Vetřelci vs. Predátor 1

Na planetě Rjuši se zabydlují osadníci a netuší, že lidstvo není jediné, kdo si na tuhle planetu dělá nárok. Nelítostní lovci Predátoři ji využívají ke svému vražednému rituálu – zamořují planetu vetřelčími vejci, aby ji pak mohli využívat k naplnění svého smyslu života. K lovu. Jenže Predátoři netuší, že na planetě na ně čeká větší sousto, než dokáží spolknout. Pokud mají Vetřelce porazit, možná budou potřebovat pomoc těch, které dosud považovali pouze za dobrý zdroj trofejí – lidí. Dříve než přišla filmová série, dříve než se objevily počítačové hry, před tím vším tu byla komiksová řada. Ta proti sobě jako první postavila dvě nejslavnější filmová monstra a rozjela epickou ságu, táhnoucí se přes celou galaxii. V úvodním příběhu Vetřelci vs. Predátor se dostanete na planetu Rjuši, kterou se rozhodlo lidstvo kolonizovat… jen aby zjistilo, že už tu planetu osídlil někdo před nimi a vypustil tu nepříliš přátelská zvířátka, na kterých testuje své bojové umění. Na to pak navazuje Válka, další komiksový epos, který popisuje život Predátorů z pohledu někoho, kdo se s nimi rozhodl žít. Tyto dva příběhy zabírají větší část téměř pětisetstránkové knihy. Zbytek se pak skládá z povídek. V Času krve se seznámíme se smrtícími predátorskými tradicemi, v Souboji se zase vydáme na opuštěnou planetu s vojenskou jednotkou a dozvíme se, že odpovídat na volání o pomoc se vždycky nevyplácí; Věčný se odehrává v Japonsku budoucnosti a ukazuje, že i Predátoři se mohou stát předmětem lovu; Stará tajemství odhalí tajemství svatých; a Síť ukáže, co se stane, když někoho ovládne pomsta. Takže ještě jednou – vítejte ve válečné zóně. Roku 1980 dostalo nakladatelství Dark Horse nápad. Když už mají Vetřelce a když už mají Predátora, proč to nespojit a nepostavit je proti sobě? Koneckonců, co může být pro fanatické vesmírné lovce lepším cílem než zabijácká mimozemská rasa? Na startu série se podíleli malíři Chris Warner (kterého už známe z komiksu Predátor: Betonová džungle) a Phil Norwood, jenž se věnuje především režii filmových triků (Ghost Rider, Kačer Howard) a kreslí storyboardy (kupříkladu k Avataru). Příběh má na svědomí scenárista Randy Stradley, který nejen pro Dark Horse píše, ale je i jeho viceprezidentem. Většinou se sice soustřeďuje hlavně na svět Star Wars (je tvůrcem velmi úspěšného Crimson Empire), ale napsal si i nějaké ty Predátory a položil základy k vetřelcopredátorské řadě. Později se k němu přidali i další. Kupříkladu Ian Edginton, anglický scenárista z magazínu 2000 AD (Stickleback, Red Seas, Leviathan, Stone Island). Ten tu má dva příběhy, ale pracoval i na jiných filmových řadách (Terminátor, Predátor, Vetřelci), a pro jiná nakladatelství psal kupříkladu komiksy ze světa Warhammeru, Witchblade, Stormwatch, Sojourn a další. A ještě jedno slavné jméno se v tomhle komiksu objevuje. Alex Maleev, bulharský tvůrce, pro kterého byli Vetřelci vs. Predátor jednou z prvních amerických zakázek – a od té doby je z něj hvězda, jejíž podpis zdobí takové komiksy jako Sam and Twitch, Hellboy, Daredevil či The Crow: Dead Time a Flesh and Blood....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26426/big_vetrelci-vs-predator-Kog-26426.jpg 4.360

Dark Horse Omnibus

Horory, Komiksy, Sci-fi

Vydáno: , BB art, Crew

Aliens vs. Predator - Omnibus Volume 1, 1990

Kniha Vetřelci vs. Predátor 1

Plague

(+ SPOILER) auuííííí. aauuuuuííííí. AAAUUUUÍÍÍÍÍÍÍ. To bylo slastné zakníkání, kdyby to nebylo poznat. Dlouho na AvP sedal prach. Pořád jsem si říkal, že až ten pravý čas přijde, tak prostě přijde.
Příběhy jsou parádní. Vetřelci kosí a kokonují jednoho nebožáka za druhým a nedělají rozdíl mezi tím, jestli se cítí jako chlap, ženská, to, ono, okurka, křeslo nebo nosoroh. Zlatý časy ...... v týhle na hlavu postavený době by vetřelci nakoukli do lidský kolonie a po sérii protestů vygumovaných menšin, které by požadovaly stejné zacházení jako ostatní, by zalezli zpátky do vajec, ze kterých vylezly. Samozřejmě po týdenní karanténě, třech dávkách nebo negativním PCR.
Zpátky k AvP. Příběhy jsou plné akce, krve, umírajících hrdinů, umírajících poserů ..... umírá tam kdekdo a vypisovat to by bylo na dlouho. Koho nestihnou dostat vetřelci, toho si podají lovci – predátoři. Charakter zde není důležitý, zato velikost kanónu ano! Seš fajn kluk a nemáš se čím pořádným ohánět, sorry bejby, do mlejnku s tebou!!
Základem pro všechny příběhy je jednoduchá rovnice. Lovci loví vetřelce a my jsme jako komparz z filmu statečné srdce, který zabloudil doprostřed klonových válek. No a nebyli bychom to my lidi, kdybychom z toho nechtěli vyrazit nějaký prachy. Některé příběhy mají hlubší myšlenku, jiné zase hlubší jámu na mrtvoly. Bavit se ale budete od začátku do konce.
doporučuji

Luigi1
07.05.2020

Je to jedno z nejlepšich děl.jsem rád,že se vyvrbilo a potěšilo mě .

ShamanElder
06.03.2020

Nikdy jsem nepochopil, proč se lidem nelíbily oba filmy s tohoto žánrku. Že by kvůli tomu, že tam umíraj těhotné ženy? No a co? Přece se Vetřelci nebudou chovat jako kokoti a vynechávat kojence a těhule. V této knize to není jináč. Prostě jízda, strach, uspokojení, smrt, krev a řev. Dokonce je tu jistý feminismus. Mačiko Nogučiová tomu zde vládne. Vetřelci se tředou strachem. Tohle je dobrá sbírka pro milovnáky této ságy. Vřele doporučuji.

eraserhead
09.07.2019

Negativem omnibusu je, že i když některé kratší, většinou příběhy omílají pořád to samé. Jen tu a tam, u těch delších, tvůrci přijdou s nějakou zajímavou zápletkou. Hned první, titulní, příběh VETŘELCI VS PREDÁTOR mají naprosto úžasně vymyšlený začátek, fakt parádní sociálně-filosofický úvod nejen k příběhu, ale vlastně k celé značce AvP. Přesto je to však jen jakoby pouhý další díl Vetřelce, tentokrát i s Predátory. Z toho příběhu pak přímo či nepřímo vychází několik dalších příběhů (zajímavě akční VÁLKA nebo nápaditá a jen z jedné mikrolinie původního příběhu vykvetla i díky prosté černobílé kresbě zajímavá SÍŤ). Nejvíce mě zaujal nápaditý a až horrorově temný příběh VĚČNÝ. Opravdu netypické a nejvíce vybočující z klasického kánonu AvP příběhů v tomto omnibusu. Co se mi naopak nelíbilo, bylo ztvárnění vetřelců v příběhu VÁLKA, zde touha po vlastní invenci a změně u tvůrců šlápla fakt vedle. Jejich Vetřelci jsou jedním slovem hnusní.

gaspoda
08.05.2018

po alienech a predatorech se mi po dlouuuuhe době dostali do ruky AvéPéčka.Byla obava že se nezačtu. Po 5stranách se obava rozplynula jako ranní mlha. povídky nešly odložit dokud se nestali přečtenými. Na většíne se podílel stejný scénarista a je to videt povidky jsou vzajemně provázany tak z toho vzniká paradní cca 450str.kniha.
Ps:"drazí predátoři a vetřelci" proč nechavate přežít jen ženský WTF snad fšicni nea?!

LordSnape
31.07.2016

Z celé trojice Aliens, Predator a AVP to měl Stradley jako scénárista asi nejhorší, protože obě monstra se ve filmu nikdy původně nesetkala. Musel proto přijít s vlastními náměty, postavami a proč se vůbec potkali. Z dnešního pohledu musím říci, že to byl naprosto super tah použít Vetřelce jako kořist pro lovecké výpravy Predátorů. Do toho je umístit na novou kolonii, kde jde hlavně o pastevectví, prachy a následně i o přežití. Užíval jsem si to. Místy jsou to prostě výborně nakreslená jatka, protože člověk nikdy neví, kdo nebo co se objeví příště a koho pošlou na věčnost. Povídky, kde se odhaluje hierarchie klanu predátorů, jejich způsob života a lovecký kodex, kam se vbloudila i Mačiko, mě také bavily. Anebo zápletka s týpkem, který loví lovce, aby mohl žít věčně... Parádní příběhy a skvělé spojení toho nejlepšího z obou světů do jednoho velikého univerza.

yaoiyuri
28.06.2016

Epická řežba, která obsahuje jedny z nejlepších AVP komiksů (mám na mysli především ty delší příběhy – Vetřelci vs. Predátor, Válka a Věčný). Většinu příběhů nějakým způsobem propojují události na planetě Ryushi, kde se odehrál první a nejslavnější komiksový střet těchto monster.
Jen mě mrzí, že komiksy neobsahují scény z pohledu predátorů, jak to známe z knižních přepisů (které u nás paradoxně vyšly mnohem dříve než jejich komiksové předlohy). Nemohl tak například plně vyniknout charakter Zlomeného klu a jeho vztah s Machiko a ani jsme nemohli tak dobře porozumět predátořímu způsobu myšlení a jejich loveckým rituálům.

martinstefko
02.02.2016

Vzhledem k celkové kvalitě omnibusů s vetřelci a predátory musím uznat, že tohle je rozhodně jeden z těch lepších kusů, kde převažují dobré příběhy nad těmi špatnými nebo prostě jen výplňovými.