nehodnoceno
Chudoba, chudoba, šak si mi moc vina...: Slovenské ľudové piesne so sociálnou a revolučnou tematikou https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518386/bmid_chudoba-chudoba-sak-si-mi-moc-vina--O7A-518386.png 0 0 0

"Ľudové piesne sú prenikavou sondou do myslenia slovenského ľudu. Vyjadrujú jeho pocity, skúsenosti, etické i estetické hodnotenie a názory. Sú svojráznym umeleckým odrazom jeho života a práce. Mohlo by sa zdať, že v zhode s dejinnými skúsenosťami bude mať tematika sociálnej nerovnosti a útlaku popredné miesto v slovenskom ľudovom speve. A predsa najčastejšie sú piesne ľúbostné, rodinné, prírodné a pracovné, až potom piesne sociálne, vzdorne a odbojne naladené. Na druhej strane však je sociálna problematika v slovenskom ľudovom speve akoby všadeprítomná vo všetkých jeho vrstvách. Piesne tohto výberu sú výrečnou výpoveďou o nespravodlivom usporiadaní sveta, poznajú odpor, ich hrdina postupne nachádza východisko z nezávideniahodného položenia, dvíha hlavu a ide stav vecí meniť. L. Droppová-Markovičová vybrala do tejto knihy najtypickejšie piesne poddanské, sluhovské, remeselnícke, pltnícke, drotárske, banícke, vysťahovalecké i piesne revolučných robotníkov. Sú svedectvom stáročných bojov slovenského ľudu za sociálne i národné oslobodenie, sú neopakovateľným symbolom jeho túžob po lepšom a spravodlivejšom živote." (Anotácia na prebale)... celý text

Autorovy knížky

1988  %Chudoba, chudoba, šak si mi moc vina...: Slovenské ľudové piesne so sociálnou a revolučnou tematikou