Dámský gambit

Dámský gambit https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475946/bmid_damsky-gambit-Iz2-475946.jpeg 4 560 147

Beth Harmonová se v osmi letech dostane do sirotčince. Není to harmonické prostředí, a malá Beth si najde dvě cesty k úniku: malé zelené pilulky, které děti dostávají „na uklidnění“, a ŠACHY. Hra, s níž ji seznámí údržbář ve sklepě sirotčince, ji pohltí, a během několika let se ukáže, že Beth není jen „na holku dost dobrá“ – je prostě dobrá. Totiž nejlepší. V Americe rozhodně. Ale cestou na světový vrchol musí Beth překonat nejen nedůvěru okolí, ale i vlastní démony závislosti. Strhující příběh Waltera Tevise o dospívání, šachách, feminismu a nebezpečných návycích vzbudil senzaci svým televizním zpracováním na Netflixu v r. 2020. Přesvědčte se, že knižní předloha vás pohltí úplně stejně.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Queen's Gambit , 1983

los
19.03.2023 2 z 5

oddechovka, naprosto nevěrohodný a pohádkově vystavěný příběh, nicméně velmi velmi čtivý; nedivím se, že byl podle knihy natočen film, jak je uvedeno i na jejím obalu; jednoduché lineární vyprávění, žádná složitá psychologie, téměř nerozvité věty prosté popisu okolí; příběh o geniální outsiderce, která ke štěstí přišla díky své zázračné schopnosti porazit v šachu i ruské velmistry; popis šachových partií by těžko vystačil na obsáhlejší román, proto se Beth během stoupání na hráčský Everest (čímž si vydělává, protože žádné zaměstnání, resp. jinou kvalifikaci nemá) zázračně vypořádá i se svými závislostmi na lécích a na alkoholu a s depresemi; pohádka je náležité výchovná, neboť se jí to podaří v rekordním čase díky cvičení a zdravé stravě, a také genderově a rasově korektní

nejvíc mne zajímaly právě šachy a uvítal bych, kdyby v knize byla otištěna rozestavení figur alespoň těch důležitějších šachových partií

jako oddechovka dobré čtení

Šárka.Šála
15.03.2023 5 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Od začátku jsem byla příběhem nadšená a tato kniha se jistě dostane do žebříčku mých nejoblíbenějších knih.

JanKn0t
09.03.2023 5 z 5

Šachové reálie a příběh o Popelce, do které cpali v sirotčinci sedativa, tak z plesu místo v kočáře ujížděla na barbiturátech. Prostě kniha mě šitá na tělo. A věřím, že s Beth se snadno ztotožní milióny dalších, a tak prožít tenhle příběh, jak v knižní, tak i v seriálové podobě dokážou prostě všichni. Pochopitelně nebýt filmového zpracování, věděli by o tom pouze nemnozí.

Lujda8752
27.02.2023 5 z 5

Šachy nehraju, ani trošku jim nerozumím a trochu jsem v začátku váhala zda tato kniha bude dobrá volba. Nakonec jsem se přece jen odhodlala knihu si přečíst a dobře jsem udělala. Krásný příběh dívky, která se nevzdala svých cílů a nenechala se společností přesvědčit že na to nemá nebo dokonce, že to pro ŽENU není vhodné a že je něco méně než MUŽ!!!! Už jsem viděla i seriál na Netflix, ale kniha je prostě kniha :-) Doporučuji

hlina
19.02.2023 4 z 5

Knížka mě vtáhla jako už dlouho žádná. O šachách něco málo vím, protože je hrají syn a manžel, já je neumím. Šachové partie jsou popisovány docela podrobně. Přesto jsem se nenudila. Právě naopak. O šachy v tomto příběhu až tak moc nejde, jde o osůbku, která je už odmala na vše sama. Je až neuvěřitelné, jakou má v sobě vůli.

tereza5050
17.02.2023 5 z 5

V první řadě jsem viděla seriál a nemohla jsem odolat a koupit si knížku. Díky hlavní postavě jsem se naučila i šachy ️ miluji to prostředí i boj hlavní hrdinky s životem a sama se sebou.

smazenaryba
29.01.2023 3 z 5

Viac menej klasický príbeh o vzostupe a páde. Ten šach ma na tom popravde veľmi nebavil. Kostra príbehu je veľmi jednoduchá, priamočiara a koniec nijaký. Čo ma však bavilo, bola tá psychológia za tým, inak, všetky ostatné veci, s ktorými sa hráči musia vyrovnať, či sa ich vzdať, aby mohli vyhrávať, bez ohľadu na to, akí sú v hre zdatní.

Plysolida
28.01.2023 5 z 5

absolutně skvělá knížka, šachům vůbec nerozumím, ale nemohla jsem přestat číst a fandit Beth vyhrávat ;) Seriál na Netflixu jsem ještě neviděla a nechám si ho na dlouhé večery...

veriszv
27.01.2023 5 z 5

Do Dámského gambitu jsem se pustila až potom, co trochu opadlo všeobecné nadšení.
Dělám to tak skoro vždycky, ale tady jsem zároveň pořád trochu nemohla uvěřit, že mě to fakt bude bavit.
A bavilo.
Moc.
Poslouchala jsem jako audio, které načetla Jana Plodková a její hlas mi do příběhu skvěle seděl. Tentokrát jsem opravdu ocenila i hudební podkres a předěly a zkrátka celé audio zpracování bylo na jedničku.
Seděly mi postavy, tempo příběhu i jazyk. A pořád nechápu, jak to Walter Tevis udělal, ale bavilo mě číst o tazích v šachové partii!

Marekh
24.01.2023 4 z 5

Od autora jsem už četl knihu MUŽ, KTERÝ SPADL NA ZEMI a ZPĚV DROZDA. Tyto knihy se mi líbily. O knize DÁMSKÝ GAMBIT jsem už nějaký čas uvažoval a konečně jsem se pustil do četby. Tato kniha se mi líbila o něco méně než předchozí uvedené knihy, přesto hodnotím knihu pozitivně a časem si přečtu další autorovu knihu.

Jedná se snad o můj druhý přečtený román pojednávající o šachách. První kniha se jmenovala LUŽINOVA OBRANA, kterou napsal Vladimir Nabokov. Kniha se mi líbila.

V románu Dámský gambit sledujeme hlavní hrdinku BETH od jejího dětství až do věku 20 let. Dočteme se o jejích začátcích až po různé šachové turnaje, kterých se zúčastnila v USA, ve Francii nebo v Rusku. Je to jedna z nejlepších hráček šachu v USA. Beth mě někdy štvala svým přístupem k životu (užívání alkoholu, tabletek), z druhé strany jsem se v některých okamžicích dokázal do ní vcítit, poněvadž jsem chápal její pohnutky, které k tomu vedly.

Tevis je nepochybně skvělý vypravěč, ale možná by nebylo na škodu, pokud by autor u některých významných šachových turnajů načrtnul schéma hry pro lepší čtenářovu představivost. Je složité si představit různé tahy figurkami a různé šachové operace, které popisuje. Z tohoto pohledu bude asi pro mě lepší seriál na Netflixu, kde tyto popisované scény budou pro mě přehlednější a pochopitelnější.

Z románu jsem se dozvěděl nové informace o účasti hráčů na těchto hrách a další informace spojené s touto hrou. Obdivuji šachové mistry, kteří musí několik tahů dopředu si promyslet, jak budou postupovat. Tato hra určitě není pro každého. :)

Šachy jsou specifická hra a je vidět, že autor má o této hře hodně informací nastudovaných a také autorovi pomohli s knihou vynikající hráči šachu.

V dětství jsem občas hrál šachy, znám jejich pravidla, ale většinou jsem měl v oblibě jiné hry, jako např. Člověče, nezlob se! Dámu aj. Šachy hrál někdy se mnou děda, vysvětloval jsem mu pravidla, ale po těch letech mám pocit, že pořád pletl pravidla hry. Většinou se mnou nikdo šachy hrát nechtěl, a pokud jsem už někoho z rodiny přemluvil, tak to byly výjimečné okamžiky.

Bylo by fajn, pokud by se v samotném závěru knihy nacházely názvy figurek a jejich možné tahy. Jednoduše řečeno nějaké přehledné shrnutí na pár stránek.

Obálka knihy je pěkná. Přední a zadní předsádka knihy je tvořená šachovou plochou. Na počátku knihy se nachází POZNÁMKA AUTORA.

Knižní střípky
24.01.2023 5 z 5

Beth je hrdinka, na kterou se nezapomíná. Tak moc jsem jí fandila, tak moc mě bolely pasáže, kdy si čtenář uvědomí, že ta holka již od útlého dětství bojuje s různými druhy závislostí a není nikdo, kdo by jí pomohl, plácá se v tom sama, protože je sama...

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

vandalindakova
22.01.2023 5 z 5

Nějakou dobu jsem měla zálusk hlavně na seriálové zpracování na Netflixu, ale stejně jsem si to chtěla nejdřív přečíst než na to kouknu. Knížku jsem si pořídila na Světě knihy. Podle ohlasů jsem čekala super čtení, a to jsem taky dostala!
Sledujeme přímým stylem napsaný příběh Beth, která v osmi letech přichází o matku a musí vyrůstat v sirotčinci. Beth je zvláštní dívka, která příliš nikam nezapadá. Aby se nějak vyrovnala se svými problémy, tak se chce naučit hrát šachy, ve kterých je velmi dobrá, a bere zklidňující léky.

V knize se střetává problematika závislosti, kterou rozvíjí samotný sirotčinec, ve kterém dávali dětem léky na zklidnění (wow), mixuje se to s alkoholismem a pohledem do toho, jak to ovlivňuje chování, osobnost, fungování člověka, a jak je těžké se z toho vyhrabat. Dále se zde naťukává nerovnoprávnost žen x mužů, což jde vidět v rámci hraní šachů, které v té době hráli převážně muži.

Šachy jsou v knize zakomponovány hodně a celkem i podrobně. Vidíme tu některé popsané partie, názvy partií a strategií, historii šachu apod. Já osobně jsem si to užívala, protože jsem šachy jako malá hrála.

Kapitoly byly docela dlouhé, ale já se od knihy nechtěla odtrhnout, takže tu mi to ani tolik nevadilo.

Seriál na Netflixu je ztvárněn podle knihy hodně dobře. Bylo tam pár momentů, kdy jsem si říkala: ,,a kde tohle vzali?”, ale jinak fakt povedený seriál!

Luciiis
13.01.2023 4 z 5

Prestoze pravidla sachu znam jen okrajove a v knize se hra a jeji taktika probira celkem zevrubne, vubec jsem se nenudila.
Hlavni hrdinka je sympaticka a uveritelna, az jsem si dvakrat overovala, ze se jedna opravdu o fikci.
Pribeh neni zbytecne natazeny, hezky plyne a rozehrane partie nuti doposlouchat na jeden zatah.
Doporucuji!

Shaxx
06.01.2023 3 z 5

Spadám do té většiny, která jako první viděla seriál (ten se mi líbil velmi) a potom jsem si šla přečíst knihu. Oceňuju, že seriál je téměř přesný (až na drobné, nepodstatné odchylky) jako knižní předloha a každá scéna se mi hned vybavila před očima. Každopádně tady budu muset dát přednost seriálovému zpracování, protože na rozdíl od předlohy dokázal skvěle vykreslit celkovou atmosféru, lépe zobrazit postupný pád Beth do temnoty alkoholového a práškového opojení po smrti adoptivní matky a parádně vykreslil dramatické šachové souboje. Knižní Beth neměla takový náboj, o který se v seriálu svým perfektním výkonem postarala Anya Taylor-Joy. Takže tady výjimečně radím - mrkněte se raději na seriál.

knihveru
28.12.2022 5 z 5

Viděla jsem napřed seriál, který se mi líbil, proto jsem sáhla i po knize. Ta je rovněž skvělá. Člověk má nakonec pocit, že se musí na nějaký šachový zápas sám podívat! Kniha je stručnější než seriál, ale je tam vše.

kalinkacz
26.12.2022 5 z 5

Dámský gambit byl boží! Opravdu!
První jsem tedy zkoukla stejnojmenný seriál, zamilovala se a pustila se do knihy a ta byla snad ještě lepší.
Šachy, závislost, dětský domov, vztahy… To vše v příběhu najdete a mnohem více.
Hlavní hrdinka je svá a jedinečná! Nikdy na ni nezapomenu.
Ať už zvolíte knihu, seriál nebo obojí - neuděláte chybu.

malýčtenář
11.12.2022 5 z 5

I když šachy vůbec neumím, kniha mě velmi zaujala a velmi dobře se četla. Sice popisy tahů byly pro mne pojmy absolutně neznámé , ale nic to neubralo na čtivosti. Vřele doporučuji.

digdag
06.12.2022 5 z 5

Zpravidla si dávám pozor, abych nejprve přečetl předlohu a až po ní viděl její filmové zpracování. Rád si totiž představuji hlavní postavy, nejprve v hrubých konturách, později, jak je poznávám, se stále více detaily. U Dámského gambitu mě o tohle všechno okradl seriál, který mě k předloze ale dovedl. Byť jsem si proto k Beth i dalším postavám hned od začátku přiřazoval tváře herců, ve finále mi to nevadilo. U každé stránky jsem cítil podobné napětí, jako při sledování seriálu.

VeruMalfoy
12.11.2022 5 z 5

Šachy vůbec neumím, i když jsem je v dětství hrávala s dědou, ale už jsem vše úspěšně zapomněla. Knížku jsem si i tak úplně užila. Veškeré popisy turnajů jsou podány velice věrohodně a samotný příběh se mi moc líbí. Knihu jsem doslova hltala.

HerrPilot
28.10.2022 3 z 5

Ke knize jsem se dostal skrze šachy (nikoliv jako hráč) a jelikož příběh jede tempem Pendolina s nadopovaným strojvůdcem, poměrně rychle jsem ji i dočetl.
Co jsem si odnesl jsou krásné popisy šachových partií (nemyslím teď technickou stránku věci), horečnaté popisy geniality i lásky ke hře, která vždy musí končit masakrem. Tyhle věci si budu ještě chvíli pamatovat.
Co bylo horší je samotná hrdinka, jejíž osobnost mi přišla stejně rozvinutá jako osobnost žehlícího prkna. Její závislost je zmiňována prakticky na každé stránce, ale na me to nepůsobilo nějak strašlivým dojmem, jak to asi působit mělo. Autor zkrátka drží svou Beth pěkně v teploučku a bezpečí, nic moc se jí nikdy nestane, případně vyvázne velice rychle...

Text je opravdu rychlý, občas jsem se přistihl při přání, aby autor u něčeho postál, něco (mimo partie) popsal... Místo toho marnil čas a místo na sexuální život mladé hráčky (prstění osmi a dvanáctileté holky... jako fakt, Walte? Nebylo by už rovnou lepší popsat sex bílého pěšce a jezdce s dámou? Vprostřed šachovnice a pěkně zvrhle před zraky všech ostatních figur??)

Celkově si myslím, že se jedná o čistě spotřební věc ve které jsem nenašel nějaký smysl pro naléhavost – hrdinka je autorem dobře chráněna a prakticky od počátku je jasné, že na tu nejvyšší pozici dosáhne (větší naléhavost a smysl pro nejistotu jsem například našel v Preusslerově Čarodějově učni). 3* dávám za čtivost a šachy.

P.S. Výjimečně se vydařila i seriálová obálka, které spolu s filmovými jinak moc nemusím.