Len čas ukáže

Len čas ukáže https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248753/bmid_len-cas-ukaze-248753.jpg 5 119 37

Pútavo vyrozprávaný príbeh o živote Harryho Cliftona sa začína v roku 1920 slovami: „Povedali mi, že otec zomrel vo vojne.“ Otca, dokára z Bristolu, Harry síce nepoznal, no všetko o dokoch ho naučil strýko. Ten od Harryho očakával, že sa po škole pridá k nemu do lodenice. Lenže pomocou daru, o ktorom nikto netušil, vyhrá štipendium na exkluzívnu chlapčenskú školu a jeho život už nikdy nebude ako predtým... Keď Harry prekročí prah dospelosti, konečne sa dozvie, ako v skutočnosti zomrel jeho otec. Ohavná pravda v ňom vyvolá ­pochybnosti, či mu bol vôbec otcom. Je synom prístavného nakladača Arthura ­Cliftona, ktorý celý život strávil v dokoch, alebo je prvorodeným synom potomka z vysokopostavenej rodiny z West Country vlastniacej prepravnú spoločnosť? Tento úvodný román Jeffreyho Archera z čitateľsky úspešnej série Kronika rodu Cliftonovcov nám predstaví rozmanité postavy a prevedie nás cez generácie a oceány až k vypuknutiu vojny, keď sa Harry musí rozhodnúť, či nastúpi na Oxford, alebo sa pridá k námorným silám a pôjde bojovať proti nacistickému Nemecku. Z anglických dokov až do pulzujúcich ulíc v New Yorku autor čitateľa povodí v čase minulého storočia...... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Motýľ

Only Time Will Tell , 2011

Anahk1
17.09.2022 4 z 5

Musím souhlasit, že Harry je velký klikař:-) .. ale vůbec to neubírá na kouzlu a kráse příběhu, ba naopak v dnešní době..!!! Poslouchala jsem, jako audioknihu, kterou skvěle nečetl pan Otakar Brousek a byl to velký zážitek!!! Určitě budu v Harryho příběhu pokračovat.

emamat
06.09.2022 2 z 5

Úplně souhlasím se čtenářem Mynny, takže se nebudu pouštět do dlouhého komentáře. Kniha sice skončila tak, aby si člověk musel nutně přečíst další díl, ale vy přece víte, že s Harrym to skončí vždycky dobře.

rodak
06.09.2022 5 z 5

Archer je fakt světový vypravěč. Mám od něj přečtené všechny knihy. Na tuto ságu jsem se moc těšil a první díl opravdu nezklamal. Vyhlížím říjen a díl druhý.

tittanie
05.09.2022

Musím říct, že mám většinou špatnou zkušenost s bestsellery. Ale tady musím říct, že jsem byla spokojená. Nejvíce se mi líbila tak první tři pětiny knihy, asi bych to řekla, že tak do okamžiku dospělosti Harryho.
Konec mi přišel takový přemyšlený, ale předpokládám, že je to rozjezd pro další díly. No asi se pustím i do dalšího dílu.

bookcase
21.07.2022 5 z 5

Moje první knížka od autora a super. Čtivé, ságy mám ráda.

Dani25
03.07.2022 2 z 5

V polovici knihy som sa rozhodovala, že ju odložím, ale nakoniec som jej dala šancu do konca. Úplne súhlasím s komentárom Mynny, takze sa nebudem púšťať do ďalších dielov.

Mynny
03.07.2022 2 z 5

Nikdo mě nepřesvědčí, že Jeffrey Archer není robot, dokonale naprogramovaný na psaní románů. Tohle dílo je tak precizní a zároveň dokonale bez duše, až je mi z toho trochu nevolno. Harry Clifton je to nejlepší z Ježíše, Mirka Dušína a Chucka Norrise. Hodné postavy existují jen proto, aby mu umetaly cestičku, zlé naopak proto, aby házely chudákovi Harymu klacky pod nohy. Celý svět knihy se každopádně točí kolem něj tak křečovitě, až je to trochu groteskní.

Kaja1
24.06.2022 5 z 5

Knížka se četla sama, člověka nutilo číst dál a dál, aby věděl jak příběh, viděný očima hlavních hrdinů dopadne, a že tedy dopadl. Už se těším na další díl...

L.Helena
20.06.2022 5 z 5

Mrzí mě, že jsem knihu četla, ale jen proto, že zatím nevyšly ostatní díly. Krásný příběh, začetla jsem se tak, že jsem ani nevnímala, jak mi ubíhají stránky, a najednou jsem byla na konci. Doufám, že pokračování vyjde co nejdřív.

iceVS
15.05.2022 5 z 5

To bylo naprosto úchvatný, jedinečný dokonalý...

Titas9001
05.05.2022 5 z 5

Čtenářská lahůdka a už dlouho mě nic tak nebavilo. Harryho dětské peripetie mně mnohokrát vykouzlily úsměv na tváři. Napsáno s neuvěřitelnou lehkostí a nadhledem, přestože by to mohl být klidně i příběh úplně jiný a třeba i tragicky pojatý. Postavy většinou sympatické a rozhodně ne jednobarevné. A ano, banán se jí bez slupky.......Těším se na pokračování, protože takto to jistě končit nemá!!!!!!!

astroweb
03.05.2022 4 z 5

Velmi zdařilé, nikoli prudce napínavé, trochu mi to připomínalo jiné čtivé romány pro ženy, které jsem v poslední době s chutí přečetl, určitě se pustím do druhého dílu.

jaroiva
14.02.2022 5 z 5

Co to má znamenat? Jak může zrovna takhle skončit knihu?! To by se mělo zakázat.
Musím si ihned koupit další díl. Co se dá dělat...

Moc pěkný začátek ságy. Ale jestli to bude takhle pokračovat, budu pak muset shánět ještě díly, které nejsou přeložené.

trudoš
17.01.2021 5 z 5

Jako kdybyste Panství Downton zkřížili s Oliverem Twistem. Já vím, zní to jako laciné reklamní přirovnání, ale prostě nemůžu jinak. Jeffrey Archer rozehrává podmanivé společenské drama z období ohraničeného dvěma světovými válkami. Jednotlivé osudy se proplétají, každou chvíli sledujeme děj z různých úhlů pohledu, takže některé zvraty jsou záměrně odbyty, aby pak byly později rozpitvány jinou postavou. S každou další stranou si víc a víc uvědomujete propojenost klíčových momentů, přičemž tak perfektně vyniknou pohnutky i motivace těch kterých protagonistů. Rozsah je přitom naprosto přiměřený, nic není uspěcháno, nic není zbytečně prodlužováno. Chtěná tragédie se nekoná, problémy se řeší obratem a dobová atmosféra je dokonalá.
Je to ovšem hodně britské, ať už lokalitou, tak i podprahovým vlastenectvím. Ovšem nemůžu říct, že by se to kvůli tomu nějak hůře četlo. Naopak si myslím, že tenhle žánr k Britům prostě patří, všichni ti proradní šlechtici, rodinná tajemství a lásky přes půl světa.

eva2114
19.01.2018 5 z 5

Skvela. Cita sa lahucko a jednym dychom a hned sa musim pustit do pokracovania!

Silmarien
23.03.2017 5 z 5

Som nadšená, je to presne môj obľúbený štýl. Historický román, dobré obdobie, akurátna dynamika.

Príbeh rozprávaný z pohľadu viacerých účastníkov hovorí primárne o živote Harryho Cliftona, chlapca z nižšej spoločenskej triedy, syna muža, čo zomrel v prvej svetovej vojne, ktorý sa vďaka okolnostiam (a speváckemu talentu) dostane na dobrú školu. Tam si nájde kamarátov a odhalí rôzne nové možnosti života, nielen byť dokárom ako jeho otec či strýko. Ale bol jeho otec skutočne dokárom v bristolských dokoch? A čo toto možné tajomstvo spôsobí v budúcnosti? To rozvíja prvá kniha rodinnej ságy.

Za mňa veľké plus typickej anglickej elegancii a džentlmenstvu starších mužov (Starý Jack a Walter Barrington) i tichá podpora dobrých žien (pani Tilly a pani Monday) či mužov (Frobisher, Holcombe).

Ladiva
30.04.2016 4 z 5

Príbehy, v ktorých sa chlapec z chudobných pomerov svojim talentom a usilovnosťou dopracuje k úspechu sú čitateľsky príťažlivé. V osudoch hlavnej postavy nájdete priateľstvo, lásku, boj dobra a zla. Zatiaľ nemám pocit, že to bude najlepšie dielo pána Archera, číta sa však veľmi dobre a často sa mi stávalo, že som sa od knihy nevedela odtrhnúť, pretože som bola zvedavá, čo bude ďalej.