Clara Schumannová - Život pro čtyři ruce

Clara Schumannová - Život pro čtyři ruce https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226284/bmid_clara-schumannova-zivot-pro-ctyri-r-N87-226284.jpg 5 2 1

Kniha o ženě slavného klavíristy je rozdělena do tří částí: údobí Wieckovo, údobí Schumannovo a údobí Brahmsovo.

esma
27.09.2016 5 z 5

Clara Schumannová byla vynikající klavíristka. Jak praví dobové prameny, svou technickou i uměleckou dovedností dokázala rozechvět srdce každého hudbymilovného člověka. Catherine Leprontová mapuje celý její život. Clara jako pětiletá začíná svou hudební kariéru pod dozorem svého otce, její hvězda stoupá prudce vzhůru, pak se přes nesouhlas svého otce vdá za svou lásku Roberta Schumanna, porodí osm dětí, z nichž čtyři prežije, v 37 letech ovdoví a zůstává sama s dětmi. Přesto se hudby nevzdá a koncertuje celý svůj život. Po přečtení jejího životopisu se mi dostala do ruky i další knížka o Claře s názvem Hudba pro Kláru, tentokráte z pera její prapravnučky Elizabeth Subercaseauxové, je psaná formou vzpomínek Clary i Roberta a emocionálně dokresluje život těchto dvou významných představitelů německého romantismu. Clara byla silná osobnost, dokázala skloubit svůj člověčí život s tím hudebním, nadpozemským a my můžeme jenom smutnit, že v době, kdy žila, nebyly k dispozici technické prostředky k zachycení zvuku a obrazu.

Autorovy knížky

Catherine Lepront