Cigánka

Cigánka https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142525/ciganka-142525.jpg 4 23 5

Prvá pravdivá knižka o tom, aké to je, byť na Slovensku Cigánom. Skutočný príbeh slovenskej Cigánky, ktorá v túžbe za kvalitnejším životom prekročila hranicu cigánskeho a gadžovského sveta. A to aj za cenu toho, že dnes riadne nepatrí vlastne nikam... Mohla skončiť ako jedna z mnohých. V chudobe, v mizerných sociálnych podmienkach, s kŕdľom detí pri sukni a v tridsiatke vlastne s uzavretým životným príbehom bez akejkoľvek ďalšej perspektívy. No nestalo sa. Nedopadlo to tak z celkom jednoduchého dôvodu. Janette Maziniová to nechcela. Vie nazývať veci pravými menami. Bieli sú gadžovia a sama o sebe vraví, že je Cigánka. Žije s tým, že v obchodoch má stále za sebou predavačku, čo ju kontroluje, a s tým, že tí „jej“ tvrdia, že je divná. Ako vyrastala, aké bolo jej manželstvo s Cigánom, ako študovala a ako sa jej dnes žije s gadžom, ktorý je otcom jej tretieho dieťaťa – o tom je táto evitovka!... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Evitapress

Cigánka , 2010

bagel
10.04.2017 5 z 5

Strhující příběh - autorku a současně hlavní hrdinku je nutno obdivovat.

janette.mm
13.12.2015

Prave som si nasla tieto prispevky a velmi sa tesim z uprimnych slov. Vsetko, co som v knihe pisala, je to, co som prezila. Nie vzdy su to skusenosti, na ktore som hrda, no urobili zo mna to, cim som dnes. A len dodam pokracovanie pribehu- Fazuliacik z epilog je dnes uz skoro trokrocna Natalka, volam sa uz Motlova, svadba bola velkaaa a pocula som ten najkrajsi prihovor svokra, aky mohol dat. Janette

modranka
13.10.2014 5 z 5

Kniha je vlastne autobiografiou autorky, čo ma teda zarazilo. Autorka sa čitateľom takpovediac vyzliekla "donaha", čo sa stáva málokedy. V prvej časti Janette opisuje svoje vlastné detstvo, ktoré veľmi triezvo a spravodlivo opisuje praktiky života v "cigánskych" komunitách. Príbeh som síce nečítala ako román, skôr ako spoveď ženy.
Veľmi sa mi páčilo, že autorka píše o Cigánoch (s veľkým C) nie o Rómoch. A práve za to jej dávam 5 hviezdičiek. Aj keby som k práci mala akékoľvek výhrady, toto si zaslúži plný počet. Nemusí sa skrývať za umelo vytvorený výraz, ale hrdo pomenováva komunitu, tak ako ich zaradila spoločnosť v reáliach histórie. To, že sa snažila zbúrať staré cigánske tradície je iná káva a ak skutočne prežila všetko čo zahrnula do tohto textu, držím jej palce.

Mufka
23.07.2013 5 z 5

Výborná kniha, přečetla jsem jí doslova jedním dechem. Četla jsem jí v originále (slovenština) a musela jsem se několikrát přesvědčit, že opravdu není přeložená a stále čtu slovensky... tak je příběh strhující :-) Nejenže je tedy zajímavá, ale vede také k zamyšlení... Vřele doporučuji.

danuska
22.02.2013 5 z 5

Uzasna kniha, aj som si pri nej poplakala. Autorka ma moj velky obdiv, ako sa pasuje so zivotom a okolim, ktore sa k nej nechovalo vzdy pekne. Skoda, ze takych ako je ona, je tak malo.

Autorovy knížky

Janette Maziniová