Chvíle před koncem

Chvíle před koncem https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87654/bmid_chvile-pred-koncem-c9o-87654.jpg 4 768 173

Co kdyby vám zbýval jen jeden den života? Co byste dělali? Koho byste políbili? A jak daleko byste zašli, abyste si svůj život zachránili? Samantha Kingstonová má všechno: kluka, o kterého by stála snad každá, tři úžasné nejlepší kamarádky a prostě všechno nej na střední škole Thomase Jeffersona – od nejlepšího stolu v jídelně až po nejlepší parkovací místo. Pátek 12. února by měl být jen další z řady dnů jejího perfektního života. Místo toho se ukáže, že je to den poslední… -- zdroj: legie.info --... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Before I Fall , 2010

Elen telemna
29.10.2018 4 z 5

Pokud vás zajímá můj celkový dojem a nějaké doporučení, tak tady ho máte: O knížce jsem ještě dlouho dobu po přečtení uvažovala, nápad byl zajímavý, styl psaní netradiční, ale dětem mladším než 12 ji nedávejte ani do rukou. Některé věci byly opravdu zbytečné a můj celkový dojem tak jen zhoršily...

Pokud se nudíte nebo se chcete o knížce dozvědět víc, tak čtěte dál! :D
Jak už jsem řekla, nápad byl zajímavý, přestože ne tak úplně originální. Každopádně se mi líbila zápletka s Juliet, ta příběhu dodala vzrušení, které potřeboval...
Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na autorčino používání přítomného-budoucího času. Už jsem pár takových knížek četla, ale vždycky si musím prvních 20 stránek zvykat...
Co se týče postav, tak Juliet je pro mě záhadou, Rob mi byl nepříjemný už od začátku, Lindsay je prostě Lindsay a Kenta prostě nemůžete nemít rádi. Sam je velice zvláštní případ. Autorka měla v úmyslu udělat z ní mrchu a tím způsobit, že jsem jí první 4 dny naprosto nerozuměla (ten 4. den bych úplně vymazala, to už bylo opravdu trochu moc), ale v pár částech jsem měla pocit, jako by se zároveň snažila, abychom Sam pochopili nebo litovali, abychom ji neodsuzovali za její chování. Je to pěkná myšlenka, že nic není takové, jaké se nám to na první pohled zdá být, a že se každý může změnit, ale částmi to na mě působilo až trochu moc kýčovitě... Každopádně v 5., 6. a 7. dni jsem už příběh prožívala s ní.
Největší pecka byl konec. Vím, že se mnoha lidem nelíbil, ale mě se líbil snad nejvíce. Moc pěkné zakončení, žádný velký Happy end, žádná srdceryvná tragédie, prostě hezký a lyrický konec. Ten zvedl moje hodnocení o hvězdičku nahoru a díky němu nad knížkou stále přemýšlím...

Terka72
04.08.2018 2 z 5

Tato knížka byla zajímavá, čtivá, ale mě nějak zvlášť bohužel neoslovila.

simviki
19.07.2018 4 z 5

Tahle knížka nezapůsobila silně jen na mě, ale především na mé „ náctileté“ dcery, což je nepochybně cílová skupina čtenářů. Nebude to žádný spoiler, když poukážu na známý romantický film :Na Hromnice o den více ( dokonce i autorka mu přiznává jistou podobnost).
Hrdinka uvízne v jednom nepříliš vydařeném dni a má možnost ho prožívat stále znovu a znovu. Postupem času se naučí poznávat charaktery lidí okolo mnohem více do hloubky, pochopí, že všechno souvisí se vším a každé jednání přináší své důsledky, i když třeba až za nějaký čas. Nejde však jen o to, aby pochopila, ale aby sama přehodnotila své chování. Přestože to je hlavní poselství příběhu, nemohu naštěstí tvrdit, že se jedná o klasické černo-bílé klišé, kdy je všechno špatně, pak najednou „ bum “- náhlé prozření, a hrdina je okamžitě lepší a dokonalý. Ke všemu dochází postupně a v souvislostech, v rámci různých setkání, situací a vzpomínek. Tahle kniha je plná úžasných , silných, i když třeba naprosto obyčejných myšlenek, které vás nutí přemýšlet nad ní i nad vlastním životem. Proto bych řekla, že třeba při porovnání s „ greenovkami “ má daleko větší přesah. Pointa je však, dle mého názoru, už moc přehnaná. Chvíle před koncem patří do žánru YA , ( teď už to SPOILER bude, byť je to jasné z první stránky), kdy hrdina na konci zemře a je to, přesně se stalo „ In “ u dnešní mládeže: srdceryvně a vznešeně pojaté, že vlastně jako „ jde o něco víc “... O lásku až na věky...? O sebeobětování... ? O úžasnou harmonii, klid a vzlétající motýly kolem ...? S tímhle americkým pohledem jsem nikdy nesouhlasila. Mladým se to líbí, protože si prostě neuvědomují, že je to jen spousta „ keců “, které se hezky čtou nebo poslouchají jako písnička nebo jako film, u něhož si zabrečíte: „ jéžiš, to bylo krásný“..., jenže pořád je to KONEC,-syrový a drsný, ať už zabalený do jakkoliv vzletných slov. Proto mě ten závěr donutil srazit jednu hvězdu.

beatadudova
08.07.2018 4 z 5

Chvíle před koncem od Lauren Oliverové mi už nejakou dobu ležela v polici. Koupila jsem ji za pár korun a rozhodně toho nelituji.Musím se přiznat, že jsem nejdříve viděla film (v anglickém originálu Before I Fall) a netušila, že je podle knižní předlohy. Knihu jsem přečetla během pár dní a moc se mi líbila. Zimní počasí mě během teplých letních večerů pocitově zchladilo. Sam se mi jako hlavní postava moc líbila. Ze začátku se chovala prostě jako mrcha, ale postupně se změnila k lepšímu. Autorčin styl psaní se mi moc zamlouval. Čekala jsem, že popis jednoho samého dne bude nudný a zdlouhavý, ale opak byl pravdou. Autorka si s tím výborně poradila! Kniha navíc obsahuje spoustu zajímavých pasáží pojednávajících o životě a smrti, nad kterými se člověk musí občas i více zamyslet a vyvolá v něm spoustu otázek.

Bookgirl
13.05.2018 4 z 5

Kniha byla fajn, rozesmála mě a na závěr i rozplakala. Bylo to čtivé, a děj ubíhal. Za mě super.

Magdyla.8
13.05.2018 4 z 5

Velmi zajímavá kniha svým dějem. Kde se hlavní hrdinka octne den co den ve stejné rutinně a přemýšlí nad svým životem a co by mohla udělat jinak či změnit. Konec byl překvapivý, ale nejspíš nebylo jiné cesty.

jengibre
11.05.2018 4 z 5

Očekávala jsem spíše průměrnou knihu pro náctileté, ale dostala jsem mnohem víc, včetně mnoha slz, které ukáply na závěr. Pokud jde o mě, mohla bych se Sam prožívat další a další pátky a nezačala bych se nudit. Téma časové smyčky mám ráda, navíc je kniha psána velmi čtivým způsobem, takže za mě rozhodně palec nahoru.

Denisa153
07.05.2018 5 z 5

Nic moc jsem od knížky neočekávala a o to větší bylo překvapení. Líbil se mi vývoj postavy Sam, kterou jsem si i oblíbila. Trošku mě mrzí konec, protože jsem čekala neco jiného, ale rozhodně to stojí za to si to přečíst.

lenochod037
03.05.2018 5 z 5

Wow..Nadherná knížka. Moc jsem od ni neocekavala, ale mile me prekvapila... Sam jsem mela pastupne rada cim dal tim vic a vlastne celou knihu.
Momentalne je to jedna z mych nejoblibenejsich knih.
A Kent je proste boži!:D

LenysekC
03.03.2018 4 z 5

Budu se snažit moc neSPOILERovat, ale vyjádřit se musím.
Fakt nevím, proč mají amíci takovou zálibu v mučednictví. YA literatura má takovou "brakovou" nálepku, ale já myslím, že i tak je dost důležitá, protože pomáhá formovat mladé, zmatené lidi, kteří tápou, co tu dělají.
A co se člověk dozví z tohohle příběhu? Že the best věc, kterou můžete udělat, je obětovat se. Je to vznešený a hrdinský a spásný.
A je to blbost na entou.
Vývoj postavy byl zachycený dobře. Ale když už Sam začala tak pěkně procitat, mohla to dotáhnout ještě o jednu kapitolu dál, kde by jí došlo, že každý je především SVÉHO štěstí strůjcem.
Hvězdičky za čtivost a propracovanost.

Lucius30
21.01.2018 5 z 5

Film jsem viděla dřív, což byla chyba, protože jsem věděla, jak konec dopadne a tolik mě nezasáhl.
Příběh je opravdu originální, osobně si myslím, že člověk se nemění, spíš dospívá. Bylo zajímavé tento proces pozorovat u člověka jakým byla právě Sam.
Ti, kteří si z knihy nic neodnesli, nepochopili její pravé poslání. I já v tom tápu, některé věci prostě pochopíme až budeme duševně vyzrálejší. Knihu bych proto doporučila přečíst víc než jednou, třeba za pár let, vsadila bych se, že příběh budete vnímat úplně jinak.

fruitbueno
19.01.2018 5 z 5

Chvíle před koncem bylo pro mě velké překvapení. Oceňuju mimořádně originální námět i vlastní přerod hlavní hrdinky. Nemůžu si pomoct, ale prostředí americké střední školy autorka zachytila tak živě, že mi při pasážích během vyučování nebo oběda připomínaly atmosféru prvních amerických seriálů, na kterých moje generace "vyrostla" :D

Lucik100
15.12.2017 5 z 5

Chvíli trvalo než jsem se začetla, ale když už jsem se začetla, tak jsem se nemohla odtrhnout. Opravdu se mi líbil ten psychický vývoj hlavní postavy, kdy si začala uvědomovat, že byla opravdu mrcha a snažila se napravit své chyby.

Lil30
30.11.2017 2 z 5

Jsem čtenář, který přečte opravdu všechno, ale vážně mi dalo zabrat dí číst tuto knihu do konce a to jsem ji mezitím 2x odložila. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická a nedokázala jsem se začíst. Byla to moje první kniha od této autorky a nejsem si jistá, jestli si někdy přečtu její další...

BelphegorSara
25.11.2017 5 z 5

Já se od ní nemohla odpoutat. Za pár hodin jsem ji měla přečtenou.

brzda.
28.10.2017 5 z 5

Úžasná kniha konec mi úplně vyrazil dech

silvinka12
14.10.2017 4 z 5

Ale jo... Byla to fajná kniha, ale ne tak dobrá, abych si od ní něco odnesla.

lenkaBajza
10.10.2017 1 z 5

po třetí kapitole, kdy už jsem 3x přečetla obsah jednoho a toho samého dne s minimem odlišností...jsem to musela vzdát a knihu odložila.

Niannie
08.06.2017 5 z 5

Kniha má zajímavý děj a ačkoliv to může připadat jako nuda - opakující se dny - tak to bylo příjemné čtení, které mě vtáhlo do centra dění a úplně jsem se Sam soucítila a oblíbila si ji.
Musím říct, že mě trošku zklamal konec - doufala jsem že to dopadne jinak... :(
Teď když mám dočteno, můžu zkouknout film :)

Andy0892
07.06.2017 3 z 5

Nedávno jsem viděla film podle této knihy a jsem velmi ráda, že jsem knihu četla před pěti lety a ne až po shlédnutí filmu.

Jinak nenáročná kniha s poučením, že máme žít životy tak abychom nelitovali a, že nic co uděláme se nedá vzít zpět.