Čtyři kapitáni - Velitelé fregat

Širé a zrádné jsou prostory Tichého oceánu. Jeho tajemné, neprobádané vodní dálky k sobě odedávna vábily mořeplavce všech zemí. První smělí námořníci se vydávali na dlouhé plavby, aby neznámé vody prozkoumali. Postupně lidé objevovali nové a nové země. Někteří hrdinové utonuli, jiní zahynuly v bojích a jen někteří zemřeli ve své vlasti. Svět ale nikdy nezapomene na čtyři odvážné kapitány: Jamese Cooka, Jeana La Perkuse, Ivana Kruzenšterna a Dumonta d´Urville…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/201030/big_ctyri-kapitani-XVw-201030.jpg 4.3118
Dobrodružné, Literatura naučná, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Naše vojsko

Voditěli fregatov, 1947

Kniha Čtyři kapitáni - Velitelé fregat

Adapa

Poprvé jsem knížku četl někdy před cca třiceti lety jako malý kluk, poprvé jsem se tehdy setkal hlavně s Jamesem Cookem, který mě nadchl, snad protože jím knížka začínala. Postupem let jsem ostatní tři kapitány zapomněl. Po mnoha letech jsem na knížku narazil v antikvariátu a z nostalgie jsem si ji koupil a znovu přečetl.
Nyní s odstupem mnoha let už klukovské nadšení pominulo, všechny čtyři kapitány dobře znám hlavně díky wikipedii, ale i díky jiným knihám. Dobře se to četlo, během pár hodin jsem se přenesl do 18. a 19. století do Tichomoří.
Kéž by i dnešní kluci mohli prožívat tu vůni dálek, kterou jsem tam kdysi měl já.
Rozhodně doporučuji.

kilometr

Vzhůru na palubu dálky volají,tvým domovem bude oceán!!Hezké čtení o mořeplavcích.60%.

minirock
13.10.2020

Kniha se čte dobře a koho baví tyhle příběhy o dalekých plavbách a objevování nových zemí, přijde si na své. Všechny čtyři kapitoly jsou zajímavé, nejpoutavější se mi zdál příběh kapitána Cooka. Ale ani Kruzenšternova a La Pérousova výprava do zámoří není nezajímavá. I když je kniha určena především mladším čtenářům i ti starší se neubrání obdivu co byli lidé před staletími ochotni podstoupit aby objevili nový kontinent nebo jenom ostrov v obrovském oceánu na té naši planetce.

Marekh
24.08.2020

Knihu jsem četl v minulosti a kniha se mi líbila. Obdivoval jsem cestovatele, jak plují po moři a vydávají se vstříc novým dobrodružstvím. :)

Majrek
13.04.2020

Velmi čtivá knížka, od které je těžké se odpoutat - čte se velice lehce a člověk má pocit, jako by sám objevoval neznámé země... Z pochopitelných důvodů se autor nemohl věnovat detailnímu popisu jednotlivých výprav - zde bych pro zájemce doporučil monografie od Petera Aughtona "Endeavour" a "Na palubě Resolution", popisující první dvě Cookovy plavby.

jprst
30.06.2019

Tuto knihu jsem četl už hodně dávno, takže hodnotím spíše podle reakce vnoučat, která neměla ke knize žádné připomínky, což ve většině případů znamená, že se jim kniha líbila.

frantisek8863
28.12.2018

Trochu jsem s touto knihou v dětství zápasil, ale jak píše Midudedi, jakmile se člověk chytne a začte se, tak je kniha zajímavá. Osobně se mi z cestovatelů nejvíce líbil příběh kapitána J. Cooka.

Midudedi
19.08.2018

Pokud knihu namátkou otevřete a přečtete krátký úryvek, jazyk Vám nejspíš přijde fádní a kniha spíš popisná, než napínavá.
Pokud se ale začtete, zjistíte, že i přes uvedené je kniha velmi zajímavá a čtivá. Kdyby mi takhle někdo jako klukovi podal celý dějepis, to by bylo.