :-). I obě holky :-). Krásné, že?

Matematicka
26.10.2012 5 z 5

Zcela autentické a otevřené vyprávění o strastech i radostech života s "cizími" dětmi. Díky za ně! O pěstounské péči do budoucna uvažuji a tato kniha mi poskytla reálný vhled do toho, co mohou zažívat ti, kdo do ní šli - a to na obou stranách - jak maminka, tak její holky. Díky za tuto otevřenou výpověď, která neskrývá ani radosti, ani problémy, s kterými se setkala autorka i její dcery ve společném životě. Je to odvaha přijmout nějaký dar se vším všudy a přijmout člověka, který už má svůj osobní příběh, je (jak jsem se dozvěděla z knihy) velké dobrodružství. Do dalšího života jim přeji vše dobré! Já mám své vlastní dvě holky, takže prožíváme trochu jiné strasti a radosti, ale problémy jsou v lecčems podobné...

akina
14.02.2012 4 z 5

Ačkoliv se jedná vlastně jen o popis skutečných situací, tak nějak vás vtáhne do děje a prožíváte s autorkou všechny problémy spojené s péčí o cizí děti. Na začátku jsem si říkala, že to není kniha pro mě, když mám své děti a toto jsem nikdy nezažila, ale nakonec musím konstatovat, že se mi kniha líbila a spoustu věcí zažívám i s vlastními dětmi.