Cid

Vrcholné dílo francouzského klasicismu o lásce hrdinného Cida a Jimény, tragédie střetu lásky a cti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/65_/659/cid-659.jpg 3.769
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Artur

Scarlett44
03.02.2016

Toto sa musí čítať jednoznačne v origináli, aby ešte váčšmi vynikla nádhera Corneillovho jazyka a jeho talent.
Moje najobľúbenejšie dramatické dielo s myšlienkou a duchom.

Freak
10.06.2015

Xiména sama nevie, čo poriadne chce. A keby to náhodou bola vedela, tak nemá knižka toľko strán, ale má ich asi o 80% menej. V podstate mi to ale nevadilo, predsa jasná klasicistická zápletka povinnosti pred láskou tam musí byť. Nakoniec to však všetko dobre dopadne.
Je pekné prečítať si diela, o ktorých sa človek iba bezducho učí na strednej škole.
A súhlasím s tým, že verše sú naozaj krásne.

Daniel.95
14.05.2015

Čekal jsem více, ale moc se mi líbily verše.

Ethela
14.02.2015

Kdyby to nebylo z veršované, tak asi nic moc, ale těmi verši je to tak trochu vznešenější a hezčí :)

Andráse de la
08.07.2014

Má třetí nejoblíbenější kniha (hned po ŘECKÝCH BÁJÍCH - ILLIAS A ODYSSEA, ... A TŘI MUŠKETÝŘI).
Mám rád knihy od Pierra Corneille. - Přesně toto vydání mám doma = dobrá předmluva od Otakara Nováka.

mdracek
24.06.2014

Trošku mi to připomnělo Shakespeara - je to veršované, a málem to dopadne špatně...
SPOILER!
Jiména miluje Dona Rodriga a on miluje ji. Ale zabije jí otce, neboť jeho otec Don Diego byl jejím otcem Donem Gomezem uražen. Hádali se, kdo je zkušenější vojevůdce, a tudíž by měl vychovávat kastilského prince, Don Gomez dal Donu Diegovi políček.
Kastilský král Don Fernando ho chce odsoudit (Jiména žádá soud), ale Don Rodrigo porazí Maury a stane se tak královým hrdinou, "Cidem", král ho neodsoudí. Jiména však požaduje rozsouzení soubojem a slíbí, že si vezme toho, kdo souboj vyhraje. Stále králi tvrdí, že Dona Rodriga nemiluje.
Jejím šampionem je Don Sancho, který ji miluje. Když se po souboji Don Sancho vrátí se zkrvaveným mečem, Jiména málem omdlí a král pozná, že Rodriga stále miluje. Přiběhne Don Rodrigo, řekne, že by nemohl zabít někoho, kdo bojuje za Jiménu, a zasnoubí se s ní.

jakub9312
10.04.2014

Jak praví klasik: ‚‚Ono je to většinou úplná pitomost, ale když se to dá do veršů... úplně jinak to vyzní.‘‘

Odehnalka
22.02.2014

Verše jsou to krásné, ale děj mě nenadchl...

Kvothe
16.04.2012

Pěkné drama, které je z pohledu dnešní morálky a náhledu na svět možná lehce hůře uchopitelné. Hlavní hrdina je ochoten pro čest obětovat svou lásku a pro svou lásku život. Jeho láska je na tom stejně - nemohla by mít nečestného muže, ale aby byl čestný, musel se pomstít jejímu otci a tak ho ona nemůže milovat, jelikož by tak ztratila svou čest a tak to jde pořád dokola. Poměrně těžko řešitelná situace. Je takového nabývání cti ale ctnostné? To už by byla další otázka:-)

Addie
27.03.2011

Bylo načase zjistit, čí jmenovec to mé psisko je.
Trochu vtipkuji, to nebyl ten důvod, spíš jen nepatrná souvislost.
Asi jsem od toho očekávala více, než jsem dostala. Téma zajímavé, ale nechalo mě chladnou, ani nevím proč. Stane se, ve výsledku tedy průměr.

Okřídlená li

Zatím to bylo jedno z nejlepších dramat, které jsem četla. :)