Člověk a dějiny: (několik úvah o budoucnění člověka)

Člověk a dějiny: (několik úvah o budoucnění člověka) https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413804/clovek-a-dejiny-nekolik-uvah-o-budo-KOC-.png 5 1 3

Metaempirická reflexe o projevování řádu v lidských dějinách z pera dvou českých filosofů.

Filozofie
Vydáno: , Alcus

ivan9024
07.09.2020

Niet lepšej investície, ako je investícia do seba !
(video Pstružina Hemelík Bračok 2)
(video Pstružina Hemelík Bračok)

ivan9024
06.09.2020

Títo dvaja priatelia môžu spoločne tvoriť čokoľvek, vždy to bude výsledok hlboko zmyslu a lásky plný.
Nič iné ako slová hlbokej vďačnosti a úcty mi prichádza na um.
Pokým svoje knihy píšu takýto Ľudia, je dobre.....

PMR
26.06.2019 5 z 5

Sympatická knížka, která se snaží využít studia několika významnějších filosofů (Spinoza, Hegel, Heidegger, ...) k formulování závěrů o životě v současné/budoucí společnosti charakterizované výraznou individualizací, narušenými přirozenými společenskými vazbami, přetechnizováním a virtualizací kultury.

Podle názoru autorů knihy změny v životě ve společnosti odpovídají jistému řádu, o kterém může pojednávat filosofie (v tradičních podobách usilující o vysvětlení smyslu) nebo kognitivní věda (v moderní podobě usilující o vysvětlení vazeb v lidské psychofyziologii).

I když mně osobně se termín "budoucnění člověka" vůbec nezdá (nepřipadá mi ani jako český), tak je asi fakt, že pro sledovanou souvislost snad žádný vhodný termín není (pokud tedy nechceme použít pojem "evoluce", "absolutno" nebo nějaká podobná víceznačná monstra):
Jde o sledování paralelního posunu "ideálních" a "objektivních" forem ducha od specificky lidského myšlení do uměle rozšiřovaných/redukovaných forem (typicky AI).

Autoři knihy

Martin Hemelík
česká, 1957
Karel Pstružina
česká, 1941 - 2021

Kniha Člověk a dějiny: (několik úvah o budoucnění člověka) je v