Chyť mě, jestli to dokážeš

Chyť mě, jestli to dokážeš https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291543/bmid_chyt-me-jestli-to-dokazes-U0G-291543.jpg 5 333 333

Skutečný autobiografický příběh toho nejtroufalejšího lháře a podvodníka v dějinách. Frank Abagnale, génius bankovních podfuků, mazaný podvodník a vynálezce nejlevnějšího cestování napříč světadíly, dokáže stejně lehce sypat kolem sebe náruče padělaných šeků jako dobývat srdce nejpůvabnějších uniformovaných žen – letušek a zdravotních sestřiček. Přeborník převleku si ze světa financí klidně odskočí do nemocnice a vydává se za pediatra anebo si odpřednáší semestr sociologie na univerzitě – jen pro ryzí radost ze hry. Nehoráznost jeho akrobacie nezůstane u státních orgánů bez odezvy, a tak se stává i mistrem útěku... Ne náhodou se elegancí Abagnaleových eskamotérských čísel nechal okouzlit i Steven Spielberg a v roce 2002 natočil podle knihy adaptaci s Leonardem DiCapriem a Tomem Hanksem v hlavních rolích – snímek se stal jedním z nejúspěšnějších filmů roku.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Knižní klub

Catch Me If You Can , 2002

ava.s
01.05.2019 5 z 5

Kniha byla tak skvělá, že mi trvalo roky, než jsem byla schopná shlédnout film, Leo mi do role neseděl a nechtěla jsem si kazit celý dojem z knihy. Čtivá, skvěle napsaná, mohu jen doporučit.

harena
13.03.2019 5 z 5

Mám radost, kniha je skvěle napsaná a neuvěřitelně čtivá. Půjčila jsem si ji na základě výzvy DK. Příběh jsem znala, film viděla a proto mě trochu trápila obava, že mě bude nudit. Opak byl pravdou. Neustále jsem žasla, jak a co všechno dokázal hlavní hrdina - geniální podvodník Frank vymyslet. A tomu podvodníkovi člověk ještě celou knihu drží palce. Moc pěkné čtení.

blonďatá.luc
12.03.2019 4 z 5

Tak tohle byla velmi příjemná kniha. Pustila jsem se do ní, protože mám moc ráda film. Měla jsem dojem, že mě kniha nemůže překvapit - a jak jsem se pletla! Spousta nových scén, zajímavých situací. Kniha není tak akční jako film, ale nemyslím si, že by to vadilo - přeci jen je to svým způsobem životopisné. Vřele doporučuji všem fanouškům filmu, určitě budete nadšeni.

domihruzkova
11.03.2019 5 z 5

Film jsem viděla jako první, ale to vůbec nevadilo. V knize jsou obsaženy další zajímavé informace, o kterých ve filmu nebyla ani zmínka. Četla se moc dobře, až jsem se občas zasmála nad tím, jak dokázal oklamat ostatní. Má můj obdiv.

Richisa
08.03.2019 5 z 5

Kniha se moc pěkně četla a byla to docela jízda... Frank měl neuvěřitelné kouzlo a nedivím se, že mu jeho činy dlouho procházely.

Je až neuvěřitelné, jak málo se tehdy dbalo na bezpečnost, ať už ve finanční sféře nano třeba v letectví.

Super kniha.

maryska09
10.02.2019 4 z 5

Opět se mi potvrdilo, že kniha je lepší než film. Příběh je čtivý, bez zbytečné rozvláčnosti, často baví. Doporučuji

SlamLenka
10.02.2019 4 z 5

Film jsem shlédla už kdysi dávno, aniž bych věděla, že mu předcházela i kniha, to jsem zjistila až před nedávnou dobou, tak jsem si ji půjčila. Mám z toho takový zvláštní pocit, který vyplývá z mého morálního přesvědčení, že protiprávní činy mají být trestány a nemá se z nich ani po jejich odčinění nijak profitovat. Ale pravdou je, že Abagnale si to už odpykal... Je mi záhadou, jak mu to mohlo tak dlouho vycházet!
Na druhou stranu jsem však byla i dost zděšená, jak vypadalo evropské vězení na přelomu 60. a 70. let, ač tedy pak to severské bylo zase spíš fraška než trest.
Každopádně to bylo zajímavé čtení a věřím, že bankovní systém a vůbec mnohé bezpečnostní mechanismy se po zkušenosti s tímhle pánem musely dosti posunout k lepšímu.

LuciKo
28.01.2019 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se konečně ke knize dostala. Velmi čtivá, chcete vědět, jak to bude s Frankem dál. I přes jeho zločinnost mu držíte palce. Líbil se mi břitký smysl pro humor, jeho genialita. Nad některými věcmi zůstával rozum stát. Je fakt, že tehdejší doba mu hodně napomáhala, teď v době počítačů a internetu by neměl šanci. Teď jsem zvědavá na film!

Ladislav73
08.01.2019 5 z 5

Lepší než film, podrobněji popsané vězení ve Francii.

druzickaster
16.12.2018 5 z 5

Další rest, kdy jsem viděl dříve film, než knihu. Film není špatný, ale představitele hlavního hrdiny skutečně nemusím a toto je snad jediná role, kde jsem ocotný ho tolerovat. Filmová verze Frankova vztahu k agentu FBI byla taky přitažená za vlasy a v knize naštěstí nic podobného není.
Ale ke knize... Kniha je monohem střízlivější a uvěřitelnější, i když drzosti Franka jsou pro mne spíše scifi, než realita. Každopádně jeho sociální inženýrství bylo dokonalé a stále jsem na vážkách jestli mám hlavního hrdinu obdivovat, nebo odsoudit jako zatvrzelého kriminálníka. Nelze mu ovšem odepřít fakt, že jeho osud, tak jako tak zaujme každého čtenáře.
Knihu doporučuji.

mi-380
08.12.2018 4 z 5

Neuvěřitelná, ale skutečná dobrodružství podvodníka-gentlemana, který řádil v šedesátých letech. Tenkrát v těch dnes už bájných dobách bez kamer, kreditních karet, sociálních sítí, GPS a mobilů. Oproti filmu, kde jde o souboj Frank vs. FBI, v knize sledujeme v ich formě jen podrobný popis všech možných podvodnických nápadů kluka, který měl rád krásné dívky a perfektní styl, a předvedl, že i bez střední školy můžete být pilotem, právníkem, lékařem, agentem, prostě kýmkoliv. Je to čtení rychlé, zábavné, občas moc popisné.
75 % (aktuálně: kniha 153 hodnotících s průměrem 92 %, Spielbergův film z roku 2002, který se mi výjimečně líbil o trochu víc než kniha, má na ČSFD 71 280 hodnotících s průměrem 87 %, to je 110. nejlepší film všech dob).

Eigis
16.11.2018 4 z 5

Obálka knihy a film, který byl podle ní natočen evokuje souboj schopností dvou výjimečných lidí, podvodníka a agenta FBI, realita je, ale jiná. Kniha je příběh pouze jednoho z nich - podvodníka, což je svým způsobem škoda, protože příběh je tak neskutečný, že se jednomu až nechce věřit, že je pravdivý. Když ho člověk začne brát jako seriózní paměti absence druhé výrazné postavy mu zas tak nevadí.

Peleus
12.11.2018 5 z 5

Výborný příběh napsaný výborným lehkým stylem. Jsou knihy, které jsou skutečně dobré a tedy poměrně těžké o nich psát, neboť máte pocit, že stále neodhalujete všechno a upíráte druhé straně cosi podstatného.

Tedy jinak:
Kniha - *****
Audiokniha - *****
Film - **** (některé knižní pasáže jsou vynechány)
Muzikál CHYŤ MĚ, JESTLI NA TO MÁŠ v provedení DJKT - Divadlo J. K. Tyla v Plzni - *** (Martin Stránský to nezachrání)

Pabloo
22.10.2018 5 z 5

Tahle kniha prostě baví!

vlčice68
05.10.2018 5 z 5

Podvodník nebo génius? Přečtěte a posuďte sami, určitě stojí za Váš čas.

Opatov
09.09.2018 5 z 5

Nadherna knizka, cte se sama. Film nezapomenutelny. Skutecny pribeh profesionala, ktery se prosadil na obou stranach zakona.

BernardBlack
06.09.2018 3 z 5

Další výjimka potvrzují pravidlo, že kniha je "vždy" lepší, než film (vyjímečné osobnosti svých profesí: "Leonardo, Tom, Steven a John tomu dávají ve filmu ještě vyšší level).

kikikrat
02.07.2018 5 z 5

Většinou čtu úplně jiný žánr ale miluji ten film a tak jsem udělala výjimku a musím říct zklamaná určitě nejsem. Knížku jsem přečetla jedním dechem a je jedním slovem úžasná!! Určitě doporučuji přečíst.

Robert21
03.01.2018 5 z 5

Úžasná kniha :)

Teresita
31.10.2017 5 z 5

Je to skvělá kniha, napsaná jedním z největších podvodníků v historii. Autor okrádá všechny a všude, a přesto k němu cítíte sympatie. Ten člověk je naprosto geniální, často jsem žasla, co všechno dokázal vymyslet a jakým způsobem loupeže prováděl. Člověk mu prostě nemůže nefandit. Všechny ty podvody dělal s obrovskou grácií. Po čtení jsem skutečného Franka vyhledala na internetu, protože mě jeho příběh velmi zaujal a je mi moc sympatický. Týpek se prostě „polepšil“ a teď si v klídku žije s manželkou a dětmi někde v Americe, přednáší na školách a v bankách, je prachatý a šťastný. Ke knize mě přivedl film s Leonardem DiCapriem, který je také výborný.