Clay-Eva volá Londýn...

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha líčí osudy československých parašutistů skupiny Clay od výcviku v Británii za druhé světové války až po zpravodajskou činnost na Moravě za protektorátu. Dílo, zpracované publicistickou formou na základě vyprávění velitele desantu Antonína Bartoše i dochovaných primárních dokumentů, vyšlo pod názvem Clay-Eva volá Londýn… krátce po skončení druhé světové války. O oblibě publikace svědčí především fakt, že do komunistického převratu vyšla ve třech vydáních a tajně se distribuovala ještě po 25. únoru 1948. I později, ač vyřazena ze všech knihoven, se stala velmi vyhledávanou, půjčovanou, opisovanou a především čtenou. Teprve po pádu komunistického režimu mohla publikace v Československu znovu vyjít (Melantrich, 1992). I toto vydání je ale již rozebrané, proto vychází nové, a tentokrát ne jako pouhý reprint. Byly opraveny některé nepřesnosti, díky archivům se změnil také pohled na roli některých spolupracovníků Clay-Eva. Kniha nově obsahuje kapitoly o poválečných osudech rodin parašutistů, dochované paměti spolupracovníka Clay, doplnily ji odborné texty historiků a faksimile řady dokumentů. Cílem publikace je přiblížit historii výsadku dnešnímu čtenáři a důstojně připomenout oběti mnoha spolupracovníků skupiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470040/big_clay-eva-vola-londyn-pI2-470040.jpg 411
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Clay-Eva volá Londýn...

8130
21.03.2019

Také mám díky jedné burze, knihu z roku 1946...stála celých 10,.-Kč a já ji nesla domů jako poklad, listy jsme otřela, knihu vyčistila, potom si sedla a četla a četla a nemohla jsem se odtrhnout od osudů všech,o kterých kniha je....ti lidé jakoby znovu ožili.....

Akula
25.07.2018

Kniha kterou mám je z roku 1946. S tím je spojeno jak množství nepřesností, tak i určitá čerstvost vyprávění. Četlo se parádně a nepřesnosti se dají odpustit.


jan7760
12.06.2018

Dalsia kniha o odboji, velka nezrovnalost je vsak napriklad v tom, ako popisuje Foukala ako partizana a pritom v knihe Hyeny je popisovany ako kolaborant.

tarasnica
09.12.2014

Hezká kniha o působení našich vojáků na území ČS pod vládou Němců. Co mi však vadil bylo velké množství jmen, vesnic a měst. Člověk se v tom občas ztrácel.