Coffee stories (alebo Deň ako každý iný)

Coffee stories (alebo Deň ako každý iný) https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48227/coffee-stories-alebo-den-ako-kazdy-iny-48227.jpg 1 2 2

Zadnú stranu obálky knihy neradno nikdy podceňovať, pri troške šťastia sa z nej čitateľ dozvie, čo ho čaká. Pri Coffee stories je to nádej, že sa nebude nudiť. Veta o tom, že „od čias psích Mitanových dní som nečítal nič tak ľahko vážne, pritom s ťažkým dopadom, bez toho, aby to pôsobilo ťažkopádne“, podpísaná literátom Danielom Hevierom, je dostatočným odporúčaním, aj keby ju napísal Hevier sám. A novinársky – lebo Sibyla je novinár – korektné zverejnenie aj opačného názoru (Ábel Kŕč, autorov nemý bratranec: „Škoda reči.“) čitateľovu nedočkavosť ešte znásobí. Odmena sa dostaví. Keď v úvode Sibyla uvádza citát z knihy J. D. Salingera Deväť poviedok (s dievčatkom menom Sybil z textu Deň ako stvorený pre banánové rybky), nejde len o dva fóry, viažuce sa k autorovmu menu a podtitulu jeho knihy. Príjemná salingerovská atmosféra je prítomná vo všetkých poviedkach. Je ich, samozrejme, deväť. Sme.sk (Tomáš Prokopčák, Alexander Balogh) ... celý text

Shindo
11.04.2020 1 z 5

Knihu hodnotím až s nejakým tým odstupom času a medzičasom som si načítal tvorbu autorov ako Salinger alebo Bukowski, porovnávať Sibylu so Salingerom mi nepríde úplne namieste.

Poviedky mi prišli dosť nevyvážené. Niektoré trafili do čierneho, niektoré mi prišli úplne náhodné, iné zasa totálne bez pointy (hoci aj pri čítaní niektorých diel od Salingera som mal pocit, že vôbec neviem o čom autor píše). Narozdiel od pánov z anotácie, ktorí sa pri čítaní knihy bavili (alebo im zaplatili za pozitívnu recenziu?) som sa ja v lepšom prípade zmohol na sarkastický úsmev.

Pavel Sibyla
slovenská, 1978
2009  70%Niečo o orchideách
2009  20%Coffee stories (alebo Deň ako každý iný)