Čipkárka

Čipkárka https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431888/bmid_cipkarka-k45-431888.jpg 3 7 2

Základom tejto prózy je naoko všedný ľúbostný príbeh dvoch mladých ľudí, dievčiny Brosky a študenta archívnictva, pochádzajúceho z schudobnelej šľachtickej rodiny, Aimeryho de Béligné. Obidvaja mladí sa spoznajú v Cabourgu, malom prímorskom mestečku pri Atlantiku, kde 18-ročná Broska je na dovolenke so svojou kamarátkou Marylenou. Láska pokračuje v Paríži: dievčina sa presťahuje so súhlasom matky, bývalej prostitútky k svojmu chlapcovi. Študent nemôže znášať jej poddajnosť, jej prirodzenosť, s akou všetko prijíma a rozchádza sa s ňou...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Smena

La Dentellière , 1974

SSTknihy
23.05.2023 3 z 5

Francouzskou nostalgií prodchnutý příběh prosté a nezkušené mladé ženy, která prochází životem poněkud netečně. Vypravěč čtenáři předkládá průběh jejího nevyrovnaného vztahu k mladšímu muži, a kromě jiného věrohodně vykresluje příběh o nepřekročitelných bariérách mezi sociálními prostředími. Mám pocit, že těmhle francouzským pocitům obecně nějak víc sluší filmové zpracování.

los
28.06.2020 3 z 5

doslov překladatelky jsem moc nepobral, ale v novele se velmi úsporným, zkratkovitým stylem a prostřednictvím méně obvyklého typu vševědoucího vypravěče, který se obrací ke čtenáři a v průběhu vyprávění prozrazuje budoucí konce, představuje předurčenost lidských vztahů, šablonovitost citů a společenských předsudků; zajímavá psychologická kresba života pasivní ženy, která ústí v mentální poruchu

zfilmováno francouzská literatura

Autorovy knížky