Čistič

Čistič https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23664/bmid_cistic-kMG-23664.jpg 4 122 122

Dvojí život chladnokrevného vraha Netradiční thriller odehrávající se v novozélandském Churchtownu. Jeho hlavním hrdinou je neškodně vyhlížející Joe, který přes den pracuje jako uklízeč na policejní stanici, ale v noci se mění v tajemného vraha žen, který terorizuje celé město a přidělává vrásky všem policistům na oddělení. Jenže i na něj čeká překvapení, když se mezi obětmi objeví jedna, kterou vůbec nezná. Někdo ho kopíruje. A tak se rozhodne nalézt skutečného vraha a svalit na něj vinu i za vlastní zločiny… Celý román, líčený z pohledu pachatele, je pozoruhodnou sondou do mysli sériového vraha.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Jota

The Cleaner , 2006

veronika_m
17.08.2017 3 z 5

Kniha je ctiva, ale jinak nějak nevím, co si o ní myslet. Hlavní hrdina je uchyl, který mi prostě ne a ne prirust k srdci. Taky mi tam připadlo pár nelogicnosti, či špatný překlad? Zkrátka asi bych nikomu neřekla, že si tuto knihu musí jednoznačně přečíst.

Melic
12.05.2017 3 z 5

Půjdu kapku proti proudu. Je pravda že se jedná o něco jiného, než čteme obvykle. To mi ale nějak nestačilo. Nemůžu říct, že by kniha byla napsaná špatně, ale ani nijak skvěle. Ve spojení s tím, že k hlavnímu hrdinovi jsem si nedokázal vytvořit vztah, který by mu byť jen kapku fandil, mě v podstatě nic nezaujalo. Tři hvězdy za inovativnost a tu a tam vtipnou hlášku.

AntikvářPraha4
23.03.2017 4 z 5

Není to špatná kniha, ale pořád jsem se nemohl zbavit dojmu, že je to spíš chytře napsaný komerční kalkul, než kniha napsaná z opravdové vášně pro příběhy, proto nedávám plné hodnocení. Některé pasáže skvělé, místy trochu překombinované. Celkově příjemná oddechovka.

motolka
25.02.2017 5 z 5

Užasné a napínavé. Hodně zajímavé vidět zločin z pohledu sériového vraha, číst, co si myslí a sdílet s ním jeho brutální vraždy.

rene6927
04.02.2017 5 z 5

Parádní thriller. Joe je slušnej magor. Škoda že od Cleavea není víc knih. Četl jsem i Jezerní hřbitov, taky skvělý počteníčko.

Karelvovsik
11.11.2016 4 z 5

Netradiční , místy vtipná detektivka vyprávěná vrahem, s pro mě překvapivým koncem. Nejvíc mě bavil popis Joeova zranění a následného utrpení. Škoda jen ,že Joe a Melissa neměli v knize víc času vytvořit spolu přímo vražedný pár.

miuk
09.11.2016 4 z 5

Perfektní kniha, čte se jedním dechem.

yxioma
14.06.2016 5 z 5

Naprosto skvělá nezvykle napsaná kniha.

bobulaL
25.05.2016 5 z 5

Jedním slovem ... VYNIKAJÍCÍ! ... čte se jedním dechem od začátku do konce.

jarin58
26.01.2016 5 z 5

Uf,vynikající thriller.Joe je docela sympatický magor.

Izu
10.11.2015 5 z 5

Tleskam a klanim se tomuto spickovemu thrilleru.

Teryy
04.07.2015 4 z 5

Zajímavé. Místy vtipné. Překvapivé. Jo, bavilo mě to! :)

Dymond
24.02.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha... autor to pojal z druhé strany, což schvaluji, byla to příjemná změna

Majollica
30.09.2012 5 z 5

Po všech stránkách mistrovsky zvládnutý thriller. Dokonalá sonda do hlubin choré, vyšinuté mysli sériového vraha. Uvážíme-li fakt, že psal autor valnou většinu v 1. osobě ... klobouk dolů!

vladka2104
15.04.2012 5 z 5

Netradičně napsaná detektivka vyprávěná vrahem mě naprosto nadchla. Ani chvilku jsem se nenudila. Perfektní čtení.

RADOST
21.02.2012 5 z 5

Skvěle napsaná detektivka, těším se na další díla tohoto autora.

skulenka
09.01.2012 5 z 5

Velmi napínavý příběh, dalo by se říci, téměř ze života... Psáno poutavě a oceňuji kvalitní český překlad bez gramatických prohřešků. Doporučuji na dlouhé zimní večery - atmosféra tomu dodá své..

evickakyticka
27.05.2011 5 z 5

Zatraceně napínavé! Nemohu najít nic, co by mi na knize vadilo. Spíše naopak - děj, postavy, zakončení (kolikrát velmi důležité) i vtipné chvilky se nedají ocenit jinak než plným počtem.

Pokud bude mít autor i ostatní knihy stejně dobré, bude po zásluze zařazen mezi mé oblíbené autory:)

nightlybird
05.03.2011 5 z 5

Claevyho Čistič vám dokonale vyčistí hlavu. Zní to jako reklamní slogan, je to ale pravdivé.Kriminální psychothriller začínajícího autora je výtečnou oddychovou četbou psanou v ich formě.
Odehrává se na malém prostoru autorova rodného města a bezprostředního okolí – to umožňuje Cleavymu velmi věrohodně zachytit atmosféru místa, ve kterém operuje masový vrah „Christchurch Carver “. Kniha neoplývá spoustou postav, zato si jejich deformovanou psychiku autor i čtenář docela užívají.
Joe – vychytralý sociopat, sériový vrah žen, kamuflující se figurkou dementního Pomalého Joa, lovec, zabíjející ženy z rozmaru, protože na to má chuť, násilně, brutálně a ze sexuálním podtextem a popisující své jednání tak, že máte pocit, že se na to díváte jeho očima. Poněkud schizofrenní figura. Na jednu stranu milovník piva a akvarijních rybiček a hodný chlapec navštěvující svou matku (mezi námi, kdybych měl něco takového v mládí doma, možná bych se taky stal masovým vrahem) a na druhou stranu vrah a násilník děsící město a chladný plánovač vraždy chlapíka, který se chtěl na jeho sérii přiživit a hodit na něj svou vraždu (to by přece namíchlo každého,taková drzost). Jeho dvě stránky se zdají být tak diametrálně odlišné, že jsem měl problém se srovnat ze skutečností, že jde o stejnou osobou.
Jako protipól působí druhý aktér Sally, která naopak zaspala, když se rozdával rozum a přesto nebo proto má pocit, že je naprosto normální a má tendenci Joeovi pomáhat a chránit jej. Pokud by čtenář získal dojem, že je tam trochu zbytečná, mýlil by se, autor umí dobře kalit vody a motat čtenáři šišku.
Do třetice doplnit postavy románu Cleave půvabnou Melissou (až knihu přečtete, pochopíte proč bych se s ní nechtěl potkat v nočním parku).
Tento triumvirát a přehršli epizodních postav popsal Cleave přesvědčivě, živým a poutavým jazykem a zasadil je do děje, který se odvíjí svižným tempem a přes četné zvraty vygraduje doslova na poslední stránce do zajímavého finále.
Jestliže vám vrah v knize vypráví své zážitky a popisuje detailně své hobby, nutně se to neobejde bez nějaké té krve a brutality. Kupodivu je to ale napsáno tak, že nemáte chuť odběhnout a obejmout záchodovou mísu. Dokonce ve srovnání s jinými literárními sériovými vrahy – třeba s Darkly Dreaming Dexterem Jeffa Lindsaye - vám může Joe přijít sympatičtější (pokud se to dá o jakémkoliv vrahovi říct).
Každopádně se mi kniha jeví jako nezvykle napsaná a poskytuje zajímavý pohled do narušené a pokřivené mysli (a nejen té Pomalého Joea) a myslím si, že by mohla zaujmout čtenáře všech různých typů „napínáku“. Já se každopádně poohlédnu po překladech jeho dalších knih, napsal jich už tuším pět nebo šest a snad mne i jeho další příjemně překvapí a zaujmou.

Nový Zéland sérioví vrazi kriminální thrillery

Paul Cleave
novozélandská, 1974