Co já vím? Autobiografie Miloše Formana

Co já vím? Autobiografie Miloše Formana https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228322/bmid_co-ja-vim-autobiografie-milose-form-jgu-228322.jpg 5 148 25

Třetí, doplněné vydání slavné autobiografie našeho nejúspěšnějšího filmového režiséra. Obě předchozí vydání byla prvořadou literární událostí –⁠ a stejnou událostí bude i třetí, doplněné vydání, zachycující i události posledních režisérových let, jeho manželství s Martinou Formanovou i jeho osmdesátiny.

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: ekniha , Argo , Paseka

Turnaround , 1994

callahanh
02.08.2014 4 z 5

Miloš Forman je úchvatný vypravěč a jeho historky bych mohl poslouchat / číst donekonečna, protože jsou jednak neskutečně zajímavé a také podány neopakovatelným stylem mísícím jemný humor a seriózní vyprávění. Co já vím? aneb... je toho příkladem, a ačkoli má kniha přes čtyři stovky stránek, čte se prakticky sama a de facto nemá slabé místo. Román je psán víceméně chronologicky, takže si čtenář vlastně projde celým Formanovým vývojem, dozví se něco o filmování dříve a v letech nedávných a v druhém plánu i něco o nelehkém životě v totalitní společnosti. Je fajn, že Forman s Novákem nevynechají zmínku o jediném režisérově počinu, i když na druhou stranu je škoda, že se některým filmům věnují obsáhleji (Přelet, Amadeus, Černý Petr) a jiným zase stručněji (Valmont, Konkurz, Muž na Měsíci) a nezmiňují se třeba alespoň pár odstavci o obřím oscarovém úspěchu Amadea. Je pravda, že dodaná část knihy je poznat, protože je psána malinko jinak a ne tak obšírně a košatě jako ta první, nicméně i v ní se dozvíme několik pikantností ze života a práce v Hollywoodu. Po přečtení na mě Forman působí jako pořád stejně skromný člověk, jakým byl v mládí, který každému rád pomůže a stojí si za svou prací a názory, čehož si cením. Kniha, které k dokonalosti chybí opravdu jen velmi málo. 90%

Belatris
11.06.2014 4 z 5

Soubor několika zajímavých historek, emocemi podbarvených vzpomínek, které neupadly do kómatu rozvleklosti a nudnosti, názorů a filmařského stylu... Celkově vzato úžasný mix, který se výborně čte. Jednu hvězdičku srážím za to, že si nemohu pomoct, ale některé kapitoly bych potřebovala (nebo spíš moc chtěla) podrobnější a delší. Amadeovi a Kukačce je sice věnováno dost prostoru v porovnání s jinými filmy, ale i tak si připadám neuspokojená. Možná bych ocenila knihu o každém z těchto filmů (aspoň 300 stránkovou!) a na této výborné knize si jen vylívám zlost z toho, že takové knihy nevznikly... Každopádně se vyplatí ji přečíst a lze se k ní vracet, což je pro mě jeden z důležitých faktorů.

honza66
02.04.2013 5 z 5

Výborně sepsáno. Jako ostatně zatím všechno od J. Nováka. A když se k tomu přidá osobnost M. Formana, máme tu na poli klasických memoárů výborné dílo.

taMira
18.03.2013 5 z 5

Miloše Formana mám strašně ráda. A k jeho filmům se teď přidává i životopis, je to skvělé čtení, poutavé, napínavé, zábavné... Četla jsem ho jedním dechem a doporučuju všem.

WEIL
18.06.2011 5 z 5

Je to neuvěřitelné, ale i když tato kniha nevyšla v nějakém velkém nákladu, tak se z ní stal v ČR ležák, povalující se po antikvariátech a podobný osud nastal i s jejím dalším vydáním, které je ale na rozdíl od vydání v Atlantisu neuvěřitelně odfláknuté po po všech stránkách - špatný papír, úprava, formát, a taky rozšíření o několik desítek stran a jejich vybroušenost působí jako by autor je napsal někde ve vlaku, jen přilepil k tomuto prvnímu českému vydání, když mu někdo bouchl nějaké bankovky na stůl, tak tedy bleskově slepil pár desítek stránek.