Číňan

Číňan https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95838/cinan-95838.jpg 4 294 294

Úspěšný politický thriller Jednoho chladného lednového dne je v ospalé vesnici na severu Švédska nalezena oběť brutální vraždy. Celá víska je hrozivě klidná a opuštěná. A tiché domky vzápětí vydají své tajemství: zločin, jaký švédská historie nepamatuje. Když se o masakru dočte soudkyně Birgitta Roslinová, uvědomí si, že ji s místem pojí rodinná vazba, a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Jejími jedinými vodítky jsou přitom deník z 19. století a červená stuha nalezená v nedalekém lese. Birgitta postupně odkrývá mezinárodní síť korupce a s ní i příběh pomsty, který sahá víc než sto let do minulosti a propojuje Čínu a Ameriku 60. let 19. století s moderním Pekingem a Mozambikem. Vše spěje k šokujícímu rozuzlení v čínské čtvrti v Londýně. Číňan je strhující politický thriller a zároveň důmyslně propracovaná detektivka. Henning Mankell jako jeden z nejčtenějších švédských spisovatelů současnosti bývá srovnáván se svým krajanem Stiegem Larssonem.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

Kinesen , 2007

Finn69
14.08.2016 3 z 5

Čekal jsem severskou detektivku, ale dostal jsem thriller s přesahy do historie amerického Západu a exkurzí do Pekingu. Je to docela dobré čtení, můžu doporučit, zejména pokud se zajímáte o historii a současnost Číny.

lencin
13.08.2016 4 z 5

Velmi zajímavé popisy - Číny i novodobé Afriky. K zamyšlení.

Carlita.cte
29.06.2016 3 z 5

Začátek knihy je strhující, ale tempo postupem slábne. Nevadilo mi, že detektivní téma v příběhu ustupuje, abychom se více seznámili s Brigittou nebo s motivací vraha, ale to, co začalo rozmáchle, se zpomalí a konec na mě vyloženě působil hekticky, jakoby chtěl spisovatel příběh co nejdřív utnout.

Historický exkurz mi nevadil, ale současná politická situace v Číně byla v románu podána jaksi neživotně a nevěrohodně, možná to bylo tím, že nebyly tolik propracovány postavy Chung a jejího bratra. Zcela nuceně a nedůležitě působila v knize snaha představit Brigittu Roslinovou jako kdysi mladou revoluční stoupenkyni Mao Ce Tunga (aby se tak zřejmě více umocnilo „čínské téma“). Kniha se mi i přes pár nedostatků líbila, ačkoli milovníky severské krimi může odradit to, že v této knize v prvé řadě o vyšetření vraždy vlastně nejde…

Gracian1964
20.05.2016 5 z 5

Tak konečne som po pomerne dlhej dobe dočítal Číňana...začal som audioknihou, požičanou z knižnice, lenže som to nestihol celé vypočuť pred termínom vrátenia, nuž zvyšných vyše 200 strán som dočítal ako e knihu...s Mankellom som sa zatiaľ stretol len ako s autorom detektivok v hlavnej úlohe s Kurtom Wallanderom....toto bolo trochu iné, ale rozhodne dobré a veľmo zaujímavé...bavilo ma to...chvíľu som si myslel, že pani sudkyňa Heslinová a jej kamoška z mladosti Karin na to spolu vletia, ale nie...bolo by zábavné ozvláštniť to takýmto lesbickým úletom, keďže pani sudkyňa v manželstve nechcene sexuálne abstinuje...ale nič nebolo...aspoň o tom Mankell nenapísal...sory za moje absurdné úlety, neviem si pomôcť, hihi...

sackrebleu
16.05.2016 5 z 5

Jedna z najzaujímavejších kníh, aké som v poslednej dobe čítala. Samotná detektívna zápletka mi prišla ako vedľajšia, jednalo sa skôr o akési "pojítko" medzi autorovými opismi histórie Číny, zmýšľania tamojších ľudí a taktiež i jeho úvahám o budúcnosti sveta z geopolitického a ekonomického hľadiska.

Kniha autora ihneď vtiahne do deja, ale postupne sa mení na rozvláčne a dosť obsiahle dielo, ktoré sa nečíta ľahko a núti človeka o rôznych otázkach. Človek očakáva detektívny príbeh a nakoniec dostane niečo, čo miestami pripomína pomaly až populárno-náučnú literatúru.

Čínan určite nesadne každému a ťažko sa hodnotí, mňa však kniha a to množstvo veľmi zaujímavo podaných informácií na pozadí detektívneho príbehu nadchlo.

kuruteku
01.05.2016 5 z 5

Kdo zná Henninga Mankella jako autora detektivek, bude překvapen. Kdo si přečte jeho životopis, bude překvapen také, ale pochopí, proč Číňan musel být napsán - maoismus, kulturní revoluce, Velký skok, Teng Siao Pching, náměstí Nebeského klidu. A současnost - neokolonizace Afriky, zadrhování ekonomického zázraku Číny. A jak do toho zapadá švédský autor? A Švédsko vůbec? Víc, než si myslíte. Číňané, Švédové a Amerika - to je to pojítko. Pak že globalizace je nová věc.

Kateřina1011
13.04.2016 3 z 5

Napínavý děj a velice zajímavý příběh. Za mě jen zbytečně hodně (ale opravdu hodně) rozvláčné některé čínské a africké pasáže. Jistě, chápu, že se autor snažil, ať známe všechny souvislosti, ale určitě to nemuselo být až takhle natažené. Až na tohle to bylo velmi příjemné čtení.

Jordyz
22.02.2016 5 z 5

Úžasná kniha, čtivá, obsáhlá, plná zajímavých příběhů, napínavá. Určitě sáhnu i po dalších knihách od tohoto autora.

PetK
15.02.2016 5 z 5

Furt jsem čekala, kdy na mě vyskočí Wallander, ale nakonec to i bez něj šlo. :-) Moc dobrý román, obsahující popisy mnoha prostředí a mentality různých národů, přesahující několik generací. Poměrně obsáhlá kniha, ale četla se mi moc dobře.

konformita
26.11.2015 4 z 5

Bylo to moc dobré, ale čekala jsem něco ještě navíc (proto "jen" 4 hvězdy). Zpočátku mě bylo kapánek šoufl z popisu těch vražd, ale nadcházející více než stoletá historie té křivdy mi to vynahradila.

konicekbily
07.11.2015 5 z 5

Moc se mi kniha líbila, umí psát i bez Wallandera.

Richardson
02.06.2015 3 z 5

Začátek super, pěkně se to rozjelo... neustále jsem během první části čekal, kdy se konečně objeví Walander :-) . Další dějové linie špatné nebyly, ale přece jen to trochu zdlouhavé místy bylo. Konec poměrně slabý.

DejnaDee
27.05.2015 3 z 5

Začátek vkutku napínavý, postava soudkyně Roslinové zajímavá a svým způsobem i sympatická, ale dějové linie pro mě byly přišly zdlouhavé, někdy zbytečně natahované až překombinované. Čekala jsem více detektivního příběhu, který zde byl jen jakousi vedlejší záležitostí.

Pet007
10.05.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Napínavá, odehrávající se v několika časových rovinách ve Švédsku, Číně, Americe a Africe. Ta Afrika se mi zdála už zbytečná. Jinak výborná detektivka s politickým pozadím.

Nahnilaruka
17.04.2015 4 z 5

Tohle je opravdu zajímavá knížka. Nejedná se o detektivku v pravém slova smyslu. To už především proto, že k objasnění vražd dojde téměř pouze shodou náhod, které prožívá švédská soudkyně Birgitt. Dokonce jsem měl pocit, že je to spíš taková vedlejší linka. Více jde o myšlenkový pochod, o myšlenky v díle obsažené, které je nutné vyčíst mezi řádky, než o samotný děj a bezduché čtení.

Autor předesílá a poskytuje různé scénáře, myšlenky, nabízí náhled do možné a kruté reality dnešního světa. Čtenář by se měl zamyslet nad směrem, kterým se nejen naše, ale cizí životy , o kterých ani nevíme, ubírají, kam se ubírá svět sám a samotné lidstvo. Autor naráží na problematiku současnosti, kdy vládne pár vyvolených a ostatní jsou odsouzeni k životu ve špíně a bídě. Záporný hrdina trestá nespravedlivé činy z minulosti, vykonané na jeho rodině, které však sám představuje.

Samotný styl psaní je poutavý a čtivý, ale ničím zvláštním nevyniká. Postavy ani prostřední není nijak zvláště prokresleno, je ponechán prostor pro fantazii. Zajímavé je propojení několika zemí a časové prolínání. Děj samotný je nevyrovnaný, někdy má spád a jindy se autor zaobírá problematikou, která děj brzdí.

Nedoporučuji pro čtenáře, kteří si chtějí odpočnout a nepřemýšlet, protože jim bude kniha připadat zdlouhavá a místy prázdná. Naopak doporučuji vřele všem, kteří mají dostatečnou představivost, kteří chtějí o tom, co čtou, přemýšlet. 85%

Lady Dracula
03.04.2015 4 z 5

Od této knihy jsem nic neočekávala už jenom z toho důvodu, že jsem si ji koupila v levných knihách na nádraží, protože mne zaujala anotace, zapomněla jsem si jinou knihu a neměla bych ve vlaku co dělat. Ovšem i tam se dají očividně vyhrabat poklady. Teda, ne ty truhly plné zlata, ale alespoň mědi, která se dá prodat :)
Tahle kniha není žádný zázrak, chvílemi se táhne, chvílemi, hlavně na začátku, pádí jako zběsilá. Nicméně , propojení Švédska a Číny, s kapkou Zimbawe, je velmi zajímavá symfonie chutí.
Ovšem hlavní postavy mi přišly tak trochu bída s nouzí. Nějak jsem se s nimi nemohla sžít, smrt (ani možná), mi žíly opravdu netrhala. Což není úplně dobře.
Na druhou stranu, kvalitních knih je stále málo (neboj sem se je prostě ještě pořád neobjevila :)) a tato kniha se řadí k tomu lepšímu, co bylo napsáno. A protože půlky nejdou, tak 4 hvězdy, jinak je to 3 a půl :)

Gagarin
25.02.2015 5 z 5

Složitější detektivka, než je od severských autorů běžné. Historická odbočka i popis současných čínských reálií mě velmi bavily, nečekaně výrazně víc, než hlavní "švédská" linka. Jednání hlavní hrdinky navíc bylo někdy dost hůř pochopitelné.

Annicka
14.09.2014 4 z 5

Na začátku je klasický severský masakr (i když možná větší než obvykle). Pak epizodka s neschopnou policií, až se konečně do příběhu vloží hlavní hrdinka, která záhadu samozřejmě vyřeší. Tedy aspoň z části. Vzápětí se začne vynořovat zápletka, která je snad i na severskou detektivku přitažená za vlasy. Krom toho se autor snaží tak trochu moralizovat.
Nicméně kniha je celkem dobře napsaná a dobře se čte.

ivet92
10.09.2014 4 z 5

Začátek velmi napínavý, potom se děj trochu zpomalí, každopádně spojení s historii byla dobrá volba.

Lennie
29.07.2014 4 z 5

Konečně jsem se odhodlala k severské detektivce a docela mě nadchla. Poutavý příběh, který se noří hluboko do minulosti se mi hodně líbil, jen mi vadily některé zdlouhavé pasáže, hlavně v závěru. A čekala jsem možná trochu zásadnější důvod k vyvraždění vesnice plné lidí...asi je to z pohledu středoevropana poněkud nepochopitelné...